Успелите

Коста Бонев от Art Against Plastic: Без първата малка стъпка не можеш да направиш голямо дело!

Американецът Джон Хайът създава първите пластмасови изделия през 1870 г. от материал от слонова кост, който имитира животински продукти. По-късно пластмасата се е изработвала от бакелит, найлон или акрил. Днес тя е навсякъде около нас. Но предназначението ѝ от миналото, да улеснява живота на хората, вече не е валидно. А напротив - пластмасата се превърна в заплаха за съществуването на всички живи организми.

Всяка година над 9 милиона тона пластмаса попада в океаните. Да не говорим за останалите боклуци, които са навсякъде около нас. Това е проблем, който всеки от нас трябва да превърне в своя кауза. Също като Коста Бонев и съмишлениците му от Art Against Plastic, които през лятото успяват да почистят над 2 тона пластмаса по Черно море.

Как от малката стъпка тръгват към голямото дело, разказваме сега. 

През лятото ти и доброволци успявате да съберете над 2 тона отпадъци по българското Черноморие. Разкажете ни малко повече за това.

През лятото организирахме първата си инициатива за почистване на пластмасовите боклуци покрай Черно море. Кампанията започна на 15 август от най-крайната североизточна точка Дуранкулак и завърши на 8 септември край река Резовска. За тези 25 дни успяхме да обходим над 30 плажа по бреговата ивица и да съберем доста боклук. През месец ноември организирахме още една акция за почистване, но този път по реките Глазне - около Банско, и Места.

Така общо от двете акции събрахме 313 чувала боклук, сред които гуми, рибарски мрежи, кабели, тръби, дори и хладилник. Със сигурност събраното количество отпадъци е повече от 2 тона, но не искаме да акцентираме върху цифрата. Разбира се, и в двете мисии се включиха доброволци, но не можем да кажем, че получихме достатъчна помощ. Защото работата наистина е много. Затова бихме искали хората да са по-активни при подобни инициативи.

*Снимка: Георги Кожухаров, Дневник

Като продължение на тези две кампании имаме и обявено предизвикателство за тези, които искат допълнително да допринесат за почистването на природата. Това е инициативата ни „Всеки по чувал”, където, на всяко седмо число от месеца, всеки може да почисти 1 чувал с пластмасови боклуци от място, което пожелае (по възможност извън градовете и селата – около река, езеро, плаж, планина или поляна), и да качи снимка в страницата ни.

Така ли се роди идеята за Art Against Plastic и кой стои зад нея?

Идеята Art Against Plastic дойде от самия проблем – пластмасовото замърсяване и навлизането му в хранителната ни верига, наред с всички останали директни и индиректни вреди от него за всички живи организми. Допълни я това, че аз в този момент от живота си се занимавам с керамика, и едното просто допълни другото.

Примерът, който следвах и моделирах, е на 4Ocean. Те продават ръчно изработени гривни, бутилки за многократна употреба, сламки за многократна употреба и тениски. Чрез закупуването на даден продукт те гарантират почистването на определено количество пластмасови (но не само) боклуци. Самофинансират почистванията си, организират информативни кампании и подпомагат други подобни организации чрез продажбата на техните продукти.

Това искам да направя и аз, но с малки разлики.

*Снимка: Art Against Plastic

Реших да основа Фондация "Арт Агейнст Пластик", да регистрирам европейска търговска марка Art Against Plastic® и да създам информационен сайт с електронен магазин. (Олег Петров е човекът зад сайта!) Целта на Фондация "Арт Агейнст Пластик" е да организира и извършва дейностите по почистване и кампаниите, свързани с пластмасовото замърсяване, да набира дарения и да създава партньорства със сходни организации.

Целта на сайта е да информира за проблема с пластмасовото замърсяване, за действията на Фондацията. Целта на търговската марка Art Against Plastic® е да даде алтернативни и екологично съобразни решения чрез нашите продукти, които ще са от естествени материали, както и да финансира действията ни. Чрез продажбата на продуктите на търговската марка ние ще финансираме дейността на Фондацията.

В основата на тази инициатива стои една много хубава идея. Кои са артистите, които с изкуството си се грижат за природата?

Да, чрез продажбата на изкуство и функционално изкуство от различни артисти през сайта ние ще финансираме дейностите на Фондацията. Ще начисляваме комисионна към всеки продукт, част от който ще даряваме на Фондацията. По този начин всички ще са доволни – клиентът знае, че част от сумата ще послужи за каузата, артистът ще получи желаната от него цена и естествено, ще финансираме бъдещи почиствания и информативни кампании.

В момента сме в начален стадий на магазина и за началото, което ще е около 30 януари 2020, ще бъдат качени мои продукти. След това ще включим продукти и творби от различни артисти. Вече са запознати и дали своето съгласие няколко артисти, работещи с различни материали като дърво, метал и керамика.

Ще разберете скоро кой с какво ще участва!

Какво се случва с пластмасата, когато я съберете? И въобще колко е голям проблемът със замърсяването с пластмаса у нас и по света?

Ние сме против рециклирането и производството на друг такъв продукт, който пак влиза в същия цикъл. Преобразуването в енергия е по-логичното решение за нас, но не по начините, по които се прави в България.

Събраните от нас пластмасови боклуци са доста стари и замърсени, което ги прави изключително трудни за отделяне и третиране, до голяма степен са негоден продукт за рециклиране. Към момента нямаме база и техника, в която да можем да извършваме това, но планираме да изградим такава. За сметоизвозването ни съдействаха местните общини в районите, в които сме чистили.

*Снимка: Art Against Plastic

Изчислено е, че към 5 милиона тона пластмасови боклуци навлизат в океана само от сушата годишно, с тенденция да достигнат 12 милиона тона. А тези, които не са влезли в океана и моретата, са в реките, язовирите, деретата, полетата и къде ли още не. Където и да отидете, боклуците ни заобикалят навсякъде - в храстите, в реките, по плажовете, дори по високопланинските езера и реки. 

Микроскопични синтетични частици (всички материали производни на петрола, синтетични/еластични дрехи, грим и много други, които дори и не подозираме) са навлезли във водите и хранителната верига на почти всички организми и не се разграждат. Приемът на пластмасови частици предизвиква хормонален дисбаланс и дори е причина за стерилитет. Открити са нанопластмасови частици и в ледовете на двата полюса, както и в снежинки и капки дъжд на различни места по света. С относително микроскопичните си размери, тя лесно бива „изпарена” в атмосферата и съответно с въздушните течения замърсяването достига дори недостъпни места. 

Казват, че голямото дело тръгва от малката стъпка. Какво ви струва това на вас?

Да, така е! Без първата малка стъпка не можеш да направиш голямо дело!

Какво ни струва това на нас - не гледаме на нещата по този начин. Не правим саможертва, а се отдаваме на нещо, което искаме да се случи. Участваме в разрешението на проблем, към който сме съпричастни и преди всичко потърпевши.

Колко би ни струвало да не го правим - много!

Често ние, хората, обръщаме внимание на даден проблем, едва когато белята вече е направена. Кои са стъпките, които не изискват много, но са от жизненоважно значение за опазването на околната среда и всеки един от нас може да направи?

Да, наистина, във всичко е така – не само относно този проблем. Важното е да има осъзнаване в един момент и мисля, и се надявам, че вече има такова. Стъпките трябва да се направят от корпорациите и управляващите. Ние можем да се опитваме да вредим по-малко с това, с което разполагаме.

*Снимка: Art Against Plastic

Така например, за опазването на природата можем да заменим начина на пране, грима, еднократните опаковки и прибори, четки за зъби, сламки, детски играчки и всички останали видове пластмасови продукти, които битът на всеки „изисква”, с естествени материали. Друг начин да допринесете за намаляването на вече създадения боклук е да участвате като доброволец в някоя акция, да организирате сами почиствания на места, които знаете, че са замърсени и не се чистят. Можете да правите дарения на различни организации, извършващи почиствания и кампании, или да закупувате продукти, които финансират такива.

И разбира се, изхвърляйте боклуците си на обозначените за това места!

Можете ли да дадете примери от света, където хората успешно се справят с този проблем?

В Сингапур и Швеция отпадъците се преобразуват в енергия. В Индия, Шотландия и Нидерландия се правят пътища от отпадъчна пластмаса. Пак в Индия, България и други страни се правят плочки за външна употреба.

Друг пример са забраните за еднократни опаковки и прибори в някои държави, както и предстоящата за целия Европейски съюз. Това, което трябва да се случи обаче, е и промяна в нагласата на хората. Защото все още има хора, които не обръщат внимание на проблема. 

Вие работите изцяло на доброволен принцип. Как могат нашите читатели да се присъединят към вашата кауза и да помогнат?

Да, Фондацията е в обществена полза и няма печалба от даренията. Те се използват изцяло за разходи по акциите за почистване. Всеки, който иска да помогне, може да го направи като следи нашия сайт и страницата ни във фейсбук за следващи почиствания и да се свърже с нас, ако има желание да се включи, като направи дарение, както и чрез покупка на продукт от сайта. По всеки един начин вие ще помогнете пряко или косвено!

Кои са следващите предизвикателства, които си поставяте за новата година?

Предизвикателството е да не спираме!

Какво е посланието ви към нашите читатели?

Бъдете добри, бъдете будни и бъдете живи и здрави!

*Снимка: Art Against Plastic


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, когото предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Андреа Йовева

Здравейте! Аз съм Андреа и съм на 23 години. Имам завършено висше образование по Журналистика в Софийски университет. Обичам да пътувам и да се срещам с различни и вдъхновяващи хора, и затова избрах да стана част от екипа на Успелите.

Оставете коментар

0 коментара