Кристалина Георгиева е финалист за Global Citizen Prize в категория Световен лидер за 2020
Годишните награди Global Citizen се връчва на изключителни хора от цялата Земя. Те работят активно в посока подкрепа на най-уязвимите общества в света и за прекратяване на крайната бедност. Финалистите в категория "Световен лидер" имат ясна визия за постигане на справедливост и равенство, която съответства на глобалните цели за устойчиво развитие на ООН.
Финалистите тази година са четири жени - Ангела Меркел - канцлер на Германия, Урсула фон дер Лайен - председател на Европейската комисия, Уини Бянияма (Winnie Byanyima) - изпълнителен директор на Обща програма на ООН срещу ХИВ/Спин, и българката Кристалина Георгиева - председател на Международен валутен фонд.
Наградата ще се присъди на лидер, който се застъпва и прилага промени в политиката. А тези промени биха подобрили живота на живеещите в бедност. Всяка от финалистките в категорията "Световен лидер" се бори за справедлив и устойчив свят.
За номинацията на Кристалина Георгиева
Кристалина Георгиева е водеща сила във финансовия сектор. Преди да стане председател на Международния валутен фонд, тя е изпълнителен директор на Световната банка и вицепрезидент на Европейската комисия по бюджет и човешки ресурси. С началото на 5-годишния си мандат като председател на Международния валутен фонд през 2019 г., тя става и втората жена, която изпълнява тази роля досега!
Една от стъпките, които МВФ предприе, за да "отговори" на COVID-19, е осигуряването на над 31 милиарда щатски долара за извънредно финансиране на 78 държави, включително около 11 млрд. долара за 49 от най-бедните и най-уязвими страни в света.
На предишната си позиция в Световната банка, Кристалина Георгиева работи за икономически растеж на развиващите се страни, а основният ѝ фокус е прекратяване на крайната бедност и намаляване на неравенството в развиващите се страни.
Тя настоява и работи за равенство между половете. Докато работи в Световната банка, споделя, че институцията се стреми жените да заемат 50% от висшите ръководни роли до 2020 г., целта е постигната през октомври 2018 г. Присъединявайки се към МВФ, Кристалина Георгиева отново постави цел да увеличи процента на жени лидери. Към момента числата вече се променят от 25% на 45%.
Друга посока, в която мисли и работи, е борба с изменението на климата. Като съпредседател на Глобалната комисия за адаптиране към изменението на климата, Кристалина Георгиева спедели визията си за бъдеще след COVID-19 и наблегна на свят, който е „по-зелен, по-умен и по-справедлив".
За трета поредна година наградата за световен лидер на Global Citizen ще бъде връчена на жена, което е своеобразен показател за силата и влиянието на жените лидери в световен мащаб. Повече за останалите три вдъхновяващи дами, можем да открием ТУК!
Информация: Global Citizen
Снимки: Global Citizen, trud.bg,clubz.bg
Заглавна снимка: NY Times/Chloe Cushman