Мечешка радост! Трите животни, намерени край язовир Доспат, бяха върнати в природата!
Пораснали и готови да оцеляват сами в природата, спасените преди година три меченца до язовир Доспат бяха върнати в природата на 6 май - Гергьовден, в района на Национален парк "Централен Балкан". За щастливата новина съобщава пресцентърът на Министерството на околната среда и водите. Акцията е първа по рода си и се е провела и благодарение на фондация "Четири лапи", гръцката организация "Арктурос", както и представители на националния парк и министерството.
Малките бяха открити през април миналата година. Тяхната майка не беше открита, като предположенията са, че ги е изоставила, защото е била прогонена от хората или преследвана от бракониери. Тогавашната възраст на мечетата е била определена на 3 месеца.
Първия месец след като бяха открити, мечетата Радостина, Митко и Йонас прекарват под карантина и наблюдение в Парка за танцуващи мечки край Белица, а след като се стабилизираха достатъчно бяха транспортирани до спасителен център "Арктурос" в Северна Гърция, който има голям опит във възстановяването, подготвянето и реадаптацията в дивата природа на малки и неподготвени за това мечета. Там са научени по специална програма да оцеляват сами в природата.
Решението за пускането на животинчетата в дивата природа е взето съвместно от специалисти както от България, така и от Гърция. Според тях мечетата са достигнали необходимите ръст, килограми и възраст и вече са подготвени да оцеляват заедно в природата.
През уикенда екип от гръцката организация "Арктурос" и от Парка за танцуващи мечки край Белица са направили обстоен преглед на мечетата и са ги подготвили за пътя от Гърция към България. Мястото, на което са пуснати, отговаря напълно на изискванията за успешното им приспособяване. Те са пуснати в резерват под контрола на парковата дирекция на "Централен Балкан". В местността не се откриват трайни следи от застрашаващи мечетата животински видове, преобладава широколистната гора и районът е отдалечен от населени места.
Преди да бъдат пуснати на свобода, на мечетата са поставени нашийници с GPS устройство за проследяване на поведението и успеваемостта на приспособление на всяко едно от тях. Каишките са специфични и се разтягат, за да може при порастването на мечетата да не се получат наранявания и деформации.
Подобна спасителна акция се реализира за първи път у нас, на европейско ниво случаите са единични. Екипите, осъществили този дълъг и сложен процес, заявяват с надежда, че мечетата ще се справят в природата и ще бъдат щастливи и свободни.
123
2019-05-16 12:30:02 ReplyНаскоро бях край Доспад и Сърница (две китни турски места у нас, където не можеш да чуеш българска реч). Това, което видях беше безброй сечища покрай пътищата, нови строежи и замърсяване на природата с боклуци... Как ще оцелеят там не ми е ясно...