На финалната права: Ваксина срещу COVID-19 постигна 90% ефективност
Несъмнено последните часове са глътка свеж въздух на глобално ниво. Благодарение на брилянтните умове, работещи в компаниите Pfizer и BioNTech, и напредъка на науката се появи първата ефективна ваксина срещу коронавирус. По предварителен анализ тя може да предпази 90% от хората от заразяване.
Ваксината
Учените от Pfizer и BioNTech създоха "първата ефективна ваксина" срещу COVID-19 и определиха последните 24 часа като „велик ден за науката и човечеството“.
Ние сме значителна стъпка по-близо до предоставянето на така необходимия пробив по целия свят, който да помогне и да сложи край на глобалната здравна криза.
Д-р Алберт Бурла - председател на Pfizer
Разработената ваксина е първата, която преминава от научен план, изписан на дъска, до доказано средство с висока ефективност за толкова кратък период от време. Ваксината е тествана върху 43 500 души от шест държави. Към този момент тя се смята за надеждна и няма притеснения за безопасността ѝ, а до края на месеца компаниите планират да кандидатстват за спешно одобрение за употреба.
Данните показват, че за всеки пациент са необходими две дози, поставени в интервал от три седмици. Изпитанията на вакцината, които доказват необходимостта от две дози, са проведени в САЩ, Германия, Бразилия, Аржентина, Южна Африка и Турция.
Разбира се, трудностите не свършват с тази новина, мерките остават, предизвикателствата също, но създателите описват себе си като „усмихнати от ухо до ухо“, а според някои ентусиасти "животът може да се нормализира до пролетта".
Създателите
Зад откритието на новата ваксина седят семейство лекари - Угур Шахин и Йозлем Туречи, явно наистина "Любовта ще спаси света"! Д-р Шахин - роден в Турция, но израснал в Германия, е основател на BioNTech и един от създателите на ваксината. Той учи медицина и получава професорска титла в сферата на имунотерапията, работи в университетски болници в градовете Кьолн и Хамбург. Именно там, на първа линия и още в зората на кариерата си, той среща имунологът д-р Йозлем Туречи, по-късно и негова съпруга.
Въпроси и особености
През тази година ограничен брой хора ще имат достъп до ваксината. Pfizer и BioNTech споделят, че ще разполагат с "достатъчно" данни за безопасността ѝ до третата седмица на ноември, а след това ще я отнесат до регулиращите органи. Преди лекарството да бъде одобрено на глобално ниво, държавите няма да провеждат ваксинационни кампании. Двете компании прогнозират, че ще имат възможност да осигурят 50 млн. дози до края на 2020 г., а в края на 2021 г. - 1,3 млрд.
Все още има много въпроси - как се променя ефективността на ваксината при възрастови групи с висок риск; дали тя спира разпространението на вируса, или просто не се развиват симптоми; колко дълго трае имунитетът? Съществуват и някои производствени и логистични предизвикателства, свързани със съхранението на ваксината. Тя трябва да се складира при температура под минус 80°С, което би затрудило ваксинирането на голям брой хора.
Новините за тази ваксина са обнадеждаващи за целия сектор - още 10 други ваксини се разработват по целия свят и в момента са в последен етап на тестване. С тези оптимистични прогнози се живее някак по-леко, а спокойствието сякаш е няколко крачки по-близо до всички ни. На нас, мили хора, ни остава да пазим себе си и околните като спазваме дистанция, носим маските си и редовно почистваме ръцете си (до блясък).
Информация: BBC, nova.bg
Изображения: BBC, svobodnaevropa.bg, nova.bg
Заглавно изображение: University of Maryland School of Medicine, via Associated Press