Успелите

Надежда Дренска: За нас недоносените бебета са мисия и кауза!

Днес ви срещаме с Надежда Дренска, един от основателите на Фондация Нашите недоносени деца. Майка е на дете, което се ражда два месеца по-рано от очакваното, и това травматично преживяване напълно променя живота ѝ. Основават фондацията заедно с Нина Николова и Виолета Бакалова, които също са майки на преждевременно родени дечица, водени от желанието си да бъдат полезни на други родители и на техните деца. По професия е графичен и уебдизайнер, но всъщност фондацията се оказва нейното призвание и нещото, което ѝ носи истинско удовлетворение в личен, а вече и в професионален план.

Историята на фондацията започва през 2012 и, както повечето социални инициативи у нас, започва именно защото самите Вие се сблъсквате лично с нуждата от нещо такова. Бихте ли ни разказали повече?

Както споменах и по-горе, преждевременното раждане беше това, което тотално промени живота ми. В началото всичко започна като изцяло доброволческа инициатива и дълги години беше така. По-голямата част от екипа на фондацията сме майки на недоносени дечица. За нас това е мисия и кауза, неизменна част от живота ни вече почти десет години - още преди дори фондацията да започне да съществува официално. Моето дете се роди в 32-ра седмица и прекара три дълги и мъчителни месеца в болница, не знаехме ще оживее ли. Не можеше да диша сама, получи тежка инфекция на костта, последствията от която борим и до днес. Днес тя е едно прекрасно почти 10-годишно дете.

С годините и порастването на децата ни осъзнахме, че преждевременното раждане не е нещо, което просто отминава. Напротив, колкото повече растяха децата ни, толкова повече разбирахме, че последствията от това ще продължават да бъдат част от живота ни вероятно завинаги. Голяма част от недоносените деца (от 30 до 50%) се сблъскват с различни по сериозност дългосрочни увреждания като двигателни, неврологични или дихателни проблеми, но също така проблеми в развитието, адаптацията, обучителни и поведенчески затруднения.

Това беше и причината да разширим дейността си не само до грижите за недоносените бебета в болницата, но и след изписването им, та чак до училищна възраст. Така се роди и идеята за Център за детско развитие “Малки чудеса”, който предлага терапевтична подкрепа за деца и семейства от мултидисциплинарен екип от специалисти - психолог, логопед, специалист ранна детска интервенция, ерготерапевт, консултации с лекар и неонатолог, консултант по кърмене. Фокусирането на всички тези експерти в областта на ранното детско развитие в центъра позволява на родителите да се възползват от цялостна подкрепа на едно място, а не да се разкъсват между различни центрове. Целта ни беше повече семейства да могат да се възползват от услугите, поради което създадохме и нашата Социална програма, насочена към семейства с финансови затруднения.

Кои са най-интересните и успешни инициативи и проекти, които сте реализирали за последните близо осем години?

Много хора свързват недоносените бебета единствено с кувьозите и медицинската апаратура. Истината е, че макар апаратурата да е важна част от грижите за недоносените бебета, тя е само малка частичка от техните нужди, за да пораснат здрави и пълноценни личности. Поради тази причина нашата работа е насочена в няколко направления.

  • Даряваме медицинска апаратура в неонатологични отделения в цялата страна, които имат капацитета и условията да се грижат за най-малките бебета. Даряваме и средства, осигуряващи комфорта на бебетата и тяхната безопасност: анатомични гнезда, важни за правилното позициониране и развитие на бебето, покривала за кувьози, които осигуряват тъмнина и са много важни за зрението на бебетата, дрешки, плетени октоподи, колани за кенгуру-грижи, но също и по-качествени консумативи като интубационни тръби. Изграждаме семейни стаи и кътове за кърмене и кенгуру-грижи в отделенията, в които семейството да е до бебето си, докато то е в болница. До момента има изградени семейни стаи в София, Пловдив, Велико Търново, Сливен, Русе, както и кът в отделението в Бургас.

  • Насърчаваме въвеждането на съвременни и доказани практики като семейно-ориентираната грижа и методът кожа-до-кожа, при който бебето се поставя на голите гърди на майката. По този начин се поддържа терморегулацията на бебето и се регулират сърдечната му и дихателна честота. 

В тази връзка от няколко години отбелязваме и Световния ден на кенгуру-грижите. Нещо, което много ме впечатли наскоро, е изказването на един френски лекар, че те вече не инвестират толкова много в закупуване на кувьози, както преди, защото за тях е приоритет майките и бащите да са до бебетата си. Един от най-важните ни проекти беше този за осигуряване проследяване на здравето и развитието на недоносени деца и такива, родени с влошено здравословно състояние, в периода от 0 до 7 години. Тази битка все още предстои, тъй като на практика няма никакво развитие и заявка за заинтересованост от страна на Здравното министерство.

А какво планирате занапред?

Бих казала, че мечтите ни стават все по-смели. В основата на всичко, което правим, е стремежът ни към това децата да получават наистина най-добрата възможна грижа. Тази година планираме едно дълго чакано и мечтано обучение за медицински специалисти, което е обаче и изключително скъпо. Ще ви разкажа накратко за какво става дума. Години наред недоносените новородени бяха разглеждани предимно като обект на тясно специализирани медицински грижи. Миниатюрен пациент, който трябва да оживее, без особена загриженост какво се случва с него след това. Често сме чували фрази като "то все още не разбира какво се случва" и "него не го боли, защото нервната му система е твърде недоразвита".

От десетилетия обаче това е не само научно опровергано, но налице са и резултатите от това ново осъзнаване, а именно - коренна промяна в подхода към грижата за преждевременно роденото бебе и неговото семейство. Изследователите от областта на медицината, невронауките и детското развитие предприемат съзнателни действия за подобряване на грижата в неонатологичните отделения, така че тя да бъде максимално щадяща и подкрепяща развиващата се детска личност.

Програмата FINE (The Family and Infant Neurodevelopmental Education) е именно резултат на тази осъзнатост. В същността си тя представлява уникален научен и образователен метод, фокусиращ вниманието на специалистите върху неврологичното развитие на новороденото и връзката му с прилагането на семейно-ориентирана грижа в неонатологичните отделения. Целта е работещите в отделения за недоносени бебета да адаптират грижите, които полагат, средата и собственото си професионално поведение към следване на потребностите на новороденото и обезпечаване на оптималното му дългосрочно развитие.

Има ли някоя история на майка, на която сте помогнали, която се е запечатала в съзнанието Ви?

Историите са наистина много и е трудно да цитирам само една. Всяка е уникална сама по себе си и всяка детска съдба оставя отпечатък в сърцата ни. Но ми се иска да ви покажа историята на едно геройче, родено едва 750 грама в 25 седмица. 750 грама надежда и цялата любов на света са били нужни, за да успеят нейните родители да преминат през трудностите и да приберат детето си вкъщи, след като бебето остава половин година в кувьоз. И след това трудностите продължават, но днес Ивона вече е голяма, пълна с енергия, любопитна към света и всеки ден научава по нещо ново. А нейната майка Ива разказва, че откакто посещават Център за детско развитие "Малки чудеса" на Фондация "Нашите недоносени деца", нещата се случват много по-бързо и успешно под формата на игра. Нашите специалисти всеки ден работят с деца, които са имали изключително трудно начало. Всеки техен успех е постигнат с цената на много усилия, внимание и любов. Историята на прекрасната Ивонка можете да видите тук.

Ако някой от нашите читатели иска да допринесе за дейността на фондацията, как може да го направи?

Всеки, който иска да подкрепи дейността ни, може да го направи с дарение по банков път.

Или с дарителски SMS с текст DMS BEBE на кратък номер 17 777. Но подкрепата към нашата работа може да бъде не само финансова, а и доброволческа. Например благодарение на старанието и отдадеността на нашите доброволци в инициативата “Да плетем и шием за недоносените бебета” успяхме да осигурим хиляди плетени дрешки и октоподчета, които наподобяват пъпната връв. Октоподчетата служат за предпазване на бебето от това да дърпа и размества маркучите и сондите, които са по него. Вместо това то държи пипалата на плетеното октоподче, което трябва да отговаря на много строги мерки за безопасност. 

Нека завършим с едно оптимистично пожелание за бъдещето относно грижата за недоносените бебета в България.

Важно е в грижата за недоносените деца всички включени да работят и действат заедно - медицинските специалисти, родителите, терапевтите, хората, които детето ще срещне, докато расте и се развива.

Пожелаваме си децата и семействата да се чувстват достатъчно подкрепени в предизвикателния път, който имат с детето си. Безспорно всички гледат в една посока, а именно най-доброто за малките герои, но би било прекрасно родителите да имат шанса да бъдат и да се чувстват достатъчно включени в процеса.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара