Успелите

НАСА с нова амбициозна мисия – изпраща марсоход и хеликоптер на Марс

Най-новата и амбициозна мисия на учените от НАСА ще изпрати марсоход, благодарение на който първият по рода си летателен апарат ще има възможност да кацне на Червената планета и да я изследва.

На 22 юли, роувърът Perseverance ще бъде изстрелян към Марс, а в корема му ще бъде поставен и малкият хеликоптер, носещ името Ingenuity, който по план ще кацне на 18 февруари 2021 г.

Малкият Ingenuity ще бъде изпратен с две изключително важни мисии – да покаже, че на Марс летенето е възможно въпреки разреденото атмосферно налягане, както и да изследва повърхността на планетата, развивайки скорост, която нито един робот не е успявал да достигне до момента.

Върху летателния апарат ще бъдат поставени слънчеви панели, чрез които батериите му ще могат постоянно да бъдат зареждани, а също и загряващ модул, благодарение на който той ще бъде топъл дори през най-студените нощи. Общата тежест на Ingenuity е под 2 кг, а кутията, в която са разположени най-важните уреди за управление и компютърът му, е с размери 20x16x14 см.

Тъй като атмосферното налягане на Марс е силно разредено, нормален хеликоптер не би могъл да създаде нужната тяга, за да полети в подобна среда. Заради това Ingenuity е направен от възможно най-леките материали, за да осъществи полет, но същевременно достатъчно издръжливи на тежките условия там.

След достигането си до Марс, марсоходът ще пусне летателния апарат да кацне на коритото на някогашно езеро, запълвало кратер, тъй като мястото се счита за най-равното. По план това трябва да се случи на 60-ия марсиански ден след кацането.

От екипа споделят, че това е тестова мисия за малкия хеликоптер и се очаква той да излети до пет пъти по време на 30-дневната си кампания. По план всеки полет не би трябвало да бъде по-дълъг от три минути, а височината му се очаква да бъде между 3 и 10 метра. Ingenuity е способен да покрие разстояние до 300 метра на полет, както и да използва автономно управление, за да комуникира с марсохода след всяко негово кацане.

Марсоходът е с общо тегло от 100 кг., дълъг е 3 м, широк 2,7м. Той разполага с 6 колела и ще се задвижва чрез ядрен миниреактор. От НАСА допълват още, че мисията на марсохода не е само да пусне хеликоптера на Марс, но и да продължи вече започнатите изследвания на планетата като това да търси следи от живот и други древни микроби. Една от задачите е и да събере проби от повърхността на червената планета, които ще бъдат съхранявани в специален контейнер вътре в него. Пробите ще бъдат върнати на Земята при следващите мисии.

От НАСА допълват още, че ако възникне проблем с изстрелването и се наложи то да се случи след 11 август, то следващият възможен прозорец за стартиране на мисията ще бъде след 26 месеца, тъй като тогава Марс и Земята отново ще се сближат.

Източници: mediabricks.com; NASA

Заглавна снимка: firstpost.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Габриела Гичева

Призванието ми е да намирам добрите истории от ежедневието и да ги разказвам, за да може те да достигнат до по-широк кръг от хора. Обичам думите, както и това да правя хората около мен щастливи, затова често се случва да им посвещавам стихотворения и да ги карам да се усмихват. Друга моя страст е здравословната кухня. Обичам да експериментирам и да изпробвам нови рецепти, защото здравословната храна може да бъде вкусна, стига да знаем как да я приготвим.

Оставете коментар

0 коментара