Нови забележителни археологическите находки в Асеновград
Асеновградската област открай време изумява с богатото си историческо наследство. В разгара на археологическия сезон в областта се правят все по-грандиозни и впечатляващи открития, което оправдава засиления интерес на учените-изследователи към региона.
В поредната археологическа операция бяха открити средновековен пръстен и сграфито керамика, при спасителни проучвания на крепостна стена в центъра на Асеновград. На откритието първоначално по случайност се натъкнали работници, които подменяли водопреносната мрежа.
Археологът Запрянка Кръстева споделя, че пръстенът бил открит в източния профил на крепостта, в най-южната точка на зид. Пръстенът е изработен от мед с инкрустиран камък, най-вероятно планински кристал. Установено е също така, че бижуто е било носено от жена или дете, като предстои да бъде реставрирано.
На мястото била разкрита и средновековната фрагментирана керамика, по-голямата част от която за жалост не е в добро състояние, но въпреки това впечатлява с орнаментиката и изяществото си. След реставрация находките ще бъдат изложени в Историческия музей в града.
.
Крепостната стена е била част от средновековното селището Станимахос, което се е развивало между 12-и и 14-и век. Населението на града се състояло от земеделци и занаятчии. Строителството на крепости, които защитавали града, довело до възникването на някои професии - зидари, каменари, дърводелци, железари. Занаятите се развивали и от обслужването на войската, която охранявала крепостите.
По-рано през годината, обект на изследване на археолози стана и крепостта Воден, която се намира на 3 км западно от Асеновград, над квартал Горни Воден. До момента е проучена част от средновековния акропол с 60 разкрити гроба и 22 гробни съоръжения. На север от сегашния параклис „Свети Димитър” е разкрита част от крепостната стена. Намерени са фрагменти от кухненска и трапезна керамика, бронзови монети и печати от XI век.