Писменност на 5000 години пр.н.е. е открита край село Рибен
Писменост на 5000 години пр.н.е. е открита край плевенското село Рибен. Възможно е да е най-старата в света, обяви директорът на историческия музей в Плевен, археологът д-р Володя Попов, цитиран от БТА.
Екипът, който работи на античното селище е ръководен от доц. д-р Сергей Торбанов от БАН. Археолозите са открили глинена плочка, с писмени знаци, които са в основата на раждането на писмеността и се наричат пиктограми. Според д-р Попов, на плочката е изрисувана информация, която най-вероятно показва отношението на древните хора към божествата.
Той твърди, че намерената плочка при с. Рибен носи писмени знаци, които предхождат писмеността на Шумер и Египет, датирана 2000 години по-късно. Според него, откриването на този вид протописменост в Рибен, е доказателство, че първата форма на писмено предаване на информация е ставало точно тук - на Балканите и в България.
До момента в този район на страната са намерение около 120 подобни артефакти, което е „откритието на века за писмената комуникация на човечеството“, смята доц. Попов.
Въпросната протописменост в света се е родила на територията, която днес е Северозапдна България, в това е убеден доц, Попов. Последната находката от Рибен е съхранена в селище, върху което след това е построена римска станция, която се разкопава от археолозите.
Очаква се да бъдат привлечени още специалисти през следващата година и затова разкопките за момента са спрени, заяви директорът на музея в Плевен д-р Володя Попов.
Снимка: БНТ