Положителното в България за последните 24 часа - 08.04.16
Българи участват в разработката на най-модерния квартал в света Виена строи нов квартал, в който сградите, електрическата мрежа и пазарът на електроенергия ще бъдат свързани в обща структура, която ще позволи да се оцени тяхната ефективност. Целта на проекта е създаването на „жива” лаборатория, в която енергоспестяващите технологии и новите решения за електроразпределителната мрежа могат да бъдат тествани и оптимизирани съобразно изискванията на бъдещите пазари на електроенергия. По мащабния проект работи и Центърът за иновации в сградните технологии на Siemens България. Екипът е ангажиран с реализиране на проекта в областта на стайното регулиране – Total Room Automation. За целта българските инженери ще разработят нови темплейти, съобразени с изискванията на клиента. Те ще направят и графичната визуализация, като за целта ще използват най-иновативния продукт на Siemens в сферата на сградната автоматизация – платформата Desigo CC, в чието разработване българските инженери също имат значимо авторско участие. Първата сграда, по която Център за иновации на Siemens България работи, е училище в „зеления” квартал.
Първото "звездно село" в Европа ще се изгради в България Един ентусиазиран колектив от астрономи и финансисти е започнал уникален проект за селище "Sky Village BG" от къщи-обсерватории в Стара планина. Подножието на Стара планина, районът на Дряново, е избран като едно "най-тъмните места" в Европа, т.е. липсва т. нар. "светлинно замърсяване", което прави мястото особено подходящо за астрономически наблюдения. Този първи по рода си проект е създаден за да посрещне изискванията за "Златен статут" на Международната асоциация за тъмно небе (International Dark Sky Association)" -пише в блога си Дейвид Холандс (David Hollands), инициатор на проекта.
50 години по-късно в България отново се излюпи брадат лешояд Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" в Стара Загора посрещна първия новоизлюпен брадат лешояд в България след повече от половин век. Видът изчезва от страната в началото на 60-те години, а малко по-късно и от целия полуостров, съобщават от организацията. Птичето, тежащо едва 150 грама, се излюпи от първото яйце на единствената двойка брадати лешояди у нас, отглеждани в спасителния център от 2007 година. Те са внесени от Австрия с помощта на специализирания размножителен център "Ричард Фауст", а поколението им е плод на дългогодишните усилия на природозащитниците - не само в Стара Загора, но и от международната програма за размножаване на вида.
Скален град в Пирин удиви БАН Скалният град край симитлийското село Мечкул предизвика интереса и на БАН. Служители на Българската академия на науката пристигнали с автобус преди десетина дни, за да разгледат чудесата в региона.„Бяха близо 40 души, не скриха удивлението си от историческите и природни находки, които има тук. Пискаха да ги отведа навсякъде, за да видят всичко. Не отказвам на нито един турист. Не съм само кмет, но и гид за гостите на селището ни из Пирин планина”, твърди кметският наместник на симитлийските села Мечкул и Сенокос, Христо Димитров. Той и групата от БАН посетили братята Кирил и Методий, създатели на азбуката ни. Става въпрос за огромна скална композиция, която е кръстена на тях, тъй като ликовете им сякаш са изваяни в камъните от невидима сила.
Пазарджик ще има първи завод за авточасти Картата на градовете със заводи за авточасти се разширява - новото попълнение е Пазарджик. В града до края на годината ще заработи фабрика за компоненти, които ще се вграждат в автомобили на BMW, VW, Ford и т.н. Инвеститор ще е "Арексим" - един от малкото заводи с български собственик, който произвежда части за западни марки. В момента текат преговори с германски партньор, който да придобие дял в предприятието.
Експонират намерените антични саркофази в Стара Загора Артефактите от античните гробници, открити в изкопите за хипермаркет в Стара Загора, ще бъдат изложени в Регионалния исторически музей в града на Международния ден на музеите 18 май. Самите саркофази пък ще бъдат експонирани на 7 метра от мястото, където са намерени. Това съобщи в интервю за Радио Стара Загора ВрИД директор Петър Калчев. Мястото, където ще бъдат разположени мраморните гробници от Августа Траяна, е точно до строящия се хипермаркет, при изкопни работи за чийто водопровод те бяха намерени. Решението е взето след направените предписания от комисия от Министерството на културата, която преди дни извърши оглед и оценка на археологическия обект и находките в него.
Българско участие в "Да обичаш Винсент" Под това име в края на годината ще се появи първият ръчно рисуван пълнометражен анимационен филм в историята на киното. За лентата на полската художничка Дорота Кобиела и носителя на "Оскар" Хю Уелчман са използвани копия от картини на Ван Гог. В проекта участват над 100 художници, а единствената българка сред тях е Елизабет Христова.
Ипотеки спасяват старите сгради Община Варна ще започне принудителни ремонти на паметниците на културата. Много сгради са оставени безстопанствени с надеждата да се разрушат и земята да се продаде с инвестиционни намерения. Институция вече е задвижила механизъм с нотариални покани. Три от сградите паметници на културата вече са реновирани като резултат от това. Ако собствениците не предприемат мерки, община Варна ще използва правото си да извърши необходимите действия по тяхното реновиране, като това се случва с ипотека на самата сграда, нейната публична продан и възстановяване на средствата, които общината е вложила.
Ресенските танцьори спечелиха отличия в Белград Клубът за хора и народни танци в Ресен участва в XI международна среща на фолклорно, музикално и танцово приятелство „Среща с пролетта”, която се състоя в Белград. Танцьорите са се представили с автентична ресенска носия от XIX век и с ресенски танци и хора. За отличното си представяне те са спечелили наградата на Рангел Вангелов, автор и главен организатор на концерта, и диплома на Драгана Миркович, директор на клуб „Свети Сава” Белград.
Уникален паметник се появи в центъра на Варна Паметник на варненския архитект Дабко Дабков е най-новата забележителност в центъра на Варна. Бронзовата фигура е монтирана на пейка от месинг и чугун на бул. Княз Борис I". Намира се на метри от хотел „Лондон", чиято сграда е проектирана именно от бележития архитект.
Правят първа пряка туристическа връзка България-Мароко От септември чартърни полети ще свързват България и Мароко. Досега директна връзка между двете страни нямаше, което затрудняваше двустранните посещения. Това стана ясно при представянето на първата чартърната верига между двете държави от представители на Кралство Мароко и туроператора Onex Tour.
Везенков и Барселона се класираха за плейофите на Евролигата Отборът на Барселона, където играе българския национал Александър Везенков, се класира за плейофите на Евролигата. Това стана факт, след като тази вечер каталунците спечелиха гостуването си на Жалгирис (Каунас) с 66:59 и с общ баланс от 8 победи и 6 загуби заеха трето място в група „F“ от Топ 16 на най-авторитетния клубен турнир на Стария континент. Везенков се включи в срещата от резервната скамейка, като престоя на терена общо 15:30 минути, за които записа срещу името си 4 борби, но нямаше късмет при стрелбата - 0/2 от средно разстояние и 0/1 от далечно разстояние.
Александра Рамирез със самостоятелна изложба в Trap Gallery На 21 април пловдивчани ще имат възможността да посетят изложбата „Хребети“ на Александра Рамирез. Артистичното пространство на Инкубатор ще бъде домакин на творбите й, а публиката ще има възможността да се потопи в света на Рамирез и да се наслади на колоритните, кубични изпълнения на младата артистка.