Успелите

Радо Которов и неговото най-ново начинание в света на технологиите - Storied Data

Радо Которов е основател на Storied Data, иновативна технология, която предефинира как бизнесът публикува и споделя данни в дигиталната ера. Професионалният му път е изцяло насочен към BI и AI анализа на данни и технологичните иновации. През годините Радо Которов е разработил съвместно множество софтуерни продукти, притежава няколко патента и е автор на три книги. Неговото въздействие върху технологичната индустрия е признато с множество отличия, включително наградата за иноватори Digi-Tech за 2019 г. в Ню Джърси.

Storied Data, най-новото му начинание, предлага иновативен, интерактивен формат на HTML документ, който революционизира начина, по който взаимодействаме с аналитично съдържание. С функции като UI/UX директно в документа, вградени анализи и подобрена сигурност на данните, Storied Data поставя нов стандарт за публикуване и използване на документи от следващо поколение, позволявайки на компаниите да споделят информация по-безпроблемно и сигурно от всякога.

България удобна бизнес дестинация ли е според Вас?

България е удобна бизнес дестинация. Във Европейския съюз е и има полети до много дестинации. Това я прави  добре позиционирана за търговска дейност. Инфраструктурата на страната е добра за дигиталните продукти и услуги. Същевременно голяма част от екипа са българи и ни се иска да дадем възможност на екосистемата в България да бъде от първите имплементиращи новия стандарт на разпространения и публикуване на информация. Знаете как е обикновено - каквото се случи в Щатите, стига като промяна в Западна Европа с няколко години закъснение, а в България - понякога и десетилетие по-късно. 

Помага ли Ви България с бизнес средата си?

Все още средата за бизнес е по-инертна в сравнение с други страни - Израел, Белгия (имам предвид сходни страни). Те са изключително предразполагащи към иновации и изпробват, и внедряват нови технологии бързо, което дава възможност за ускорен международен растеж. Също така, вътрешната подкрепа към технологични стартъпи е приоритет, за да ускорят техния растеж и да ги подготвят за международните пазари. Не виждам пречка и България до изгради подобен начин на мислене и работа.

Каква е рецептата, когато нещата не вървят по план? 

Бързи решения и постоянство. Решенията трябва да се взимат бързо, за да могат да се тестват повече резултати и да се прецени дали има нужда от пивот.

Естествено, след това е необходимо постоянство. От друга страна, непрекъснатите промени са знак за липса на план и на опит в изпълнението. Както във филма „Гладиатор“ - при голяма опасност само дисциплина, гъвкавост, координираните действия и постоянството помагат. 

Кой е най-безумният (нерационалният, непредвидимият) ход, който е довел до сполучлив резултат?

Всички предприемачи знаят, че късметът е изключително важен. Някои твърдят, че е 90% от успеха. В ранния стадий всички успехи изглеждат случайни. Някой те е запознал с някого и изведнъж има неочаквана сделка. За нас най-неразумния ход на пръв поглед беше развалянето на един партньорски договор. Изглеждаше, че ще ни върне две години назад, а всъщност ни изстреля три години напред, поради откритие, което направиха нашите програмисти. 

Кои са трите най-важни ценности за Вас?

Лоялност (trustworthiness), откритост и отговорност. 

Тези три качества създават силен екип, доволни партньори и водят до оригинални решения. Те седят в основата на екип, в който успехът се дължи на общи усилия, а работата на компанията не се влияе от индивидуално его.

Да си предприемач, дарба ли е, или проклятие?

Нито едното, нито другото. Предприемачеството е естествен инстинкт на човека за развитие и съзидание. В този непрекъснат процес голямото удовлетворение често се редува с големите разочарования.

Крайният успех обаче е силна мотивация, която ни кара да работим и вървим напред.

Мит ли е, че предприемачите работят по 16+ часа на ден?

Може би „работят“ е глагол, който не обхваща всичко, което предприемачите правят. Трябва да добавим и  „мислят“, което важи за цялото денонощие. 

В началото всеки има нужда от помощ. Кога е моментът един предприемач да започне да помага на другите?

По всяко време. Споделянето на трудностите, предизвикателствата и успешните решения действат много мотивиращо на всеки предприемач. 

А кога е моментът да се откажете от една идея?

 Няма универсална рецепта. Всяка идея има свой живот и развитие.

Основното умение е да ѝ дадем възможност да се развие до степен, в която може да се вземе решение. Има две фатални грешки в предприемаческия бизнес.

Първата е да влезеш в един пазар твърде рано. Втората е да излезеш от този пазар твърде рано. Те често вървят ръка за ръка и аз съм правил и двете.

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Гергана Петкова

"Почти всички хора са добри, Скаут, когато най-после ги видиш." Из „Да убиеш присмехулник“ – Харпър Ли

Оставете коментар

0 коментара