Успелите

Русенска компания спечели най-големия блокчейн хакатон в света Odyssey Momentum

ReCheck e русенска IT компания, която спечели блокчейн хакатона Odyssey Momentum. Компанията разработва "идентификатор" за обмяна на данни при сключване на сделки с недвижими имоти. Към момента, компанията е подписала договор с правителството на Нидерландия, което позволява разработената от ReCheck платформа да бъде използвана от институциите.

Хакатонът Odyssey Momentum е сред големите международни състезания по програмиране. Фокусиран е върху откриването на решения на проблеми в различни сфери - "здравеопазване, сигурност при обмяната на данни при работата с информационни технологии, бизнес". Русенските ReCheck се включват в състезание между 2000 участници, в 105 екипа от 50 държави, сред които Нидерландия, Франция, САЩ, Германия, Швеция и други. В рамките на Odyssey Momentum всички екипи решават 15 задачи, обменят опит и информация. Българската компания печели с разработен прототип за единен идентификатор на сгради. За БНТ Емилиян Енев - сътрудник в ReCheck, споделя:

На база на идентификатора тя да може със сигурност да провери тези данни, да се увери, че те са надеждни и точни, или пък да даде достъп до някакви други страни, които участват в този процес. По този начин, вместо да имаме някакви разпръснати документи и данни на различни сървъри, компютри, които може би не са потвърдени от определени институции, ние да можем в една по-сигурна среда, при по-бързо изпълнение на процеса, да проверим данните и всичко това да стане с огромно спестяване на време, енергия и средства.

Емилиян Енев

Целта е да се мигрира към нов стандарт за идентифициране на къщи, недвижими имоти, всякакви тип сгради. Този стандарт постепенно да бъде възприет от публичния сектор и от частния сектор. И на база на тези идентификатори участниците в процесите да могат да си обменят някакви данни. Да закачат съществуващи документи към този идентификатор и да са абсолютно сигурни, че тази сигурност, която ние имаме от физическия свят, я пренасяме и към дигиталния свят.

Емилиян Енев

Влизайки в разработената от ReCheck платформа, ние ще достъпим лесно и бързо до необходимата ни към момента информация. Това би спестило основно време, тъй като вместо да обикаляме институции, ще имаме информацията с няколко "клика". За да се възползваме максимално от платформата, институциите е необходимо да разполагат с дигитализирана база данни, към момента Нидерландия въвежда платформата.

Ние ще изпълним пилотни проекти за нидерландски публични институции, техния кадастър, Министерството на вътрешните работи. Наскоро те пуснаха като open source 3D модел на град Хага. Вижда се карта на целия град със сградите в 3D, триизмерно, с подробна информация за всяка сграда според масивите данни от кадастъра, много полезна и надежда информация. Така че смятам, което се случва като добри практики в тези страни, е въпрос на време да стигне и до България.

Емилиян Енев 

Информация: БНТ, utroruse.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Нина Ружина

Призванието ми е да съм учител, ако има място, на което се чувствам цяла и пълноценна, това е класната стая. Освен да съм "educator of young people" обичам музиката, планината и спорта. И да пиша. Истински вярвам в силата на думите. И на любовта.

Оставете коментар

0 коментара