София - най-добрият град за стартъпи на Балканите според класация на StartupBlink
София е сред градовете с най-добре развити стартъп екосистеми, твърдят от организацията StartupBlink. StartupBlink е изследователски център за глобалната стартъп екосистема, занимаваща се с разработването, картографирането и сравнителния анализ на стартъп екосистемите в различните държави. StartupBlink също така използва конкретни вертикални карти и персонализирани отчети и поддържа мрежа от общности чрез своя глобален партньор Meetup с десетки хиляди предприемачи.
Това се доказва от годишната класация Startup Ecosystem Report, където българската столица се нарежда на първо място сред най-добре развитите градове на Балканите, на 25-о място в цяла Европа и на 86-о място от 1000-та най-развити градове в световен мащаб.
Пред София в класацията се нареждат Франкфурт на Майн (Германия), Виена (Австрия) и Лисабон (Португалия), а след нея - Будапеща (Унгария), Манила (Филипини) и Канзас (САЩ).
„През 2020 г. можем да видим, че България наистина поддържа позицията си на силна екосистема в Балканския регион. София обаче все още не се е превърнала в основен европейски хъб и тепърва ще следим дали допълнителните инвестиции могат да изведат България на следващото ниво“, се споделя в доклада на анализаторите.
Те също така изтъкват широко разпространените технически умения в страната.
„При създаването на стартъпи българите избират интересни дълбочинни технологични вертикали, като машинно обучение и анализ на данни, което поражда надежди, че екосистемата има потенциал да стане високо напреднала технологично, ако се приложат правилните политики. Тези политики трябва да улеснят правната рамка за предприемачите, да насърчат частните инвестиции и да намалят зависимостта от публичното финансиране.“
15% от стартъпите, създадени в София, са в сферата на дълбочинните технологии - AI, IoT, аерокосмически технологии и др. София е родно място на над 60 финтех стартъпа, над 32 стартъпа или разраснали се компании в сектора на AI технологиите, както и над 30 стартиращи компании в игралната индустрия.
Освен това доста голяма част от основателите на стартъпи са чужденци - около 1/3. Отчита се също така и все по-подобряваща се мрежа от инвеститори - според анализаторите през последните няколко години в София са функционирали 15 фонда за рисков капитал и около 30 пространства за споделени офиси. Освен това в последните шест години в София са осъществени 246 финансиращи кръга, което нарежда столицата ни на завидното трето място по този показател в Централна и Източна Европа.
Другите три български града с добре развити екосистеми в класацията са Варна (430-о място), Пловдив (784-то място) и Бургас (984-то място). За съжаление обаче, организаторите подчертават голямата пропаст между София и 3-те други български града в Топ 1000.
България, като място за създаване на стартъпи, също бележи важен напредък - придвижва се с 3 места напред до 32-ро място.
Лидер сред страните в световен мащаб е САЩ, като има голяма разлика между тях и втория в класацията – Великобритания. 4 от петте Топ града в световен мащаб са разположени в САЩ и няма индикации, че която и да е друга държава ще затвори пропастта.
Европейският регион има общо 339 стартиращи екосистеми (от 45 държави), представени в класацията "Топ 1000". Не се отчитат големи промени сред най-добрите места в региона, въпреки че има две подобрения и едно влошаване: Германия (с 4 места нагоре) вече е на 2-ро място в Европа, Литва (нагоре с 3 места до 15-то място) и Швеция (надолу с 3 места до 10). Що се отнася до градовете, ЕС има само един град в Топ 10 на класираните екосистеми - Берлин.
Целия доклад може да намерите на английски тук.
Източник: Investor.bg
Снимка: Етюд-и-те на София