Успелите

Тъмната страна на това да опитваш да променяш света

За здравето на младите успели българи

Обградени сме от чейнджмейкъри и мейкърки - "30 под 30" на Forbes, "40 под 40" на "Дарик", участници в инкубатори, "Най-изявените млади хора на България", социални предприемачи, иноватори... Младите успели българи. Всеки втори говори за “предприемаческата екосистема” и “иновативните практики”, за това какво е да си общностен лидер и да “гориш в това, което правиш”, да живееш с работата си, да променяш света...

Много от тези хора вътрешно се разпадат на съставните си части, неиздържащи на напрежението. Този текст е написан от един човек, който е бил от тази група хора и иска да говори за това. И в последните 18 месеца наблюдава активно много от тях с други очи - не с тези на “уау, какъв предприемач и какъв Changemaker”, а “Уау - човек, как си оцелял до тук!”.

Историята ни започва преди 10 години, когато работех в един от младежките центрове в големите градове у нас. Моята школа за това как се пишат проекти, как се работи с институции, как се правят обучения за млади хора. Вземах заплата от 250 лв. Това беше заплатата, която беше определено, че струва моето студентско делнично време . Иначе бях много важна личност - виждах се с кметове, заместник-министри, обучавах младежи и им дуднех как трябва да са социално активни заради това и онова.

Помня, че наемът на квартирата ми беше 250 лв. Издържаха ме родителите ми. Както и много от вас. Проблемът беше, че тогава аз, прохождащият активист, умирах от срам, че работя за 250 лв. И започнах втора работа на нощни смени. Всеки път, като ме канеха на някоя конференция извън България, ме беше срам да питам дали покриват самолетните билети, защото знаех отговора. Че покриват самолетните билети, но превеждат парите след това, а не предварително. Но кой активист има 1000 лв свободни, като е на 20, по дяволите?. Но успявах. Някак.

Ще ви заведа и няколко години по-напред. Вече имах деца. Занимавах се с други неща, но все още се случваше нашите да ми плащат тока през зимата и да ми бутат по 50 лв с повод и без повод в някоя картичка “ей така”. Не ме разбирайте грешно - не се оплаквам, че нашите са ме издържали, но някак си тогава хората започнаха да ме гледат като експерт и предприемач - покрай всички активности, с които се занимавах, покрай всички екзотични дестинации в цял свят, в които водех лекции. А на кой социален предприемач майка му плаща тока, а?! Що за предприемчивост?! 

Истината е, че този живот на активист и социален предприемач е една огромна и тежка отговорност, която рядко е подплатена финансово, когато стартираш. И никой от нас не си признава публично колко е трудно. Всички са се вкопчили да променят света, докато техните собствени микро-светове потъват.

Истината е, че всеки един проект, всяка малка социална промяна, всяка микро-революция е изстрадана от някой, който се прави на смел и казва, че всичко е наред. Твърди, че може още и пак. И че няма проблеми - просто темпото сега е такова и ще си почине после. Това продължава дотам, докъдето издържаш, докато не се сринеш психически или физически. Докато не прецакаш връзката, брака или приятелството си. 

Често chagemaker-и, младите надежди на социо-предприемаческата екосистема, са поне 1-2 години без заплата. И освен ако не са ударили джакпота от Захари Бахаров, работят паралелно още някъде - тайно, тихо и виновно, за да аргументират скъпото си хоби пред семейството, децата и най-вече пред себе си.

Как работи това на практика - при мен значеше всеки ден между 10 и 14 часа работа по каузите, след което вечер вкъщи, след като децата заспят - работа на компютъра като freelance обучител, пишещ обучителни програми до 4-5 сутринта. И на другия ден пак. Без уикенд, без празници, без почивка - бачкаш, докато стане. И се усмихваш, докато го правиш, за да могат всички наоколо да са по-мотивирани и от теб самия. 

Постоянни пътувания, писане на проекти в самолети, ходене в цяла Европа за презентации, след което работа по социална дейност. Как се издържах? Трудно - и финансово, и човешки не бях за издържане. Стрес, напрежение, дълг, отговорност - това ми беше закуската всеки ден в продължение на няколко години. Докато получавах награди за това и онова, пак се случваше свекърва ми да ни плати тока.

Парите, не са основното, нали? Не са. Но когато работиш нещо с цел общностна промяна, ти самият знаеш цената на заплатата си и не искаш да я вземеш, ако това означава, че някой друг ще остане без заплата. И да, ако аз остана без заплата - нашите ще ми платят наема, но ако някой от хората, които работят с мен, останеше без заплата, техните нямаше да направят същото. 

В моя случай това с финансите надмина две години и си спомням, че всеки път си казвах: “Нека и това да мине и ще стане, нека само и тази криза да оправим, и на този да помогнем”. Changemaker- ите са сложни и странни хора - ние се вкопчваме в това, което искаме да променим, и не пускаме. Социални питбули някакви. И по пътя със затворени очи газим всяка възможност за разсейване.

Всеки път, като си казвах, че ми е уморено, си спомнях очите на някой човек, на когото сме помогнали, и знаех къде ще бъде той, ако аз не стисна зъби и не продължа. Всеки път, когато исках да се откажа, усещах с тежестта на астматичен пристъп отговорността на всички онези, които са ни дарили 5-10 лв по пътя, за да може да има това, което правим. Всеки път, когато ми се плачеше, решавах да не плача, за да не види някой и да не реши, че сме слаби - не аз, а каузата и екипът.

Няма логика, която да ви накара да разберете тези хора, които ходят като панаирджийски мечки по форуми и конференции, в села и паланки за да разкажат на “общността” за това “как ще оправим света с една малка идейка”. Аз познавам двайсетина такива и се радвам, че ги има. Но логика в тях няма.

Всичко щеше да приключи добре дотук, ако приключваше дотук обаче. Аз миналата година почти приключих - с високи очаквания към мен, към хората около мен, към обстоятелствата. И паднах толкова лошо, неподозирано, че мога да падна - аз в депресия. Аз съм най-силният човек, когото познавам, и въобще не ми е неудобно да го кажа. Знам какво мога и мога да управлявам това “можене” и за себе си, и за околните.

Започнах да чета за депресията, защото се усетих накъде отивам. И си казвах “Айде, посъвземи се, к'во ти е - децата ти са здрави, половинката ти - страхотен човек, работата ти е супер, какъв ти е проблемът, по дяволите?!”. Не знаех какъв ми е проблемът.

Не исках да излизам, не исках да виждам хора, просто исках да си лежа. Сега знам, че четейки това, една огромна част от хората ще си кажат “Каква депресия?! Ти винаги се хилиш до уши”. Ами да - хиля се и днес, и преди 18 месеца, защото ме беше срам да си призная, че не мога да издържа на тежестта от всичко наоколо. Защото умирах от ужас, че ще разочаровам екипа си, хората около мен и всички, които са проектирали нереализираните си мечти върху мен. 

Защото нямах идея как да се справя с всичко и всички, с безумните хора, чиито безумни мнения стигат до мен по всякакви въпроси- от ромите и децата от домове до социалните предприятия и това колко сме нахални и твърде шумни. Не знаех как да се справя с всички очаквания, с доверието и с критиките, как да отговоря на всички, които ме гледат и ми обясняват колко вдъхновяващи неща правя.

Въобще не се намирах за вдъхновяваща личност и мразех всяка една частица от това, което съм. И реших, че просто няма да приема, че съм в депресия - току-виж се оправи от само себе си - както е дошла. Не стана. Стана по-зле. През деня правех всичко като отличник. Вечер беше кошмарно - всичките неизказани съмнения, всичките нереализирани възможности ме смазваха. 

Спирам дотук. Вече съм добре. Да живеят терапевтите. И научих някакви уроци по пътя - за доверието, за хората, за приятелите, за усилията, най-вече за мен като личност. 

Реших да напиша това, защото смятам, че ще е полезно за две аудитории - тези, които се припознават в профила на социалните предприемачи, активистите и changemaker-ите, и тези, които са зрители на спектакъла. За първите имам само едно изречение - поставете си граници и се пазете. За вторите имам повече - моля ви, спрете да лапате мухи и се хванете на работа. Да, сега. ДА, за каквото решите. Твърде малко сме, а работата е твърде много. Ако сме повече, ще е по-лесно за всички ни и никой няма да прегори по пътя. Бъдете по-добри. 

И ходете на психолог, ако имате нужда. Не е срамно. И помага.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Читателски Материал

Това е авторски материал, изпратен до нас от наш читател. Ако и Вие имате страст към писането или просто искате да споделите емоционалното си впечатление от някоя ситуация, можете да ни изпращате вашите материали за нашата рубрика "Сцената".

Оставете коментар

7 коментара

  1. Пенчо
    2019-05-20 18:27:51 Reply

    Нищо баце, нито име си оставил, нито изводи.

    Как се пребори?

  2. Яница
    2019-05-21 19:42:38 Reply

    Човекът е споделил, че е ходил на психолог. Аз съм учител и работя в предизвикателна среда. Ако не беше моят психолог и подкрепата на други учители, както и фондация "Заедно в час", аз щях да напусна още първия срок на първата година. Ходих веднъж седмично при специалист в продължение на година и половина и тя ми даде невероятни инструменти, с които си помагам редовно. :)

  3. Gosho
    2019-05-23 16:39:07 Reply

    Не, не успяхте да ме вдъхновите. Един анонимен човек, най-вероятно жена, щом има свекърва, говори за лично-професионалните си проблеми, които са й докарали депресия. Решението й е било да потърси професионална помощ, което е добре. Хубаво е, че са й помогнали. Общо взето е това. Трябва да се вдъхновя да отида на психолог явно?

  4. Анонимен читател 2 :)
    2019-05-25 20:48:24 Reply

    Благодаря ти. Твоята история достигна до мен и ми помогна да взема важно за себе си решение, сега.

  5. a lost soul
    2019-08-27 23:44:08 Reply

    точно от там ти е дошъл проблема според мен не си приела себе си и това което представляваш
    аз не мога да ги разбера всички хора дето на 20-25 се хвалят,че се издържат сами живеели под наем това онова
    еми окей бе хора браво някво това си е за вас има хора на същите години които техните ги издържат (и ето аз съм един от тях и не ме е срам да си го призная) нашите ми дават 600 лева за месеца пък аз се оправям помагам им да готвим да чистим къщата с колата се занимам с баща ми това онова стига се вярвали на стереотипа за разглезен/а на 20-25 годишни има хора на 19 дето живеят сами и хора на 25 дето са с техните
    може да си на 19 и да си по чалготеките може и да си на 25 и да гледаш болните си родители замислете се малко радвам се силно,че автора е намерил корена на проблема и го е решила

  6. Иво
    2019-09-11 10:17:55 Reply

    Чудесна статия, която е полезна за баланса при агитирането в предприемачество. Аз освен статии от вида "стани предприемач - това е страхотно" другата страна досега не бях я виждал представена.
    И не мисля, че авторът на статия се оплаква по какъвто и да е начин. Просто предупреждава, че нещата не са така, както изглеждат външно и както ни ги "лакират" по медиите, включително интернет такива.

  7. Леда
    2020-04-11 16:19:38 Reply

    Gosho, как решихте, че е жена, мъжете нямат ли свекърви? Полът няма значение в случая и целта на текста не е да Ви вдъхновява, а да помогне на хора, които са си наложили нереалистични очаквания към себе си и в момента се чувстват зле, да се почувстват по-добре, защото не са сами. Аз поне това разбрах. А с доброволческа дейност повечето хора няма да се захванат, докато не е финансово привлекателна, уви.