Втората по големина екваториална гора вече не е под заплаха! Как се случи това?
Комитетът за световно наследство (World Heritage Committee) премахна Национален парк Сaлонга, разположен на територията на Демократична република Конго, от Списъка на застрашените обекти на ЮНЕСКО. Причините, довели до щастливата развръзка, са услията, които местните власти полагат, за да укрепят ценните екосистеми!
По време на 44-тата си сесия, проведена на 19.07.2021 г., Комитетът взе решение да изтегли Национален парк Сaлонга от Списъка на застрашените обекти от световното наследство поради "подобрение на състоянието му". Решението е резултат от наблюдателна мисия, осъществена в периода 23.01.2020 - 04.02.2020 г. от Центъра за световно наследство. По време на теренното посещение екипът събира информация, която доказва, че установените през 2012 г. проблеми - бракониерство, земеделие и добив на нефт, са редуцирани.
Значение на Национален парк Сaлонга
Национален парк Салонга е най-голямата защитена зона с гъсти екваториални гори на континента Африка. Паркът разполага с 33 500 кв.км. територия, която е достъпна само по вода. Паркът играе основна роля в регулирането на климата и улавянето на въглероден диоксид, тук освен коренното население убежище намират и разнообразните флора и фауна (представена от застрашени видове като бонобо, паун, горски слон и тънък носат крокодил).
Националният парк е включен в Списъка на природните обекти на ЮНЕСКО през 1984 г. на база няколко фактора. От една страна, в сърцето на Африка откриваме абсолютно непокътнати екосистеми, обширни блата и недостъпни галерийни гори, които не са изследвани и все още могат да се считат за девствени. А от друга, развитието на растителния и животинския свят е нагледен пример за биологичната еволюция и адаптиране на живота към екваториална среда.
Проблеми и решения за Сaлонга
През 1999 г. територията е включена в Списъка на застрашените обекти на ЮНЕСКО. В онзи момент са установени засилен антропологичен натиск, който вреди на дивия живот в Сaлонга - бракониерство, усвояване на площи за селско стопанство, сондиране за добив на нефт и въоръжни конфликти. На този фон правителството на Демократична република Конго започва усилена работа и контрол, за да прекрати зловредните човешки дейности.
И така до 2020 г., когато ЮНЕСКО признава, че управлението на парка се е подобрило сравнено с предходната мисия от 2012 г. Мерките срещу бракониерството са ефективни - според последните оценки в момента паркът е дом на над 15 000 бонобо (около 40% от популацията в световен мащаб) и 1600 горски слона. По-рано тази година, през месец юни, властите споделят, че са намалили и концесиите за петрол на територията на Сaлонга, което реално е и един от най-категоричните мотиватори за отпадане на парка от Списъка.
Информация: brightvibes.com, salonga.org
Снимки: salonga.org