За 24 май Uspelite.bg припомнят: Търновската книжовна школа и духът на болярския град
Търновската книжовна школа е символ на Второто Българско царство. Основана е Патриарх Евтимий, ученик на Теодосий Търновски.
Историята по създаването на това духовно, културно и просветно средище е интересна. Теодосий е монах, изтъкнат книжовник и наставник на млади монаси и свещеници. При него се озовава Евтимий, чието семейство е избрало да има кариера на божи служител.
Теодосий посвещава Евтимий в исихазма, духовно православно учение, зародило се във Византия, и му дава шанс да замине за Константинопол. Евтимий, вече като завършен духовник, се установява в ромейската държава и започва да изучава местните книжовни традиции.
Завръща се окончателно в България около 1371 г. и скоро основава Търновската книжовна школа (ТКШ), а по-късно е избран и за български патриарх. Търновската школа, която създава стотици книжовници, първоначално се помещава в Килифаревския манастир, където Теодосий е започнал, преди смъртта си в Константинопол, обучаването на ученици, а по-късно е преместена на хълма Света гора в Търново. На Света гора днес продължава традицията по разпространение на духовността и писаното слово, като на това място в наши дни се намира Великотърновският университет.
Това, в което са най-силни търновските книжовници, е писането на жития (животоописания) на светци. Защото целта на българските царе от ВБЦ е да превърнат столицата си във Втори Константинопол, пренасяйки на това място мощи на светци, на които българите се молят и почитат. В Търново през Средновековието се намират нетленните останки на Петка Търновска, които днес са в румънския град Яш и на св. Иван Рилски, който през 1469 г. е погребан в Рилския манастир. В престолнината на Второто българско царство са се намирали и мощите на Иларион Мъгленски, Филотея Темнишка и Михаил Воин.
Сред известните жития, които днес се изучават от студентите по История и Българска филология е това на св. Иван Рилски, с автор Патриарх Евтимий. За този текст се казва, че е кулминация на усилията на ТКШ да създаде агиографска традиция. Това е една от най-популярните творби на Патриарх Евтимий. По своята същност житието е един малкото исторически извори достигнали до нас, за живота на Рилския светец.
Някои от децата на цар Иван Александър, който скоро след основаването на ТКШ умира, са обучавани от Евтимий. Славата на Търновската книжовна школа се разнася из цяла Източна Европа, благодарение на митрополит Киприан и Константин Костенчки.
А Патриарх Евтимий е не само книжовник, но и духовен водач, бранител на Търново и закрилник на обикновените българи. На него се пада задължението да отбранява българската столица от ордите малоазийци, дошли да превземат Балканите.
Днес търновци пазят паметта за своя бранител и поддържат духа на Търново като духовна столица на България.
Снимка: veliko-tarnovo.net