Замърсяването на въздуха в реално време. Следете и вие с българската апликация AirLief
Мобилното приложение AirLief за следене на нивото на замърсяване на въздуха е сваляно над 10 000 пъти. В момента има над 3000 активни потребители от над 30 държави. По брой потребители има най-много от България, следвани от САЩ, Индия, Румъния и Германия. Класирано е в топ класацията за Weather категория, като специално за iOS излиза няколко пъти и на първо място в категорията. Развива се от 3-ма души, които основно работят по него в свободното си време, след работа. Единият от тях е Петър Живков, който ти представихме в интервю за Uspelite.bg. Интервю, което е в ТОП 10 на най-четените интервюта за 2018 година в нашата медия.
При опазването на здравето най-обхватно въздействие имат информирането и профилактиката, които спестяват разходи от предотвратените впоследствие болести.
Според здравни експерти от Световната здравна организация:
Мръсният въздух се свързва с астма, алергии, диабет, инфаркт, деменция и няколко вида рак. България е сред страните с най-много болести, вследствие на мръсен въздух на глава от населението.
Битовото отопление е основна причина за замърсяване на въздуха в България. Особено там, където има концентрация на бедно население, които горят безразборно, за да могат да се отопляват. В големите градове транспортът също оказва влияние на въздуха, а в специфични зони и индустрията. Статистиката показва, че най-замърсен е въздухът през зимата в градовете именно заради горенето на твърди горива.
Мобилното приложение AirLief е безплатна социална иновация. Разработена за Андроид и iOS съвместно с лекари от сдружение ,,Въздух за здраве‘‘, които добавят допълнителна здравна информация, подкрепена с литературни източници.
Апликацията комбинира:
- информация за качеството на въздуха в момента,
- здравна информация,
- персонализирани съвети за предпазване.
Съветите са прагматични, разделени в групи и се сменят спрямо степента на замърсяване. Отчетени са различните начини, по които замърсителите във въздуха влияят на здравите и по-чувствителните групи. Според здравните експерти спазването на тези съвети в дългосрочен план биха имали висок положителен ефект върху здравето.
Българското приложение работи с информация от официални и граждански станции (luftdaten, openaq и други). Има информация за градове и села в 75 държави. Данните, които се получават от измервателните станции за фини прахови частици, S02, CO2, NO2, озон и други, се преобразуват в индекс за качеството на въздуха. Индексът показва как различните замърсители се отразяват на здравето.
Създателите на българската апликация са категорични:
Това, което никога няма да направим, е да изкачат дразнещи реклами отвсякъде или да направим приложението платено. Това е приложение, създадено от хора за хора, и ще продължим да надграждаме без да сменяме първоначалната идея, а именно – повишаването на информираността и профилактиката, които спестяват разходи от предотвратените впоследствие болести.