Успелите

Архитекти от цял свят се състезават за сърцето на Велико Търново!

Община Велико Търново обявява международен архитектурен конкурс за нов център на града. Конкурсът е най-мащабният, провеждал се в страната до момента, а програмата на конкурса е изготвена според обществените нагласи. Международно жури, съставено от професионалисти в сферата на градското планиране, ще оценява кандидати от цял свят. Срокът за кандидатстване е 20 юли. Новият център ще бъде построен на територията на Старото военно училище.
Мотото на конкурса е „Ново сърце за Стария град“.

Архитектурният конкурс ще включва две части, които са неразривно свързани – градоустройствено решение за територията на Старото военно училище и проект за сграда на Експозиционен център. За награден фонд общината е предвидила 75 000 евро. Журирането ще се проведе в периода 27 – 29 юли.
Председател на журито е проф. д-р Георги Станишев, който е и консултант на конкурса.

Като форма на професионално състезание на идеи, международните архитектурни конкурси са най-добрият начин за генериране на проектни решения в световната архитектурна практика. Те не са прищявка нито на Европейския съюз, нито на други обединения и организации, съществували са много преди демократичните промени у нас и са давали положителни резултати.

Архитектите от международното жури са хора, отдавна доказали своя авторитет на световната сцена. Този факт, както и анонимността на конкурса, гарантират напълно безпристрастно и обективно оценяване на предложенията за проекти.

казва проф. Станишев. Като принцип на действие, по думите му, конкурсът може да бъде съпоставен с процеса на еволюция в природата и с естествения подбор. Този принцип, пренесен в сферата на архитектурата, дава възможност по същия начин да бъдат избрани концепции, заредени с най-висок потенциал за решаване на сложни задачи, какъвто е новият градски център на Велико Търново. Председателят на международното жури цитира японския архитект Кийонори Кикутаке, който утвърждава, че в основата на развитието, в това число - и архитектурното, лежи  разнообразието от потенциални възможности, което е основа на всеки еволюционен процес. 

Другите членове на журито са:

Андреа Д`Антраси представлява едно от най-престижните архитектурни студиа в света - MAD Аrchitects, базирано в Пекин, като директор на Европейския клон – MAD Europe (МАД архитекти – Европа). Притежава изключителен опит от реализацията на международни проекти в САЩ, Италия, Австралия, Китай и др.

Проф. Доминик Роайар от Франция - архитект, доктор по история на изкуството, е друго световноизвестно име в международното жури. Проучва новите градски форми в Европа, САЩ, страните на Латинска Америка и др. Нейните интереси са насочени към съвременната архитектура и връзката й с наследството в градската среда. Именно за това нейното мнение ще бъде особено важно, предвид задачата за съчетаване на тези две тенденции в новия градски център на Велико Търново.

Проф. Андрей Чернихов от Русия е сред водещите имена на архитектурата в родната си страна и в международен мащаб. Член е на най-престижните академии и организации в своята област, председател на Международната фондация "Яков Чернихов" (ICIF). Носител на голяма награда в конкурс за стратегическо планиране на Москва през 2012 г. В работата си съчетава историческата традиция на руския авангард от началото на 20 век и художествени открития в съвременното градоустройство.

Д-р Хеле Юул от Дания се занимава с научноизследователска дейност и е консултант за едни от най-големите образователни институции в областта на градското развитие и пространство. Акцент в дейността й е адаптирането на стари индустриални пространства и превръщането им в атрактивен елемент от съвременната градска среда.

Андрю Йоман – Великобритания и Хърватия, преподава в различни университети във Великобритания и е гостуващ професор в Кралската академия на изкуствата в Копенхаген. Носител е на национални и международни награди в областта на архитектурата. Чрез създаването на офис в Загреб – Хърватия, участва в проектни програми в този регион и Европа. Включен е в големи градски проекти в Копенхаген, които са сред най-мащабните в Европа.  

Българските представители в комисията са великотърновските архитекти Юрий Любомирски, Николай Малаков и Лора Бъчварова.

Големият международен интерес към този конкурс е повод за гордост – България има какво да покаже на света, и факта, че привлича все повече внимание към себе си и към своето културно и архитектурно наследство и развитие, показва че вървим в правилната посока!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара