Успелите

Стотици творби на български творци се намират в най-голямата библиотека в света

Стотици творби на български творци се намират всяка година в най-голямата библиотека в света – Библиотеката на Конгреса (Национална библиотека на САЩ). За това информира от своите страници литературният годишник „Любослов“, орган на Съюза на българските писатели в САЩ и по света.  

Библиотеката на Конгреса (на английски Library of Congress) е фактическата национална библиотека на Съединените щати. Намира се в столицата Вашингтон. Със своята колекция от над 138 милиона единици, включително 30 милиона книги, е най-голямата библиотека в света. 

Достъпът до библиотеката е публичен, но книги се заемат само на членове на Конгреса и Върховния съд и някои други висши държавни служители. (Припомняме, че в България Националната библиотека също не заема книги (ползва се читалня), но пази задължително копие от всяка публикувана творба, периодика и др.)

През февруари 2018 г. от печат излезе новият брой на литературния годишник „Любослов“, който въвежда в Библиотеката на Конгреса по официален път десетки български творци и техните творби. 

Писателският съюз в САЩ съществува от 2010 г. и е базиран в Чикаго. Регистриран е по всички закони на щата Илинойс и Федералните закони на САЩ, а основната му цел е да популяризира българската литература в Америка и по света, да подкрепя и насърчава творците на българското слово навсякъде, където живеят българи. 

Първият алманах на Съюза излиза през 2012 г. под името „Българско слово и багри от САЩ и света“ с подкрепата на Агенцията за българите в чужбина, като е посрещнат с голям интерес от читателите и критиката. Вторият годишник със заглавието „Любослов“ е публикуван през 2013 г. и с това заглавие изданието следва стриктно своята периодика през следващите години.

Според екипа на „Любослов“ още преди шест години изданието е приело и следва три основни принципа. Единият е да се откриват пишещите на български автори навсякъде по света. Другият е да се търси разнообразието в текстовете – поезия, проза, пътепис, очерк и т.н. И третият е да се откриват млади автори и да им се дава творчески път, стимул да пишат и мечтаят. 

В шестото издание на годишника са включени 45 български автори, живеещи и работещи в родината си и извън нея. На страниците на алманаха попадат например и текстове на Сияна Василева – 19-годишна ученичка от България. В новия брой има също творби на поети с китари (между които и Васко Кръпката) и други известни и не толкова известни имена на поети и писатели от страната и чужбина. 

По традиция броят бе предоставен отново на Библиотеката на Конгреса във Вашингтон на 24 май тази година, а официалното му представяне пред публика беше през м. март в Чикаго.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Васил Койнарев

Кандидат-доктор по съвременен български език, докторант по философия, магистър по лингвистика, бакалавър по филология и бакалавър по журналистика. Преподавател, лектор, редактор на свободна практика. Основател на фирма за редакторски услуги — Редактор.бг ЕООД — www.redaktor.bg

Оставете коментар

0 коментара