Успелите

Zvooka: Позитивното идва отвътре, трябва да открием себе си

Ще ви запознаем със Zvooka – самостоятелен фолклорен проект под формата на звукозаписна компания. Те са и създатели на албума „Медените глосове“, в който звучат гласовете на музикалната формация Сама китка.

Историята на Zvooka преплита съдбите на трима напълно различни и някак все пак свързани хора. Всичко започва, когато Томас Къмингс – музикант, тонрежисьор със свое собствено студио във Великобритания, купува къща за отдих в България и впоследсствие се установява трайно тук с цялото си семейство заради красотата на страната ни, спокойствието, топлия климат и още по-топлите хора.

Чува за пръв път магията на фолклора – уникална, напълно различна, музика със сила, която не е задължително да разбираш, за да чувстваш. Заедно със съпругата си създава свое малко звукозаписно студио в село Каменово – малко и китно местенце, близо до Разград.

Вторият човек, стоящ зад Zvooka, е Илиян Кацарски, студент в Икономически унивеситет Варна, завършил висшето си образование в Ирландия. Завръща се в България именно заради красотата на родината и истинския потенциал на страната, както и неговото  огромното желание да се развива и реализира тук – у дома. Илиян няма предишна дълга история с фолклора, но тази музика го завладява напълно, когато я чува за пръв път на живо. Ръководи проекта със страст и любов, но най-вече с желание все повече хора да се докоснат до нея.

Визията е поверена на Цвета Коцева. Нейната креативна насоченост е ориентирана към графичното изкуство, фотографията и видеата, които допълват музиката. Нейното въображение улавя музиката под формата на цветове. Цвета е професионалист в използването на креативен софтуер, запален фотограф, а сега показва и невероятните си умения в заснемането на уникални видеа, които разчупват рамките на клиповете, свързани с фолклорната музика.

Това е накратко историята на Zvooka – мисия за съхранение и разпространение на фолклорната музика в България и по цял свят. Висшата цел на звукозаписната компания е именно да не допускат богатството на фолклора – съкровище, което се пази само от изпълнители и самодейци в малките села, да изчезне

Насладете се на думите, музиката и красотата на Zvooka. Приятно четене.

Защо пазарът има нужда от „Медените гласове“?

Музиката на Сама Китка - фолклорната група на малкото село близост до Русе, както и на другите, които сме записвали до момента – Авлигите (село Тетово, Русенско), Бъзовска искра(село Бъзовец, Русенско), РяховчаниТе (село Ряхово, Русенско), е изворна музика, предавана от поколение на поколение, запазена само от тези групи.

Сама Китка е състав водещ началото преди десетилетия, като за това време те са участвали на множество национални и международни фолклорни фестивали, от които винаги са се завръщали под овациите на публиката и множество почетни награди.

Техните песни са автентични и многобройни, водещи началото си незнайно от кога, предавани от баба на внучка. Към момента тези песни се помнят само от малцината, които се опитват да предадат каквото могат на следващото поколение. Те носят уникална сила, ценена по цял свят. Благодарение на съвременните средства, всеки и навсякъде може да се докосне до тях.

Популярен ли е фолклорът сред младите?

Към момента се усещат движения на българско възраждане сред младите – все повече и повече хора се връщат в родината и се насочват към това, което им е липсвало. Народните танци, фолклорна музика и носии улавят уникална енергия, която не те пуска, след като веднъж си се докоснал до нея.

Но това не е само носталгия – музиката и танците притежават невероятни сила, грация, невероятни истории и символика, скрита в мелодия, движение, шевица и нюанс.

Фолклорът е популярен и не е спирал да бъде такъв – малките деца носят ръчно изтъканите носии на своите родители, завещани от техните баби, пеят се песните, които са родени по полята по време на жътва или за сватби и обреди, които се изпълняват и до днес, по всички български празници. Младите поемат огъня след своите родители и пра-родители – фолклорът е в кръвта им.

Как се съхранява емоцията, която фолклорът предава през годините?

Тази магия ще съществува докато ги има хората, които я пазят. Съществува невероятен репертоар със особеностите на всеки отделен регион. Между две съседни села има грандиозна разлика в песни, отпяване, дори и носии. Синтезът на култури също обогатява този репертоар. В малкото село в равнината, придошли балканджии със своите песни и обичаи създават една микро-фолклорна сфера.

Тези песни и типични обичаи не са излизали от границите на селото и са чисти и автентични в своя характер. Такъв е случаят със Сама китка. Нашата цел е да запазим именно това. Тези песни съхраняват емоцията и силата в оригиналния им вид, те са вечни.

Защо точно Вие, чужденецът, се залавяте да съхранявате българското?

Оценяването на красотата и уважението към музиката е нещо, което прескача национални или културни граници. Магията на фолклорната музика ме докосна напълно случайно и от тогава не ме е пуснала, няма и да ме пусне.

Тази музика е обичана и ценена и в Япония, където пеят фолклорни песни, танцуват хора и милеят за всичко българско. Но и в Австралия, САЩ, Канада също са сред страните, в които най-много се слуша музиката, която сме издали до момента.

Освен чужденците, и имигриралите силно подкрепят делото ни – представяме си че сме мост между България и тях. Също така, удоволствието от работата с тези уникални групи е невероятно – професионалисти в работата си, винаги усмихнати – всеки ден е по-скоро забава, а не тежка и изморителна работа. Радваме се, че сме се захванали.

Какво мислят Вашите приятели в чужбина за българския фолклор и за Вашата кауза?

Всички са завладени от това, което чуват и са върли фенове – за тях това е нещо ново и невероятно. В много държави са изгубили своя фолклор или никога не са имали характерни народни песни. При тях ерата на поп музиката е това, с което разполагат. Българският фолклор е нещо различно. Другите музиканти подкрепят идеята и помагат за развитието ѝ, като се подготвят ремикси на някои фолклорни песни и подобни за развитие и популяризирането на идеята.

Защо избрахте вокалния състав „Сама китка“ като първи за албума „Медените гласове“?

Работим с различни състави и разширяваме нашия кръг на полезрение – към момента работим с множество състави от Русе и Разград и следваме работата на най-добрите и отличени фолклорни състави. Всяка група работи със свой репертоар от автентични фолклорни изпълнения. Тази, а и другите групи, вървят с популярността си в региона, колкото и да са скромни изпълнителите.

Смятате ли, че българите не оценяват достатъчно своя фолклор, тъй като той е доста по-популярен в чужбина, отколкото тук?

Българският фолклор е оценяван изключително високо по целия свят. В България фолклорът се оценява на едно ниво с популярната музика по радио и телевизия – не се среща като масова и ежедневна музика.

Но страстта в очите на хората, които пеят, свирят, танцуват, побеждава рейтинг и популярност. Безброй много млади и стари държат фолклора в сърцата си.

Популярен ли е? Може би не по масов начин. Но е оценен, и то от изключително много хора. За да го оцениш, трябва да се докоснеш до него и да го оставиш да те обхване.

Къде е скрито ключето за сандъка на българското самосъзнание?

Ключът е във нас. Само ние, днес и сега, можем да направим България и света по-добри като се вгледаме и работим над нас, като развиваме личността си, като всеки се труди към по-доброто. Само тогава всички ще сме по-добри.

Ако гледаме към днес и утре и се обогатяваме от вчера – нашата богата история, и се поучаваме от нея, само тогава можем да сме това, което трябва да сме. Позитивното идва отвътре, трябва да открием себе си.

Вашето послание към нашите читатели?

Бъдете позитивни, добри и работете здраво над себе си и над това, което искате да бъдете и само тогава утрешния ден ще бъде по-светъл.

Можете сами да преслушате музиката, записана от Zvooka ТУК.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Джесика Вълчева

Студент по журналистика, ходещ облак позитивизъм, самоук китарист, любител готвач. Трите думи, които ме описват: мечтател, нестандартно, душа. Слушам много музика, пея под душа, въпреки че не мога, усмихвам се на непознати понякога.

Оставете коментар

0 коментара