Успелите

Архитектките Ивета и Ели: лаборантки основатели на Design Lab

Имаме удоволствието да ви преставим две красиви дами, чиято работа е да правят пространството около нас още по-красиво. Архитект Ивета Попова и арх. Ели Левтерова стоят зад най-новото и специализирано споделено офис пространство - Design Lab. Това е лаборатория за архитекти и дизайнери, чиято цел е "да обединява, вдъхновява и създава необходимите условия за ползотворната работа на истински професионалисти”. За работата в екип, вдъхновението, както и архитектурата на живота, си говорим с непрофесионалния пътешественик Ивета и любителя на природата Ели.

Как се роди идеята за Design lab?

Ивета: Винаги съм била поставяна пред задачата да създам за себе си и за своя екип подходяща за работа креативна среда. Аз самата съм екипен играч. Чувствам се по-силна и по-креативна като част от група. Обичам да обсъждам и да разменям идеи. Това прави проектите различни, а самия процес на създаването им – много по-интересен.

Ели: Това, което търсихме, е промяна в работната си среда. Търсим хора със сходни интереси и възгледи, хора, с които да се вдъхновяваме и мотивираме. Целта за създаване на такава общност беше отправната ни точка. В тази преситена с информация среда, ни се струва, че реалният контакт между хората е много важен и много обогатяващ.

Има ли специфични изисквания към потенциалните резиденти, освен това да са от бранша?

Ивета: Design Lab. е общност на първо място за архитекти и интериорни дизайнери, но бъдещите ни планове включват ‚съжителство“ с колеги инженери, визуализатори, графични дизайнери. Много бихме искали  резидентите в Design Lab да са позитивни, усмихнати, талантливи хора, за да се учим един от друг и да се уважаваме. Аз самата съм учила в Милано, свикнала съм да работя в екип и ми прави впечатление, че в чужбина хората са по-отворени да работят в групи. В България хората са сякаш по-недоверчиви и склонни да си помислят „ами ако ми откраднат идеята“, което определено ми е странно и далечно като логика. Мисията на всеки творец е да дава и създава!

Ели: Тук очакваме хора с нагласата, че идеите се множат и стават по-добри когато контактуваш и споделяш.  Човек не би могъл сам да достигне до всичко. Именно за това в Design Lab. в близките месеци са планирани арт събития, конкурси и обучения, като целтта е да се развиваме и обогатяваме заедно.  

Какви са тенденциите спрямо начина, по който архитекти и дизайнери си партнират?

Ивета: Споделянето е необходимост на хората, независимо от сферата им на развитие. Надяваме се чрез Design Lab. да наложим този вид общуване между професионалистите в нашия бранш и това да е началото на една нова тенденция в архитектурата. Самото естество на работата ни предполага гъвкавост и обмен на опит и идеи, по този начин крайния продукт става по разнообразен, усъвършенстван и интересен.

Разкажете ни за бъдещите планове на Design Lab.

Ели: Съвсем скоро стартираме социална кауза – събиране на средства и изготвяне на интериорен проект за реставриране на детското отделение, чието състояние в момента е меко казано потискащо и определено не помага за бързото възстановяване на пациентите. Всички знаем, че средата влияе, не всичко е само медицинско оборудване, а при най-малките пациенти това важи в още по-голяма степен! В близко бъдеще планираме участие във вътрешни и международни конкурси, проекти и кооперация с подобни на Design Lab. общества по света, за обмен на професионалисти. Освен това, в процеса на разрастване имаме възможност да обособим пространства за отделните екипи. Откриването е само началото, най-интересното предстои!

Каква е архитектурната обстановка в България и какво бихте променили?

Ивета: Поради кръстопътното разположение на нашата страна, е много трудно да се говори за качествена архитектура, съобразена с националните ни дадености, която да изгражда уникалния местен дух. Въпреки това, виждаме много добри примери. Много колеги пътуват, обучават се навън и това повлиява на цялостния облик на архитектурата - правят я по-разнообразна.

Какво ви вдъхновява?

Ивета: Пътешествията! Когато сменям обстановката ми идват нови идеи, поглеждам нещата по-отгоре и взимам лесно решения, които до този момент ми се струват трудни.

Ели: Обичам природата и нейните блага. Харесвам естествените материали в интериора, които излъчват топлина и уют –дърво, камък, глина, кожа. Късчето природа внася свежест в ежедневието и вдъхновява интересни хрумвания.

Какъв е интериорният дизайн на вашия живот?

Ивета: Разнообразен, обичам да правя нови нещата. Харесват ми разнообразни неща. От по-етно стил, през скандинавски и минималистичен, до холивудски лукс. Освен това, за мен е важно дизайнът да е съобразен с конкретното място, да кореспондира на заобикалящата среда.

Ели: Креативен – съчетание от текстури и форми, които оформят неочавано интригуващи комбинации. Присъствието на новите технологии в един интериор допринасят за неговата иновативност и съвременност.

Успехът е...

Ивета: Строго индивидуално усещане. За мен е това спокойствие и удовлетвореност от работата – както за мен така и за моите клиенти.

Ели: Постигнати мечти и нови върхове за изкачване.

А естетиката?

Ивета: Когато всеки един елемент е правилно подбран на своето място и е в хармония като комуникира с останалите.

Ели: Философско понятие, което зависи от епохата, националността и модата. Най-общо казано това е хармония в цялостната визия.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Цветелина Игнатова

Аз съм Цвети и съм цветна – понякога буквално, но най-вече преносно. Парадокси и контрасти често се бият в мен и се надявам Фицджералд да е бил прав с определението си за първокласна интелигентност. Някъде извън зоната на комфорта, но в рамките на възможностите си, намирам всичко, което не съм знаела, че търся, но все пак ми е липсвало.

Оставете коментар

1 коментар

  1. бай туй
    2021-02-13 12:40:20 Reply

    Това да не Лефтерчето дето научи темите за матурата 2010та от баща си, служител в МОН. Ето така се става архитект...