Боряна Герасимова, NutriGen: Превенцията е много важна – профилактиката спасява животи
Боряна Герасимова е съосновател и изпълнителен директор на стартиращата компания NutriGen, която предлага генетични изследвания като част от персонализираната медицина, помагащи на хората да правят информиран избор за начина си на живот. Целта на компанията е ранна превенция на заболявания, лечение и подобряване на качеството на живот. Професионалното развитие на Боряна нямало нищо общо с генетиката и предприемачеството преди създаването на компанията. Има 8 години кариерно развитие в IT сектора като софтуерен инженер, но оставя тази част от живота си без много да се замисля и започва новото предизвикателство, което за нея е много по-лично и по-значимо. Точно за него тя ни споделя сега:
Как стана така, че смени кариерния си път от софтуерен инженер на предприемач, занимаващ се с генетика? През какви препятствия премина?
Когато бях на 26 години развих онкологично заболяване, което беше повратната точка за мен. Лечението ми беше напълно успешно, но физическото ми и психическо възстановяване отнеха няколко години. Междувременно основните въпроси, които ме занимаваха, бяха два – защо съм се разболяла и какво да направя, за да не ми се случва повече.
Докато придобивах все по-голяма яснота за отговорите, осъзнах, че съществуват няколко базови принципа, на които сега се гради поведението ми и които сега вграждам и в компанията ми:
- Превенцията е изключително важна – профилактиката спасява животи, ако хване проблема рано, но най-добре е изобщо да не стигаме до проблем.
- Малките разлики в реакциите на телата ни към определени фактори понякога допринасят за цялата разлика в здравето ни – колкото повече информация имаме за самите себе си, толкова по-добре.
- Здравето е начин на живот и се поддържа от навици, а не от инцидентни и откъслечни усилия. Инцидентните усилия за здравето ни – например, спорт веднъж на седмица, салата през ден – не ни дават нищо повече, освен самозаблуда и измамно успокоение, че „правим нещо“.
През годините, след рака, последва търсене на смисъл. За мен вече не беше опция да давам дните си за работа, която само да ми се удава и да ми носи доход. Трябваше ми дейност, която да ми носи смисъл. По тази причина за мен NutriGen в много голяма степен е лична кауза. Като погледна назад, всъщност смяната на кариерата беше най-лесното нещо от целия процес. Аз не съм сменяла кариерата си, аз започнах моята кариера. След това дойде трудното – как максимално бързо да изградя така необходимите ми – търпение, дисциплина, последователност и редица други умения, за да не се откажа от компанията без време.
Какво представлява NutriGen?
NutriGen е стартираща компания, която се фокусира в сферата на персонализираната медицина и по-конкретно - превенцията и лечението на социално значими заболявания. Ние залагаме на това, че съвременната медицина е превантивна, предсказуема, строго персонализирана и включва активното участие на хората, които ползват услугите ѝ. Работим в насока фокусът ѝ да се измести от третиране на болести към превантивно подобряване на здравето.
Предлагаме генетични изследвания, които дават детайли за протичането на ключови процеси в човешкия организъм. Вследствие на това, от тях можем да извлечем информация, на чиято база да се въведат конкретни промени в начина на живот, съобразени с индивидуалния генетичен профил на човека. Това помага за провеждането на високо ефективна здравна грижа и препоръчването на персонализирани насоки за хранене, спорт, добавки (витамини, хранителни, функционални храни и др.).
Тъй като тези изследвания са съвсем нови за България, за да можем да реализираме идеята си, работим с лекари генетици и провеждаме обучения на специалисти, които да интегрират изследванията в практиката си. По този начин им помагаме да създават още по-ефективни режими за нуждите на техните клиентите, съобразявайки ги с подбрана ключова информация от тяхната ДНК.
Как дойде идеята за NutriGen?
Бях разбрала за този вид генетични изследвания, които сега правим, около година преди началото на компанията. Първата ми мисъл беше, че ако ги имах по-рано и бях взела мерки, може би нямаше да се разболея от рак. Това, разбира се, няма как да знам със сигурност, изследванията не са предсказания, а дават възможност за информиран избор за начина на живот.
Много видове рак, както и голяма част от заболяванията като цяло, не се случват „просто така” и не е вярно, че няма какво да направим, за да ги избегнем. Голяма част от онкологичните заболявания са зависими от външни фактори и от начина ни на живот, съответно има промени, които можем да направим, за да намалим значително риска от развитието им. Колкото по-наясно сме кои са рисковите, конкретно за нас, фактори, толкова по-добре.
И така, през февруари 2014 година представих пред група познати тази концепция, заедно с редица други ценни насоки около грижата за здравето, които бях научила междувременно. Няколко дена по-късно с мен се свърза един от присъстващите - Младен Неделчев, с предложението да направим компания и той да я финансира. Малко по-късно към нас се включи и Борис Колев.
Нутригеномиката и нутригенетиката са…
Тази част от генетиката, която изследва взаимодействието между гените и факторите на средата – начин на живот, храна, спорт, замърсяване и други. От една страна, се взима предвид какво е индивидуалното влияние на средата върху гените ни например как определен вид хранене влияе на изявата на гените ни и дали можем достатъчно ефективно да изхвърляме определени токсини от организма си. Както казва един от работещите с нас лекари генетици – например, доколко можем да си позволим да караме велосипед по градските кръстовища. От друга – как генотипът ни определя метаболизирането и усвояването на определени вещества, например наситените мазнини в диетата ни.
За програмиста, както и за генетика, е важно да чете и разгадава кодове. За теб какво е ,,Кодът‘‘?
За мен кодът дава яснота и предсказуемост за една система. Когато знаем кода на софтуерен продукт или определени детайли за генома на един организъм, те не са вече „черна кутия” – знаем какво да направим, за да получим желания резултат, защото елиминираме гадаенето и налучкването.
Когато става въпрос за „кода” ни, можем с много по-голяма конкретика да видим какво би могло да последва за нас, ако пием някои лекарства или водим определен начин на живот. Няма нужда да действаме на сляпо и да се надяваме нещо от това, което правим, да проработи и да даде търсения за нас ефект. Разбира се, това е много опростено казано. Човешкият организъм все още остава една свръхсложна система за нас, но тази система ще става все по-ясна.
Неправилното хранене или целият начин на живот са предпоставка за заболяване?
Моят опит с генерализирането рядко ме е довеждал до нещо добро. Бих казала – „зависи”. Зависи какво е заболяването, какво е храненето, каква е средата, какво е било преди това цялостното здраве на човека и т.н. Често срещан манталитет е търсенето на фактора виновник, игнорирайки по-голямата картина. В някои случаи наистина можем да изолираме един-единствен фактор като причина за дадено заболяване, но това далеч не винаги означава, че това заболяване се причинява само от този фактор при всички хора.
Какви хора търсят услугите на NutriGen?
Търсят ни специалисти в определени области – по вътрешни болести, диетолози, нутриционисти, кинезитерапевти, АГ специалисти, треньори, фитнес инструктори и други, които имат желание да използват изследванията в практиката си.
Крайните ни клиенти обикновено са хора с активна позиция за здравето си, без значение дали са в добро здраве, или имат развито заболяване. Те вече полагат грижи за себе си и гледат на изследванията като на инструмент, който ще им даде информация как още по-добре да го правят. Най-много можем да помогнем на хора, които имат определено заболяване в рода си, което зависи от начина на живот и искат да направят превенция при себе си и децата си.
Надяваме се все повече да ни търсят и HR специалисти, които да имат желание да интегрират изследванията в пакетите за здравната грижа на служителите си.
Как ще се развива NutriGen занапред?
От една страна, ще продължим работата с разпространението на изследванията, които са в сферата на нутригеномиката. Целим да имаме обучени, в използването на изследванията, специалисти в цялата страна. Искаме клиентите ни да имат лесен достъп до компетентна подкрепа в изграждането на най-ефективните за тях хранителни и спортни режими, съобразени с генома им и след това подкрепа в прилагането им.
Успоредно с това, тъй като генетичните изследвания се правят веднъж в живота, а пазарът в България е малък, предстои да разширим портфолиото си с вече налични в Европа видове изследвания, конкретно такива, свързани с начина, по който се метаболизират определени лекарства.
Започваме сериозно да гледаме и към възможността за създаване на нов продукт – панел от гени, нов не само за България, но и за Европа, който да помогне за по-ефективното лечение на пациенти със зависимост към субстанции.
От какво имате нужда на този етап?
Сега сме в процес на увеличаване на екипа и си търсим хора с конкретни умения и опит – бизнес развитие, медицински представител, лекари със специалност генетика. Както повечето стартиращи компании, нуждата от по-голяма инвестиция е съществен фактор, за който трябва да се погрижим скоро.
От особена важност ни е и медийната подкрепа и участието в кампании в насока информирането на средата за важността на превенцията и начините за постигането ѝ. За това как заболяванията в рода не са нито оправдание, нито присъда, а можем да им направим много добра превенция, стига да знаем как. Това е особено важна част от дейността ни – генетичните изследвания са черешката, но преди това има наистина много какво да се направи.
Болест за теб е...?
За мен болестта е неуспешна адаптация към средата, в която живеем. Като далеч не винаги самата среда ни е виновна, обикновено ние самите се поставяме в среда, която е неадекватна за нашите нужди – както физически, така и психически. Тук изключвам строго генетично определените болести.
Освен храната, не е ли и любовта важен фактор за нашето здраве?
Може би за психичното ни здраве. Любовта ни кара да се чувстваме по-живи. При някои хора това се изразява като по-голяма грижа за самите тях – за да могат да са по-активни, здрави и да са по-дълго време с хората или нещата, които обичат.
Как се справяш със страха?
Приела съм, че страхът винаги ще присъства под една или друга форма, ще се засилва или отива на заден план, в зависимост от периода и ситуацията. По тази причина не бих казала, че се справям. Това не означава, че съм завладяна от страх и обезсилена - точно обратното. Той е базов инстинкт, няма защо да се опитваме да го задушаваме, по-скоро е важно да се научим кога да го игнорираме и кога - не. Както глада, болката, умората – той е сигнал за настъпила ситуация или проблем, на който ако преценим, можем да обърнем внимание и да вземем мерки.
Много често страховете ни са за вероятни ситуации, които да се случат на практика е нищожна. По тази причина има смисъл да обръщаме внимание на значимите страхове и да планираме пътя си така, че да избягваме някои от наистина вероятните рискове, но ако обръщаме внимание на всеки наш страх, това само ще ни парализира. За мен силният страх е голяма задвижваща сила – например, точно един от страховете ми ме подтикна към търсене на конкретни решения и към предприемачеството.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.