Успелите

Даниела и Бояна от ParaKids: Не съществуват проблеми, а възможности

Устремът към осигуряване на целогодишен достъп до игри и спорт на деца с увреждания обединява Бояна и Даниела в проекта ParaKids. Уверени са, че сред приятели децата могат да подобряват качеството си на живот и да укрепват здравето и самочувствието си. Двете дават пример и се осмеляват да участват в конкурса "ПРОМЯНАТА" . Заедно с Географ БГ успяват да покорят финала. 

Бояна от осем години е ски инструктор, а от две преподавател по физическо възпитание и спорт. Когато научава първите си ученици да карат ски, разбира, че най-голямо удоволствие за нея е да прави спорта на открито достъпен за другите. Като малка Даниела искала да стане голяма, голяма чистачка, поне така казват родителите ѝ, но всичко продължило само до 6-годишна възраст, когато за първи път се потопила в плувния басейн на училището. Оттогава насетне иска да стана голяма, голяма плувкиня.

Как се появи идеята за ParaKids и какъв път изминахте, за да стигнете до нея?

Бояна: През 2014 г. се прибрах в България, след като бях живяла година и половина във Финландия. Целта ми там беше да трупам знания и опит в областта на адаптираните ски и спортове на открито за хора с увреждания. Осъзнато и с ясна мотивация, че искам те да са достъпни за децата с увреждания у нас. Когато се запознах с Даниела, разбрах, че заедно може да постигнем много повече. Та нали, ако аз имам една идея и тя има една идея, които да споделим и обединим, накрая ще имаме две идеи и един цял проект.

Даниела: Споделям мнението на Бояна. Само ще допълня, че когато се запознахме, бях впечатлена от това, с което тя се бе занимавала във Финландия. Установих, че задължително трябва да работим заедно, след като преспах една нощ и на сутринта се събудих вдъхновена. ParaKids измина дълъг път от месец май до днес, тъй като по време на Акселератора на ПРОМЯНАТА преминахме през много обучения. От идея направихме проект и вече работим по него.

Как се срещнахте и решихте да станете екип?

Бояна: Срещнахме се през март тази година по време на обучения в НСА „Васил Левски", след като в началото на годината спечелихме стипендии за редовни докторанти. В Даниела ми направи впечатление ентусиазмът, лекотата, с която говори за нейната работа с деца с увреждания, и невероятно позитивната нагласа към живота като цяло. След разговори и споделяне на опит и мечти разбрах, че тя е човекът, с когото може да постигнем промяната за децата с увреждания чрез спорт в България. Интуиция, шесто чувство, вътрешен глас, както и да го наречете, но той казваше - Тя е човекът! 

Даниела: Хубавото в нашия екип е, че много често дори без да го казваме на глас, си мислим за едно и също нещо. Понякога само се поглеждаме и разбираме какво трябва да направим. Малко е странно, но в същото време забавно и силно мотивиращо.

Какво или кой ви помогна, за да се осмелите да осъществите ParaKids?

Бояна: Споделеното ни желание, ентусиазъм и вяра. И Сребри (широка усмивка).

Даниела: Всичко е вярно. Сребри е моя приятелка още от детските години в басейна, която работи с проекти и социално предприемачество. От доста дълго време вярва в идеите ми, вече общите с Бояна, и по всякакъв начин се опитва да ни мотивира, съветва и помага. Точно тя ни накара да участваме в конкурса ПРОМЯНАТА на фондация Reach for change.

В центъра ще предлагате специализирани услуги и екипировка за адаптиран спорт за деца с увреждания. Как желаещите ще могат да се сдобият с нея и ще бъде ли достъпна за деца от по-малко населените места в България?

Бояна: В момента разполагаме със страница във Фейсбук. Там сме активни и достъпни на този етап. Следва в бъдеще да имаме и подробен сайт, на които желаещите да могат подробно да се запознаят с адаптираните спортни услуги и екипировка, която предлагаме. В момента сме в процес на закупуване на тази екипировка като постепенно тя ще се разнообразява. Всеки може да се възползва от екипировката, след като придобие уменията, за да я използва рационално и безопасно (семейства, спортни клубове, училища и др.).

От 2014 г. съществува спортен клуб „Шарк“. Каква е посещаемостта? Как се развива?

Даниела: Да, спорен клуб "Шарк" е регистриран в края на 2014 г. В началото нямахме особена дейност, тъй като трябваше да бъдем вписани в няколко регистъра, за да имаме право да работим, а това отне известно време. Първо стартирахме дейностите по плуване за незрящи като освен деца имаме и няколко младежи и големи хора, които са и първите изключително сериозни плувци в нашия клуб. Сега в басейн работим основно с деца от аутистичния спектър, такива с детска церебрална парализа и различни ортопедични проблеми.

Въпреки сезона интересът към заниманията е голям. През ноември имахме желание да стартираме и комплексната програма от лечебна гимнастика и плуване, но не успяхме да организираме дейностите по начина, по който имахме желание и поради тази причина отложихме начинанието за началото на 2017 г. Заедно с откриването на ски сезона се очаква силно начало на предстоящата година.

Какво непредвидено сте открили, което е довело до нещо положително?

Бояна: Че не съществуват проблеми, а възможности.

Какво очаквате в бъдеще?

Бояна: Очакваме да достигнем до максимален брой деца с увреждания и техните семейства. Нашата цел е да предложим целогодишни занимания по вид спорт, както и поне четири адаптирани спортни лагера през четирите сезона на годината.

Даниела: Очакваме също и по-голямо разбиране от институциите и бизнеса. Смятаме, че ако всички работим заедно за осъществяването на една голяма кауза, нещата ще се случват с лекота и ще станат нещо напълно естествено, достъпно и нормално за децата на България.

В България децата с увреждания и проблеми в развитието почти не излизат от домовете си. Как според вас могат да се мотивират родителите и самите деца да водят по-социален живот?

Даниела: Децата с тежки и множество увреждания не могат да излизат основно заради лошата инфраструктура. Друг е моментът, че те са трудно възприемани от околните. За да се научим да бъдем толерантни и да разберем различните, трябва да ги срещаме по улиците и да общуваме с тях. Точно поради тази причина е важно децата от малки да имат възможност да общуват помежду си, да си помагат и да се забавляват.

Ние сме насочили усилията си точно към тази промяна в обществените нагласи, като смятаме, че тя трябва да започне от най-малките. Нашите лагери и спортни мероприятия ще бъдат сборни и така ще можем и да ги направим по-достъпни финансово. Спортът винаги е бил свързващ фактор, който би могъл да даде липсващия начален тласък за децата и техните родители. Едновременно с това идва и мотивацията.

Тази година българските параолимпийци имаха огромен успех. Вие бихте ли се ангажирали да подготвяте деца още от ранна детска възраст за световни форуми като „Спешъл Олимпикс“ и Параолимпийски игри?

Бояна: За да има шампиони, трябва да има масов спорт и подбор на спортни таланти. Разбира се, че ние желаем да откриваме и насочваме такива деца и да им помагаме в развитието им и постигането на мечтите и целите им.

Снимки: Личен архив


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/ акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Симона Янакиева

Съвременна детска литература, радиотеатър, дублаж, изкуство, фолклор и куп мисли с лице на многоточие. Това съм аз.

Оставете коментар

0 коментара