Доброто от последните 24 часа - 23.09.2018 г.
Вчера празнувахме 110 години от независимостта на България. Логично, новините, които подготвихме за вас, бяха с празничен привкус. "Посетихме" детския, образователен център на НИМ, "качихме се" на влака за Трявна, направихме преглед на фестивала на духовите оркестри във Велико Търново, макар и дистанционно и си припомнихме историята и смисъла на празника. Приятно четене на днешния бюлетин!
Историята и смисълът на Независимостта на България
През 1908 г., на 22 септември, българският владетел Фердинанд провъзгласява Независимостта на България от Османската империя. Великите сили негодуват, но умелата дипломация на България успява да спаси страната от нова война.
Историците описват цар Фердинанд, бащата на Борис III, като дързък, на моменти надменен и импулсивен монарх. Тази дързост в характера помага на Кобурга да вземе решение за окончателното политическо и финансово отделяне на Княжество България от Османската империя.
Повече прочетете ТУК.
Духови оркестри от страната и чужбина се представиха във Велико Търново за празника
Духови оркестри от България и други държави се представиха във Велико Търново в рамките на 12-ия Международен фестивал на военните оркестри. Проявата е по повод Деня на Независимостта, като започна още на предния ден 21 септември и продължава и днес.
Повече прочетете ТУК.
По случай Независимостта пътувайте с царския влак в неделя
БДЖ, Историческият музей във Велико Търново и Община Велико Търново организират пътуване с билети, с "Корона експрес" - царският влак на Третото българско царство. На гара "Трапезица" в болярския град ще може да бъде видяна възстановка на обявяването на Независимостта.
На жп гара "Трапезица" преди 110 години е прочетен манифестът за обявяване на Княжество България като независимо от Османската империя. Затова и празненствата за 22 септември са в старата столица Велико Търново.
"Корона екпрес" е атракционен ретро влак, теглен от парен локомотив, като в композицията е прикачен и вагонът на цар Борис III.
Повече прочетете ТУК.
Занятието "Медал за храброст" се проведе вчера в детския център на НИМ
Занятието "Медал за храброст" се състоя вчера в детския образователен център на НИМ. То е съобразено с образователните изисквания за деца от 2., 4. и 6. клас.
В обявата на НИМ за вчерашното събитие се казва:
Всяко дете ще има възможност да се запознае с формата и символиката и да изработи медал за себе си. Работилницата се организира след посещение на зала 5 - Трето българско царство 1878 - 1946 г., на Националния исторически музей и изложбата „Дипломация и доблест“, посветена на тази знаменателна дата.
Повече прочетете ТУК.