Успелите

Христо Георгиев и Centroida - истински chain reaction!

Христо е завършил Американския университет в България, където основава The Hub - студентски клуб, който събира ученици със силен интерес в предприемачество, разработка на софтуер и иновациите. Той е и съосновател на Centroida - една от първите технологични компании в региона, която е специализирана в проучването и прилагането на различни методи за Deep Learning. През 2016, Centroida спечели " Best Student-run Company in Bulgaria " наградата, представена от Junior Achievement Bulgaria.

Защо направи избора да продължиш образованието си в България?

Образованието в България беше единственият ми избор. Бях попаднал в среда, която не ме подготви за евентуално образование извън България, а и родителите ми съвсем нямаха финансите да го позволят. В ретроспекция съм доста щастлив от този факт, тъй като срещнах съдружниците си тук, в България, и работя с хора, които са изключителни професионалисти на глобално ниво.

Какво те мотивира да създадеш The Hub - един от клубовете в AUBG?

Мотивира ме средата в университетите, където тече активна изследователска дейност и има лаборатории пълни с различни технологични джаджи, позволявайки на студентите да се “докоснат" до технологията и да я разнищят.

Исках да имаме нещо такова и в AUBG, и днес гордо мога да споделя, че успяхме да го постигнем.

Другото нещо, което ме мотивира, беше да помогнем на по-проактивните студенти да развият потенциала си като им помагаме да си намерят стаж, да участват по хакатони и да подпомагат образователния процес като правят лекции на теми, които ги вълнуват.

Година по-късно ставаш и съосновател на Centroida. Разкажи ни малко повече за нея. Къде се цели тя?

Centroida е технологична компания с главен фокус върху изграждането на изкуствен интелект. Основахме я заедно с Гаврил Тонев и Теодор Савов докато още бяхме студенти в AUBG. Впоследствие привлякохме невероятен екип от около 20 души, състоящ се както от млади и талантливи инженери, така и от изтъкнати професионалисти с дългогодишен опит в софтуерната индустрия.

Целим да създадем решения с изкуствен интелект, които да създават повече стойност от текущите софтуерни решения и процеси.

Какво е Deep Learning?

Deep Learning позволява на компютрите да се учат от изминал опит, симулирайки начина, по който биологичните мозъци работят. За разлика от софтуера, чието поведение е базирано на предефинирани процедури и правила, създадени от програмитста, изкуствения интелект базиран на Deep Learning се “учи” от информацията, минала през невронната му мрежа.

Deep Learning стои зад най-големите иновации в изкуствения интелект през последните години като автономни автомобили, виртуални асистенти, разбиращи човешка реч.

Бе поканен за гост-лектор в третото издание на TedxVarna. Каква беше твоята тема и би ли ни издал малко от нея?

Темата беше “Confusing Artificial Intelligence” и беше свързана с откритията на нашия екип как съвременния изкуствен интелект може да бъде “объркан” и “хакнат” по различни начини. Звучи доста технически, но всъщност дава ясна идея за това колко широко обширни са възможностите на Deep Learning и какво да очакваме с навлизането му в масово потребление.

Темата на ноемврийското издание пък бе „Chain Reaction“ - взаимосвързаност, последователност, въображение и живот. Коя лекция за теб бе извор на вдъхновение?

Най-много ми допадна лекцията на Божидар Божанов – “Civic activity as an Investment”. Ставаше въпрос за създаване на софтуер за електронно управление с отворен код. Историята на Божидар показа как малко проактивност може да създаде стойност за милиони хора. Отварянето на кода на електронното правителство не просто оптимизира процеса на разработка, давайки възможност на всеки да допринесе в изграждането на софтуера, но и го прави свободен за преизползване и дори може да послужи като учебен материал за начинаещи програмисти  – истински chain reaction!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Емануела Найденова

Фотографът зад People of Pernik, съосновател е на литературния проект Градски Легенди Перник и разказвач на истории, влюбен в Синеморец и всичко шарено и Handmade.

Оставете коментар

0 коментара