Кирил Бояджиев: Актьорът е проводник на текста и режисьорския замисъл
Кирил Бояджиев е от театралните герои на българската сцена, които въпреки таланта и постиженията си, правят силно впечатление преди всичко с изключително земното си отношение, аналитичен и умерен поглед над нещата. Думите му носят спокойствие и разум, а мнението му по част от въпросите ни, увпекателно те кара да се замислиш. Ето какво ни сподели той.
Какво е важно да постигне един актьор на сцената?
Да изгради образа си, да е верен на автора и режисьора. Да има чувство за мярка, за дозиране. Като студенти, често ни казваха „Не можеш в Меркуцио да изиграеш Ромео.“ Трябва да имаш представа за това, докъде стига твоята задача. Важно също е и да играеш за колегите си. Ивайло Христов ни учеше на това. Да работиш за партньора. Театърът е колективна игра.
От какво се нуждае българският театър?
От отваряне. Твърде много е затворен в собственото си съществуване. От разчупване на стереотипите, на принципите на случването на театъра. От нови модели на финансиране. От стимулиране на независимия сектор.
От позицията на времето и опита, какъв съвет би дал на младите актьори?
Да помнят огромната мотивация, която са имали, когато са решили да се посветят на театъра. Да не се пристрастяват към минутната слава, към бързия успех. Да запазят достойнството си в професията. Да не се отказват, макар че това често ще им се вижда като единствен възможен (из)ход.
Кои са основните теми, на които наблягаш в работа си?
Актьорът е проводник на текста и режисьорския замисъл. Аз съм от онези актьори „войници“, които се стремят стриктно да следват насоките на режисьора. Така че темите са предопределени от текста, жанра и режисурата. Разбира се, винаги съм готов да се хвърля в нещо различно, встрани от моето амплоа.
Сълзи или смях се постигат по-трудно?
Най-хубаво е да има и двате. В едно представление. Това е и най-трудно. Случвало ми се е на няколко пъти в различни текстове и чувството е неповторимо. Това са от онези кратки моменти, които ти дават смисъл и сили да продължиш. Разбира се, трябва и драматургията да го позволява.
Какво искаш да научи от теб публиката?
О, нямам никакви амбиции и илюзии за нещо конкретно. Всеки един актьор е само малка част от нещо по-голямо. Не харесвам колегите, които се поставят над професията, които поставят егото си на преден план. Те може би имат подобни мисли. Искам публиката да се наслаждава на театъра, да се забавлява, като виджа човек, който просто си върши работата с любов.
Кой си извън сцената?
Човек, който не „актьорства“ в живота. Обикновен човек с необикновено чувство за хумор и самоирония. Човек, който се стреми да е позитивен и да дава любов на близките си хора.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.