Константин Димов от Formula Students: В България има будни студенти - такива сме и ние!
Настанете се удобно и затегнете коланите. Ускорението ще е кратко, а пътешествието вълнуващо.
Създаването на болид е комплексен процес, включващ много различни научни и инженерни умения. И не, нямам предвид онзи ярък метеор наречен болид, а един друг вид метеор, който профучава пред уголемените зеници на зрители по време на състезанията от Формула 1. Конструкцията на бързите и яростни коли е сплав от физика, материалознание, математика, аеродинамика, информатика, химия и още много други. Осъществяването на всичко правилно изисква деликатното балансиране на всички сили.
За студентите, които се интересуват от наука и инженерство, най-добрият начин да разберат занаята, е като си изцапат ръцете. Точно това е и замисълът, който стои зад Formula Students – формат, който дава възможност на различни екипи от университети по света да проектират, създадат и да се състезават със свой собствен болид. Освен, че ги учи на технически умения, чрез проектите си студентите се сдобиват и с много други ценни знания - като дисциплина и работа в екип. Това, също така, е и шанс младите таланти да бъдат забелязани от "големите акули".
И тази година, за 20-и пореден път, студенти от над 50 държави са в трепетна подготовка, преди да премерят сили на емблематичната писта Силвърстоун в Обединеното Кралство. България също има своите достойни представители - Formula Students Bulgaria. Места също така са си извоювали и в Италия и Чехия. Това, което започва като състав от 5 човека през 2014 г., в момента начислява 40-членен екип.
Прогресията в отбора от количествено естество не се отнася само до броя хора. Макар и обратнопропорционална, тя се отнася и до самият болид. Съвсем просто казано, екипът успява да свали 100 кг от теглото на първия създаден автомобил спрямо втория. И понеже оптимизирането на вече измисленото не е достатъчно предизвикателно, отборът се амбицира да създаде единствени по рода си, специално направени елементи за своя следващ състезателен метеор.
След 4 секунди ще се движим със 100 км/ч, а докато адреналинът се плъзга по вените ни, ще си поговорим с Константин Димов, в чиито гени са закодирани високи скорости и екстремни усещания. Константин се състезава смело в маунтинбайк дисциплината "downhill" от малък, което със светкавична скорост го изстрелва към нови и нови върхове. На 22 години той вече е капитан на отбора на Техническия университет в София.
Как се управлява отбор от 40 човека?
Отговорът се състои в една дума – ТРУДНО. На тази възраст всеки е много различен. Все още вятър ни вее на бял кон и като цяло е много трудно за студент да се съсредоточи в правенето на едно нещо. Когато формирахме новия отбор през септември, търсех хора с желание и хъс. Знанията бяха бонус. Кандидатстваха около 80 човека. Цедката - специален тест + времето досега - ги свежда до активни около 40 човека в момента. Интересното е, че сме разделени на 6 отделни екипа в рамките на отбора и всеки има свой собствен тийм лидер. Сами разбирате, че един човек – капитана – няма как да бди над всички 40+ човека.
Успявате ли лесно да комбинирате идеите за различните аспекти на болида?
В отбора много държим на добрата комуникация, тя е ключът към успеха.
Трябва да говорим на един език и да се разбираме еднозначно. Когато обсъждаме някакво ново технологично решение или идея е важно да можем да защитим нашето мнение, защото рискуваме дискусията да се превърне в класическа тема от някой авто форум, където всички са “кой е по-по-най”. В крайна сметка сме бъдещи инженери, а не викачи!
На какво ви научи през годините Formula Students?
Дори и след напускане на отбора, “Formula Student” не спира да бъде източник на нови знания. Постоянно си правиш препратки към неща, които си видял, чул, научил и им намираш ново приложение. Като цяло едно от най-ценните качества, които се добиват са това да работиш в екип и в срок.
Всеки пропуснат СРОК се наказва с отнемане на точки от крайния резултат в състезанията от сериите. Всяко едно забавяне е пропуснато време за тестване. Това научихме по трудния начин миналата година в Италия.
Кое е най-голямото предизвикателство, с което предстои да се сблъскате през 2018 г.?
Предизвикателствата са повече от всякога. Тази година вече се квалифицирахме да участваме във Великобритания и Чехия. Изчакваме резултатите от Испания. До момента не сме били в нито една от трите държави, което само по себе си е огромно логистично предизвикателство. Докато не вкусим от местния въздух за първи път, няма как да знаем на 100% какво да очакваме. Продължаваме да гоним резултат в топ 20 на състезанията и много се надяваме този сезон на поне едно от тях да го постигнем!
Колкото до България, искаме все повече хора да знаят за нас и да се гордеят с нас, защото има будни студенти в България - такива сме и ние!
Бързи, рискови и яростни или прогресивни и стабилни?
Всички знаем приказката за “златната среда”, там е истината. Лично за мен, гледам да се раздавам на максимум винаги когато мога, стига ми да виждам смисъл в това, което правя, другото няма значение!
Ники Лауда или Джеймс Хънт?
Две абсолютни легенди от една нереална епоха за F1. Дълбок респект и към двамата. Лично за мен, ако искаш прецизност, елегантност и интелект - избираш Лауда. Ако искаш имидж на плейбой, живеещ за мига, раздаващ се във всеки един момент и имаш АДСКИ големи топки, то твоят човек е Хънт!
Как изглежда болидът от бъдещето?
Най-вероятно електрически, вижте Formula E!
Кой професионален състезател (жив или мъртъв), би избрал да се състезава с изработен от вас болид?
Списъкът е безкрайно дълъг. Най-вероятно някой от “турбо ерата” на F1 като Вилньов или Сена. Тези хора са били извънземни. Болиди с 1200+ к.с. и почти никакви обезопасителни мерки. Какъв усет трябва да са имали, за да карат на ръба?!
Колко бързо е бързо за теб?
Със сигурност по-бързо отколкото за средностатистическия човек.
Признавам си, че скоростта ми действа като наркотик.
Ако имам възможността, ще карам и най-бързата кола, болид, самолет, няма значение. Все пак пристрастените имаме нужда от все по-големи дози!
Успехът е...
Нещото, което те съпровожда когато си целеустремен, трудолюбив и подготвен за всяко възможно обстоятелство. Успехът е нещото, което ни мотивира и ни кара да бутаме напред!
Може да проследите развитието на отбора на facebook страницата им, както и в instgram. Ние им пожелаваме успех и попътен вятър на предстоящите участия. Гордеем се с толкова будни и целеустремени студенти!