Майстори лютиери от цял свят и една божествена цигулка се срещат в Казанлък!
От 29 май до 03 юни т.г. за първи път в България ще се проведе Международен конкурс по съвременно лютиерство за цигулка, виола, виолончело и китара. Домакин на събитието ще бъде град Казанлък, където се намира и най-старото средно училище по изобразителни изкуства извън столицата, предлагащо специалност „лютиерство“.
Този прецедент в историята на града и на страната е факт благодарение на съвместната работа на кмета на града Галина Стоянова, Сдружението на лютиерите в България, Италианската асоциация на лютиерите и почетния гражданин на Казанлък Едрьо Едрев. Провеждал се само в пределите на Италия още от основаването си преди почти век, конкурсът е част от „STRADIVARI festival“. Събитието ознаменува 100-годишния юбилей на лютиерския занят в този край на България.
Специално за конкурса в града пристига цигулка на 300 години. Редкият и изключително ценен инструмент ще бъде изложен в Музея на розата, и ще може да бъде видян само на 2 и 3 юни, в рамките на ежегодния Фестивал на розата, провеждащ се за 115-ти път. Цигулката датира от 1734 година и е дело на прочут италиански майстор лютиер. Понастоящем цигулката - произведение на изкуството принадлежи на частен колекционер от Китай.
Цигулката е символ на конкурса, събиращ на едно място творбите на лютиери от цял свят. Световноизвестни и -признати майстори лютиери от Европа, Азия и Америка са и членовете на журито. Негов почетен член е италианецът Гуалтиеро Николини, председател на Националната асоциация на италианските лютиери. Високата репутация на членовете на журито допринася за ранга на конкурса - наградените ще получат престижни сертификати, оценка на името на самият Антонио Страдивари.
„За нас е висока чест да заседават именно в Казанлък. Това са най-големите световни имена в професионалната сертификация на цигулки, виоли, чело и др. струнни музикални инструменти. В Казанлък те ще прослушат звука и огледат тънкостите и майсторството на изработка на инструментите, изпратени за участие в конкурса от майстори - лютиери от цял свят”,
споделя кметът Галина Стоянова.
За човека, изработил уникалната цигулка, се знае сравнително малко. Името му е Гуарнери дел Джезу (или Джузепе Гуарнери) и е роден през 1698г. Животът му е бил кратък – починал е през 1744г, и макар че днес се смята, че неговите цигулки имат божествено звучене, славата му идва едва посмъртно.
В звученето на създадените от него инструменти има нещо магическо, нещо вълшебно, неразгадано до днес. Някои смятат, че това се крие в „душичката“ на цигулката – малко и незабележимо дюбелче, което е съществен елемент в направата на всяка цигулка и допринася за уникалното й звучене. Има и теории, че красотата на тоновете се крие в начина на обработка на дървесината.
Не е ясно каква е истината, но е факт, че на цигулките, дело на Гуарнери, свирят само отбрани, световнопризнати виртуози. А инструментите остават извън влиянието на времето, както можете да се убедите сами, ако посетите Казанлък и се докоснете до магията на музиката, изкуството и природата, присъщи за този малък, но красив град!