Успелите

Мисия успешен бизнес в България с Appzio

Имаме трима души, установени в България, с богат професионален опит, умения и една идея. Всичко това, умножено по позитивизъм на n-та степен води до крайния резултат - Appzio. И напук на установения ред, след като получихте отговора, ние задаваме въпроса. 
Търсят се: Тимо Райло, Бранимир Парашкевов и Симеон Митев.

Тимо обича предизвикателствата и да строи много и различни неща - от Лего до цели компании и технологии. Смята, че нито едно от тях не е възможно без добър екип и подходяща работна среда. За него е удоволствие да се буди с мисълта, че днес е поредният ден, в който строи нещо стойностно за него и за останалите. И най-вече, че го реализира с помощта на хора, споделящи същите виждания. Споделя, че е изключително важно растежът на компаниите да става органично - чрез увеличение на продажбите, защото това е единственият начин една компания да докаже смисъла на съществуването си - продуктът ѝ да се продава. Благодарение на общите му усилия с Бранимир и Симеон, вървят по този път с Appzio.

Иначе с една дума описва Бранимир като "целеустремен", а за Симо избира думата "реалист". Какви още са те (вече от първо лице) става ясно в следващите редове.

Е, как съдбата събра Тимо, Бранимир и Симеон?

Тимо: Вече бяха работил със Симеон преди години и още тогава ми направи впечаление колко бързо учи и колко отдаден е на проектите, които ръководи. Без значение колко натоварено и сложно става, той никога не се отказва и намира решение.

Симо е човекът, който ме запозна с Бранимир. Това, което ме впечатли в Брани бяха неговия начин на мислене, интереса, който показа към проекта ни и мотивите му да се присъедини. С него всъщност доста често имаме различни гледни точки за някои неща и Симо е човекът, който намира баланса помежду ни. Искрено вярвам, че в това е най-голямата сила на нас тримата като екип. Всички гледни точки се излагат, анализират се от всички страни и чак след това решаваме как да действаме. Мисля, че това ни водеше напред досега и ще продължава и в бъдеще.

Най-просто казано, какво е Appzio?

Бранимир: Най-просто казано Appzio всъщност е платформа, чрез която може да се създават нейтив мобилни приложения с минимални ресурси. Нейтив технологията позволява на приложенията да "говорят" на един език със системата на телефона. Използването ѝ е предпоставка за възможно най-високо качество, но традиционно е по-сложно и изисква много ресурси.

Appzio променя това – разработката на комплексно приложение с платформата отнема няколко седмици, вместо месеци. Вследствие на това цената става напълно достъпна.

Симо, работил си по проекти с Fortune 500 компаниикато Google, Netflix и Nokia. Какво е най-интересното, което научи, работейки по тях?

Големите компании, които са новатори в своята област, много искат да могат да са гъвкави и да реагират бързо като стартъпи. Имат желание да правят много промени и подобрения, но невинаги процесът може да е толкова бърз заради структурата им и многото хора, от които зависят решенията.

Това, че съм видял как работят големи корпоративни клиенти всъщност много помага. Виждал съм добрите им практики – вътрешната им политика, легалните рамки, как функционират при взимането на решения. Всичко това е много полезно и го прилагам сега в работата си с клиенти в Appzio.

Кой беше първият клиент? А първият партньор, който повярва във вас?

Тимо: Първият ни клиент беше медийна компания от Финландия. Те искаха да създадат интерактивни мобилни приложения за техните потребители. Това, което привлече тях е, че от самото начало развихме Appzio като продукт, който в реално време отговаря на нуждите им. Това бе ценно и за първите ни партньори, сред които е и фондът Eleven, създаден със 70 % инвестиции от Европейския съюз. Те видяха една компания с ясна визия и работещ продукт, която решиха да подкрепят, за което сме благодарни.

Без кое приложение не можеш? Защо?

Бранимир: GoodReads – това е нещо като социална мрежа за любители на книги. Чрез различни игровизации те стимулират да четеш повече. Харесва ми възможността да извличам персонално съдържание, базирано на моите предпочитания и на това какво харесват хората, които следя там. Толкова съм свикнал с него, че го държа на всичките ми мобили устройства.

Променя ли се света с една идея?

Симеон: Не съм чак толкова идеалистично настроен. Разсъждавам по-практично. Това, което правим ние няма да промени света из основи.

Нашата роля е поддържаща - ние помагаме на хората с идеи да ги реализират. Тези идеи често са свързани с това да направят живота на другите по-лесен или да подобрят средата по някакъв начин. Те обаче могат да отлежават с години поради факта, че някой няма достатъчно средства да ги осъществи.Това, че им даваме възможност да ги превърнат в реалност на много по-достъпна цена е може би нашият малък принос към позитивна промяна.

Какво е следващото предизвикателство?

Симеон: Искаме Appzio  като платформа да се отвори към много повече хора и да стане още по-достъпна. Да помогнем на повече идеи да се реализират, а не просто да стоят в шкафа.

Бранимир: Културата на компанията от самото начало е да развива хората в нея и искаме това да продължава.

Имаме изключително приятелска и уютна среда. Имаме политика „без обувки” и всички си ходим в офиса като вкъщи - с пантофи. Често оставаме след работа да играем бордови игри.

Всичко това става съвсем естествено, което е най-хубавото. Искам да го запазим в бъдеще, което ще е предизвикателство, когато започнем да растем.

Как се обяснява на българин защо България е "The Place"?

Живял съм във Финалндия, Франция, Италия и сега в България.

От всички тези места, България ми е най-любима. Личните ми причини са това, че ми харесват природата, храната и климата. Професионално – не мисля, че има по-добра среда да построиш компания.

Чувствам се истински късметлия,че през годините успях да намеря колеги, които мислят новаторски и са отворени към света и които не се страхуват да работят усърдно, за да постигнем заедно общите ни цели.

Харесвам ентусиазма, който се усеща в тукашната предприемаческа екосистема. Има много възможности да финансираш бизнеса си.

Все пак смятам, че има какво да се желае в това отношение - може да се наблегне на финансиране на повече стартъпи в ранен етап на развитие.

Като във всяка страна, когато гледаш нещата само отвътре е много лесно да се фокусираш върху негативното и онова, което не работи.

Чувам често българи да се оплакват, че тук нищо не се променя или поне не към добро. Винаги ги съветвам да отидат и поживеят в скандинавските страни или други „по-добре установени” държави. Защото аз смятам, че обратното е по-скоро вярно – тук нещата се променят и хората се стремят да напредват много повече отколкото у дома във Финландия например.


Инвестициите на ЕС създават възможности и допринасят за добрите промени край нас, включително за положително развитието на екосистемата на стартиращите компании в страната. Още интерсни истории можете да прочетете на #investEU

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Вяра Стефчева

Разказвачка на истории от 1001 нощ. Нещо като Шехерезада, само че хваща тен по софийските улици.

Оставете коментар

0 коментара