Успелите

Ники Илиев: Искам с филмите си да отворя възможност за пробив в чужбина

Ники Илиев е един от най-проспериращите млади и успешни режисьори у нас. С актьорските си роли, а и с трите си готови филма, които режисира, той успя да докаже, че има не само привлекателна визия, а и много таланти. Филмите му "Чужденецът" и "Живи легенди" станаха най-успешните - съответно за 2012 и 2014 година. Неговият дебют му донесе 3 престижни международни награди, а вторият грабна Голямата награда на филмовия фестивал в  Манхатън. Новият му проект “Нокаут, или Всичко, което тя написа” също се очаква с голям интерес и вече бе отличен с втора награда за пълнометражен сценарий на фестивала в Лос Анджелис.

Защо новият Ви филм се казва „All she wrote”? 

All She Wrote е американски израз, който произлиза от Втората Световна война, когато американските войници, които са се били в Европа са получавали писма от приятелките си, които често са им писали, че вече не могат да ги чакат. Станало е традиция тези писма да се четат пред другите и въпросният войник да приключва с "Това е всичко, което тя написа". С други думи - край. В днешно време боксовите коментатори използват този израз при случай на нокаут. Докато пишех сценария гледах един ММА двубой, в който чух коментатора да казва този израз. Стана ми интересно и го проверих. Открих, че идеално подхожда за филма, защото в случая имаме и любовна история, и схватки на ринга, както и по-дълбоко послание. А и по-голямата част от филма се развива в Ню Йорк.

Как се роди идеята, кои са актьорите във филма и какво разказва сюжетът му?

Аз имам доста сериозен интерес към бойните спортове и прекарвам много време по боксови зали, открил съм, че хората, които професионално се занимават с това са също толкова чувствителни колкото и останалите, просто на пръв поглед изглежда точно обратното. Това винаги ми е било много интересно. Някои от тях имат трайни последствия от бокса и живота им страда от това. Докато мислех за подобна идея, слушах доста акустични песни на Крис Корнел (да почива в мир) и ми хрумна, че ще е страхотно да имаме герой, който е бивш боец, но след това става музикант. Мислех, че ще е прекрасен контрапункт, но също така да изследваме последствията върху него от този спорт и да ги сравним с тези на друг човек (героинята на Саня) и как обществото ги приема.

Намерихме идеален актьор за този герой – това е Гари Дърден от сериала "От Местопрестъплението", който се оказа и страхотен музикант. Той изпълнява 3 песни във филма, едната лично негова, както и много бойни сцени. Саня Борисова играе Жана - жена с лека форма на аутизъм, която започва необичайна връзка с героя на Гари. Орлин Павлов играе брата на Жана, който до голяма степен води действието във филма, Башар Рахал играе неговия мениджър, Диана Любенова е бившата му жена, участват още Георги Стайков, Катерина Евро, Сашо Кадиев и немалко американски актьори.

Какво бихте написал Вие за филма „All she wrote”?

Аз като създател на филма бих написал, че All She Wrote е пълнометражен игрален филм, който смесва няколко жанра в себе си – драма, комедия, екшън и музика. Става въпрос за бивш шампион по ММА (Арън), който напуска ринга заради редица травми, които му нанасят и трайни психологични последици и става музикант, като започва да свири на китара и пее по клубове из Ню Йорк. Той се среща с българска емигрантка (Жана), която има лека форма на аутизъм и двамата откриват нещо сходно помежду си - някак биват възприемани като аутсайдери от обществото. 

Лесно или трудно се създава хубаво, оригинално кино в България?

Кино в България при всички положение се създава трудно. И за хубавите и за лошите филми се изисква еднакво количество труд. Така че, за да отговоря по-точно на въпроса искам първо да кажа, че е изключително трудно да се намерят финанси за кино тук, защото пазарът ни не позволява това да се превърне в чиста форма на бизнес и да има индустрия.

Вариантите са 2. Единият е подкрепа от държавата. До сега аз лично не съм получавал подобна. Другият е частно финансиране, което в повечето случаи, заради проблема, който споменах по-горе, се търси от продуктово позициониране. Това се случва, но не е лесно, пък и в един филм, не може да има безкрайно много позиционирания. Става трудно, но това вече ни е третият филм направен по този начин. 

В повечето случаи колко оригинален е филмът и как ще докосне зрителите зависи от таланта на създателите му. Важна е историята, а след това и колко са честни останалите творчески личности в проекта и как успяват да изразят себе си.

А лесно или трудно се работи с приятели?

При всички положения се работи по-лесно. Хората са казали: Кино се прави с приятели. И това не е случайно. Вие прекарвате много време заедно и важно да се разбирате и да имате една цел.

Вашият филм „Чужденецът” стана най-гледаният за 2012 година, "Живи легенди" - за 2014 година. Чувствате ли се успял? Какво е успехът? 

Не бих казал, че се чувствам успял, но бих казал, че съм успял да осъществя някои от големите си мечти.

Защо оставате в България – борите ли се или се наслаждавате на работата си тук?

Тук са близките ми хора и тук усещам силна подкрепа. Боря се определено - с това, което правя, борбата е част от ежедневието ми. Но от друга страна, работата ми доставя огромна наслада и се чувствам щастлив, че работя нещо, което толкова обичам. Също така, вече границите ни са доста отворени и се надяваме, че с този филм ще отворим възможности за работа и в чужбина. 

Стартирате краудфъндинг кампания. Защо решихте да включите феновете си в проекта по този начин?

Кампанията ни в сайта Indiegogo стартира на 7-ми юни. Ние основно правим филми за зрителите и след като има толкова хора, които чакат следващия ни филм решихме да се обърнем към тях, за да могат да се включат към нас и филма да излезе по кината. Филмът е напълно заснет и монтиран, но средствата ни свършиха, а има още разходи по завършването му за звук, музика, цветни корекции и малко ефекти.

Решихме, че подобна кампания ще е най-подходящия начин за завършването му. Така средствата ще дойдат от хора, които наистина се вълнуват от проекта. Те ще могат да получат много неща преди останалите фенове, да бъдат част от премиерата на червения килим или да видят името си във финалните надписи на филма. Така че всеки, който иска да стане част от нашия проект може да го направи ТУК.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Неда Василева

Обичам добрите новини, различните гледни точки и пътя към откриване на вдъхновението. Обичам да мисля, че промяната сме самите ние.

Оставете коментар

0 коментара