Продуктивно партньорство, проактивност и хуманност - Борислав Дончев за ценностите на MAX Digital
Борислав Дончев е експерт по дигитално бизнес развитие. Собственик на няколко успешни бизнеса, сред които е агенция за дигитален маркетинг MAX Digital. Агенцията специализира в анализирането, планирането и изпълнението на ефективни маркетингови стратегии в оптимизацията за търсещи машини (SEO) и платени онлайн реклами (PPC). Основно предимство е бизнес подходът в дигиталния маркетинг и това, че агенцията използва всички похвати в индустрията, за да донесе измерими резултати за клиентите.
MAX Digital е официален член на българската предприемаческа асоциация (BESCO) и през 2024 получава признание от платформата Clutch за ТОП SEO и PPC компания в България. През 2023 г. компанията достига до 2-ро място в конкурса “Уебсайт на годината” в категория за стартъпи и малки фирми, след събиране на 212 гласа от публиката.
Защо решихте да създавате бизнес в България?
България е благоприятна държава за бизнес, стига човек да опознае възможностите поставени пред него. Например, тук тенденциите са по-назад, което ми позволява да черпя идеи от по-развити пазари и да ги прилагам по нашите географски ширини.
Освен това, предпочетох да остана в България и да дам своя принос в икономическото и образователното развитие на държавата. Дългосрочно, вярвам, че това трябва да бъде мисията на всеки един бизнес.
Кои са трите най-важни ценности за Вас?
Продуктивното партньорство, проактивност и хуманност. Това са ценностите на MAX Digital.
Моят успех зависи от резултатите, които нося на клиентите ми. Най-добри резултати се постигат чрез ефективните партньорски отношения, които са невъзможни без прозрачна комуникация, честност и проактивност в развитието на даден бизнес.
Хуманността е по-специфична ценност. В голяма част от случаите фирмите буквално “изцеждат” всяка капка енергия от служителите си, за да постигнат заложените си икономически цели, а ние сме твърдо против този тип фирмена политика.
Зад всеки наш успешен проект стоят удовлетворени от живота и работата си специалисти, които приемат проектите, по които работят, за свои собствени.
Да си предприемач, дарба ли е, или проклятие?
И двете. Категорично е дарба, защото се изисква огромна смелост да се поемат рискове в името на бизнеса, както и лишения. Проклятие е, защото успешните предприемачи често жертват огромна част от най-хубавите си години, гонейки целите и мечтите си. Пропуснатите семейни и социални поводи са неразделна част от професията, а дори да присъстваш, то е само физически - психически продължаваш да работиш.
Оправдано ли е? За мен категорично “ДА”, но аз успях да открия собствен баланс между бизнес, семейство и социален живот.
Мит ли е, че предприемачите работят по 16+ часа на ден?
Важно е да се разбере, че предприемачите едновременно имат и нямат стандартизирано работно време. Аз измервам работата си в ефективност, а не в часове. В началото съм имал периоди, в които работя всеки ден по 16+ часа, всеки ден. *С годините, успехите и добре взиманите* решения това се случва все по-рядко.
Тайната е в прогнозирането и планирането на работата. Мит ли е? Зависи. По-скоро съм на мнение, че си е чистата истина. Винаги си в “бойна готовност” да взимаш решения и да “гасиш пожари” в името на бизнеса.
Каква е рецептата, когато нещата не вървят по план?
Опитът ме е научил, че най-добрата рецепта за справяне с казуси е да удариш “стоп” бутона и да се фокусираш върху възможните изходи от ситуацията. Когато си дадеш време да помислиш и осъзнаеш всеки възможен сценарии и неговите ползи и негативи, поемаш контрол върху ситуацията и получаваш всичко необходимо, с което да разрешиш възникналите казуси.
Разбира се, има изключения, но когато зад теб стои екип, решенията се взимат много по-лесно.
Какво НЕ бихте направили, ако бизнесът го налага и/или изисква?
Всичко, което нарушава основни морални принципи, човешки права, ценности и закони.
Преди всичко трябва да бъдем хора и да даваме своя принос към развитието на обществото. Да, в основата си бизнесът цели икономически ползи, но за какъв е смисълът на тези ползи, ако никой не развива икономиката ни, а това започва от по-ниските нива - образование, култура, грижа за околната среда и др. Всичко това влияе пряко или косвено на икономическото развитие на дадена държава.
В началото всеки има нужда от помощ. Кога е моментът един предприемач да започне да помага на другите?
Да помогнеш е състояние на духа и ума и животът е доказал, че това не всеки го може. Една от основните цели на предприемачите е да помогнат чрез даден продукт и/или услуга, печалбите идват в последствие. Изключително много си личи кога даден бизнес или предприемач правят нещо в името на личната изгода.
Краткият отговор е “от самото начало”.
СуперВъпрос: Как вашият уебсайт помага за развиване на дейността ви?
Уебсайтът на MAX Digital има изключително важна роля за развитието ни. В голяма част от случаите това са първите впечатления, които клиентите ни получават за нас. Чрез него демонстрираме нашите ценности, постижения, услугите ни и резултатите, които сме постигнали.
Обущарят не трябва да ходи бос, защо иначе е положил толкова усилия, за да се научи на този занаят?