Роси, Орлин и Мишо от farmhopping и кампанията #БлагодаряЗа
Как една разходка в Пирин ражда идея, която кръстосва пътищата на няколко човека; за любовта към природата и любовта към хората; за стъпките към развитието и успеха, ще разберете в следващите редове от гръбнака на farmhopping. Три различни цвята, които допринасят за цялостната картина. Запознайте се с Роси, Орлин и Мишо - основателите на най-голямата онлайн платформа за фермерски продукти в страната.
Разкажете ни накратко за себе си. Кои са Роси, Орлин и Мишо?
Роси: Тази година навърших 30 години. Родена съм и съм израснала в София, въпреки че заминах още на 16 години да уча в Лондон. Обичам природата и екстремните спортове. Карам фрий райд ски, кайт сърф, а едно време се занимавах и със скално катерене. Обожавам да си правя сама разни неща като последното ми постижение е бетонен плот за кухнята. Напоследък особено се запалих по готвенето и по-специално към това как човек трябва да се храни, за да бъде здрав.
Photo credits: Анна Гетова, farmhopping
Орлин: Стартирах първия си бизнес на 17 и за по-малко от година успях да го развия и продам доста успешно. След това натрупах опит в корпоративния свят, където открих, че предприемачеството има своето изражение и в корпоративна среда. Последните 6-7 години отново съм се отдал на бизнес начинания, най-вече Фармхопинг. Обичам предизвикателствата, обичам да пътувам и не се отказвам лесно.
Мишо: Фермер по душа и призвание. С Фармхопинг намерих начин да изпълня призванието си, въпреки че не съм съвсем фермер. Но може би някой ден, кой знае?
Какво е farmhopping и как работи?
Фармхопинг е платформа, която прави възможна директната връзка между хората, живеещи в града и малките семейни производители на чиста храна. Скъсяваме веригата производител-потребител, като едновременно даваме гаранция на потребителите за качеството и произхода на продуктите, а на производителите - даваме възможност да реализират своята продукция към крайни клиенти и да получат справедлива отплата за своя труд.
Фермите, които участват в платформата са подбрани от нашия екип. Правим посещения на място и се запознаваме с начина, по който отглеждат продукцията си. Всяка доставка се проверява от нас, тестваме плодовете и зеленчуците за нитрати, уверяваме се, че доставените продукти са качествени и едва след това ги доставяме до клиентите.
Мишо, farmhopping започва с твоя разходка из родните ни планини. Разкажи ни какво се случи.
Мишо: Една от разходките ми в Пирин ме срещна с Тодор и неговата ферма Перун. Бях запленен от това колко истински са животът и трудът на тези хора, как е изпълнен с трудолюбие, любов към това, с което се занимават. Не ми убегнаха, обаче, трудностите и липса на достатъчна подкрепа.
И по време на тази разходка...животът кръстоса пътищата ви? Как се случи?
Роси: С Мишо се познаваме от планинарските ни години. И двамата се занимавахме със скално катерене и покрай спорта се сприятелихме. Обща страст ни беше и истинската, чиста и домашна храна. На една от обиколките из Пирин, Мишо откри ферма Перун, която го впечатли с уникалната си история и мисия да запази застрашените от изчезване порода каракчански овце. Заведе ме и двамата започнахме да мислим върху начин, по който можем да помогнем. Така се зароди и farmhopping.
След около две години установихме, че проекта няма как да продължи да се развива без солидна подкрепа в IT сферата. След дълго търсене и доста премеждия, съвсем случайно, един познат ни запозна с Орлин и Саш, които имаха собствена софтуерна фирма и солиден бизнес опит. Веднага си паснахме и започнахме работа заедно. Щастливи сме, че на борда поканихме не просто страхотен tech екип, но много повече – co-founders, за които farmhopping стана личен проект.
Роси, връщаш се на родна земя специално заради farmhopping. На какво те научи престоят ти в чужбина и какво откри, когато се прибра в България?
Роси: Престоят ми в чужбина ме научи на много неща. Основно на това да разчитам на себе си и че успехът идва само след много работа.
Орлин, твоят път като успешен предприемач започва още на 17-годишна възраст. В момента жонглираш успешно с няколко бизнеса. Какъв е съветът ти към младите предприемачи?
Орлин: Преди всичко предприемачеството изисква действие. Чудесната идея, която имаме и ускорява пулса ни, докато я обмисляме и развиваме само в главата си, ще си остане идея, докато не запретнем ръкави и не се захванем за работа. Това е съветът ми към всеки млад предприемач - запретвай ръкави и действай!
По какъв начин финансирахте идеята си?
Роси: Ние сме от първата кохорта на финасирания от фонда за рисков капитал Eleven, който е създаден със 70 % инвестиции от Европейския съюз по програма JEREMIE. Всъщност с Мишо съвсем случайно научихме за тази възможност и кандидатствахме на шега.
Много start-up компании се разпадат в ранен етап поради разлика във възгледите и мотивацията на екипа. Вие как се сработихте и как се борите с трудностите?
Роси: Не мисля, че сработването е нещо, което се постига еднократно. Напротив, това е нещо, върху което трябва да се работи постоянно. Ние винаги сме имали (и продължаваме да имаме) разлика във възгледите и да спорим за най-различни неща. Но за мен, истината се ражда в спора.
За един добър екип е изключително важна палитрата от различни мнения и характери. Защото за да взимаш верните решения, до теб винаги трябва да има хора, които да ги подлагат на съмнение и да ги оценяват през съвсем различна гледна точка.
Ако отворим хладилниците ви, какво ще открием?
Роси: Моята диета се състои главно от пасищно месо и дива риба, много зеленчуци и ферментирали храни. В хладилника ми ще откриете килограми шарени зеленчуци - опитвам се да ям по три различни цвята всеки ден, както и много зелени листни зеленчуци като кейл, спанак, манголд. Също така си правя домашен камбуча чай и туршии от най-различни неща.
На старини с ферма в предградията или с апликацията на Farmhopping в града?
Орлин: На старини - с ферма на Марс и интерпланетарно приложение за доставки на органични продукти между колониите.
Роси: Ферма, но в планината. Далеч от града.
Мишо: Ферма високо в планината, със сигурност.
С наближаването на коледните празници, farmhopping започна благотворителна кампания с цел набиране на средства за дома за сираци “Св. Николай” в Нови Хан. Кампанията носи името #БлагодаряЗа и се провежда във Facebook. Всеки желаещ да участва трябва да заснеме кратко селфи-видео през камерата на социалната мрежа, в което да благодари за красивите и стойностни неща в живота си, да го публикува на собствената си стена с хаштаг #БлагодаряЗа и да предизвика трима свои приятели да направят същото. Пълните условия за участие могат да бъдат намерени тук.
“Да залеем интернет с положителна енергия! “, призовават от екипа на farmhopping.
„Днес светът имам нужда от повече позитивизъм. Какво по-хубаво от това да кажеш едно сърдечно „благодаря“? Нека да спрем за миг своето желание за още и да бъдем благодарни за всички онези неща, които за мнозина са мечти, а ние приемаме за даденост. Така ще подпомогнем и една благородна кауза, която има нужда от популяризация и подкрепа.“, добавят те.
Коледа е времето, когато правим равносметка за отминалата година и сме благодарни за моментите на удовлетворение и щастие, с които ни е дарила. Това е моментът, в който забавяме ход, оглеждаме се в очите на най-близките си хора и безгласно прошепваме „благодаря“. Облечете в глас своите благодарности и допринесете за благотворителната кауза като се включите в #БлагодаряЗа.
Инвестициите на ЕС създават възможности и допринасят за добрите промени край нас, включително за положително развитието на екосистемата на стартиращите компании в страната. Още интерсни истории можете да прочетете на #investEU