Успелите

Световен ден на доброволния кръводарител. БОДК ни разказва за процеса и важността на кръводаряването

На 14 юни Mеждународната общност отбеляза Световния ден на доброволния кръводарител. Проучване от 2018 г. показва, че за съжаление, България е на едно от последните места по брой на кръводарители в Европа и това е тенденция от години насам. 85% от общото даряване на кръв се извършва от близки и роднини на пострадалите. Това означава, че практически доброволното кръводаряване е изключително рядко. Как можем да обърнем негативната тенденция и какви инициативи са подготвили от Българска организация за доброволно кръводаряване по този повод, вижте в следващите редове:

С какво се занимава Академията за доброволци – БОДК?

В България доброволчеството като ценност е крайно неглижирано, а то е основен показател за зрелостта и отговорността на обществото. За съжаление, но и като напълно логично следствие, в много по-сериозен аспект това се отразява и във факта, че страната ни е на едно от последните места по кръводаряване в Европа. С Академията за доброволци, която стартирахме като част от отбелязването на 14 юни - Световния ден на доброволния кръводарител, искаме да провокираме по-голяма активност, да насърчим повече хора да се включат в разрешаването на проблемите, свързани с кръводаряването, или поне да получат информация за тях и да се замислят.

Какви са целите на програмата и кой може да участва?

Предизвикателствата пред нас са много и е важно широк кръг от хора да научат за тях, защото колкото повече сме съпричастните към каузата на доброволното кръводаряване и колкото по-добре познаваме положителните му страни и негативите и рисковете, срещу които то се противопоставя, толкова по-лесно ще променим статистиката и ще накараме отговорните институции да ни чуят.

Това е и основната цел на БОДК, развита в Академията за доброволци – не просто да караме някой днес да дари кръв – инцидентно и еднократно, а да изградим основа за осъзнаване за проблемите, свързани с липсата на кръв, и да предоставим дългосрочна възможност на всеки да има точната информация за тяхното въздействие и решаване и как може да бъде част от това решаване по най-удачния за него начин.

Проблемите на обществото, свързани със застаряващото население и подмладяването на заболяванията, водят до това, че 60% от хората във възраст за кръводарители имат постоянни или временни противопоказания, тоест едва 40% от хората между 18 и 65 години трябва да покрият нуждата от кръв за всички.

За съжаление, това означава, че много хора дори и да искат, не могат да даряват кръв. Твърде често те, установявайки го, се разочароват, дистанцират се от кръводаряването или напълно го игнорират като проблем, защото решават, че не могат да бъдат полезни и да помогнат, което на практика не е така. Това е едно от нещата, които се опитваме да променим.

Всеки доброволец, който заяви желание и бъде включен в Академията, ще има възможност да премине обучение, в което ще получи основните познания, свързани с кръводаряването, необходими реално на всеки човек – какво означава нужда от кръв, каква е системата на кръводаряването в България, какви са предпоставките и противопоказанията за кръводаряване, какви са рисковете от роднинското и платеното кръводаряване и защо кръводаряването трябва да е доброволно. Включено ще е и запознаване със системата Дари кръв и нейните функционалности, с БОДК и целите на сдружението, и с това как помагаме.

Приема ли Българската организация за доброволно кръводаряване доброволци?

Участниците ще опознаят по-подробно различните дейности на БОДК и ще могат да преценят дали и към кои от тях биха искали да се присъединят, за да допринесат със своите знания и умения. След като преминат базовото обучение, те ще могат да се включат като доброволци към организацията, защото е важно доброволците, освен желание да помогнат, да имат и необходимите познания, да знаят какво да очакват и какво се очаква от тях.

Според дейностите, които са избрали, съответстващи на интересите, времето и възможностите им, доброволците ще могат да продължат като част от екипи в нивото за напреднали на Академията и да станат Посланици на кръводаряването. Така ще имат достъп до обучения и проекти, които да развиват както доброволческия, така и личностния им потенциал.

Желанието ни е да насърчим доброволческата дейност и да дадем възможност на повече хора да научат полезна информация и да бъдат полезни. Важно е доброволците да разберат и усетят удовлетворяващото удоволствие от това, че допринасят за спасяването на живота на толкова много напълно непознати хора, без да чакат нещо в замяна, а като част от една световно значима кауза и общност, към която принадлежат.

Информация за отделните активности на Академията, условията и сроковете за записване ще бъдат оповестявани и ще могат да се проследят през фейсбук страницата на сдружението - БОДК / BOVBD. Няма ограничения за възраст или местожителство, няма и изисквания за образование, професия или предходно участие в инициативи. Първият срок за записване е 14 юли, като кандидатите ще имат избор от дати и часове, в които могат да се включат в обученията.

Кои обучители стоят зад инициативата и върху какво ще акцентират?

Сесиите в Академията ще се водят от дългогодишни доброволци на БОДК. Ще има както редовни кръводарители, част от Дари кръв, така и доброволци, които не могат да даряват кръв, но са не по-малко значима част от сдружението. Също така ще се включат хора, които са се сблъскали лично с необходимостта да търсят кръводарители за себе си или за свои близки и на които успешно сме помогнали чрез Дари кръв. Планираме и участието на лекари, част от хематологични, онкологични, хирургични и други отделения, които ще могат да разкажат за ежедневната нужда, пред която са изправени пациентите.

Българска организация за доброволно кръводаряване е първото изцяло доброволческо сдружение в обществена полза в България, чиято дейност е насоченa на 100% към насърчаване и популяризиране на доброволното кръводаряване. Вече повече от 10 години сдружението предоставя информация, свързана с кръводаряването; помага в случай на спешна нужда от кръв, подкрепя и организира акции за кръводаряване и информационни кампании. С времето, с натрупването на опит и след хилядите запитвания, които сме получили и продължаваме да получаваме през тези години, се убедихме, че липсата на информация е един от най-големите проблеми.

Установихме, че в България много малко хора реално знаят или се замислят за това колко е важно даряването на кръв и колко много кръв е нужна всеки ден. На практика кръводаряването е най-чистата форма на дарителство и помощ, която можеш да окажеш, при това, без да губиш нищо, а много хора не знаят дори кръвната си група и откриват, че проблемите съществуват едва когато се сблъскат с тях. Затова и нашата задача не е просто да насърчим кръводаряването, ами и постоянно да образоваме.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара