Те са умни, талантливи, амбициозни и обичат България!
На официална церемония в Национална галерия „Двореца“ по случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост преди броени дни бяха връчени отличия „Златен Век“ на българи, тук и в чужбина, които с дейността си допринасят за подобряването и укрепването на отношенията между България и българските общности по света.
Сред наградените са лекари, учени, поети, скулптори и други творци и артисти от различни области на изкуствата, които имат голям принос за развитието на българската култура и просвета по света.
Прецедент в ежегодната традиция на отличията бяха най- младите отличени - възпитаници на училищата по изкуства, сред които 10-годишният пианист Ивайло Василев и 10-годишните цигуларки Диана Чаушева и Далия Чолакова.
„В навечерието сме на най-българския празник, най-големия празник. Отново Министерството на културата ще връчи „Златен век” на много наши бележити хора на културата, на изкуствата, отново ще покажем, че сме тук, че ни има, че културата в тази страна е движеща сила и се развива и продължава да ражда велики умове и велики таланти”,
Каза министър Банов преди да пристъпи към връчването на грамотите. В различните категории бяха наградени обичаната актриса Слава Рачева, ръководителя на Хор на софийските момчета проф. д-р Адриана Благоева, народните певици Златка Ставрева, Олга Борисова, Калинка Вълчева, младите надежди от постановката „Кралят Елен” – Стелиян Радев и Анастасия Събева, изтъкнати археолози, музиканти, писатели, музейни и читалищни работници, оператори, артисти и др.
С почетен знак „Златен век” – златен печат на цар Симеон Велики и грамота бяха отличени и три институции – Народно читалище (НЧ) „Заря - 1858” – Хасково и регионалните библиотеки в Русе и Бургас. Със сребърен печат на цар Симеон Велики бе награден фолклорен танцов ансамбъл „Жар” при НЧ „Петър Берон - 1926” – София.
Наградените изразиха благодарност за проявеното доверие към културата и нейните дейци, които допринасят за съхраняването и развитието на българския дух и духовност. Подкрепата към тези хора би трябвало да е едно от първите приоритети на всеки от нас, особено на тези, имащи властта да подпомагат и подкрепят финансово и морално.
Без писменост, култура и история няма как да имаме бъдеще, затова нека днес, в навечерието на празника се замислим за красотата, силата и богатството на езика, който използваме всеки ден, езика, който ни крепи като едно цяло, където и да се намираме по света!
Доказателство, че се движим в правилната посока, и че бъдещето е буквално в ръцете ни, прочетете ТУК!