Успелите

ТОМ България: Заедно можем да поправим света!

Чували ли сте, че може да се направи кайт сърф за хора без крака? И то само в рамките на 72 часа? Звучи странно, но не и невъзможно - за TOM България. Това са група доброволци, които са се заели с мисията да помагат на хора със специални потребности и да измислят решения за техните проблеми. Как можете да се включите и вие, разказваме сега. 

Какво е ТОМ България и как се роди идеята?

ТОМ е международно движение, което събира инженери, дизайнери, иноватори, на едно място с хора със специални потребности. Целта ни е да разработваме изключително достъпни технологични решения на различни предизвикателства, с които тези хора се сблъскват. ТОМ събития досега са организирани в Австралия, Аржентина, Америка, Израел, Канада и дори във Виетнам. Идеята страшно много ни хареса, това е толкова „просто“ нещо, събираме на едно място тези, които искат да помогнат и тези, които знаят как. Много често хората имат желание да помагат, но не знаят как. Затова решихме да кандидатстваме за лиценза за събитието и да включим България на картата на ТОМ събитията.

Кой стой зад тази инициатива?

Ние сме екип от доброволци, запалени от идеята! В екипа ни има режисьори, дизайнери, сценографи. Подкрепяни сме от SmartFabLab  Bulgaria, които ни помагат с технологичната страна и ни предоставят пространството, както и от компании, които повярваха на идеята, и хора, които даряват средства в нашата краудфъндинг кампания. 

Възможно ли е да се намерят решения за 72 часа? 

Разбира се! Когато хората имат желание и подходящата обстановка и техника, (3D принтери, лазери, поялници, шевни машини и стругове са само част от нещата, които използваме) решения могат да бъдат намерени и за много по-кратко време. Целта ни е да достигнем до работещ прототип, който да може да бъде използван от човека със специална нужда. В идеалния вариант в последния ден на събитието той си тръгва с изобретение. Екипите сами решават дали да използват цялото време за работа, дали да спят, дали да се прибират вкъщи, или да полегнат на някои от хамаците, които сме опънали за тях. 

След като се намерят конкретни решения, как и от кого ще се използват?

Изобретенията се качват в отворена международна база данни на ТОМ, за да може всеки с подобен проблем да си свали чертежите или скиците и да може да ги ползва. Затова много важна част от процеса е документирането на всички стъпки, които един екип е предприел. Прототипът остава за „нуждознаеца“ - човека, който се е регистрирал с това предизвикателство.

По какъв начин до момента инициативата е помогнала на хората със специални нужди? 

Има над 80 проекта. Сред тях са патерици, в които можеш да поставиш гореща напитка без да я разсипеш, кайт сърф за хора без крака или скейтборд за дете, което не вижда. Проектите не целят задължително да подпомагат голяма група хора, достатъчно е да могат да помогнат на един човек. Например, да направят устройство, което да обръща страниците на книга на човек без ръце. Ще можем да ви разкажем за проектите, реализирани в България, съвсем скоро. Все още събираме мейкърите (т.нар. „сръчковци“ или „майстори“ – програмисти, механици, инженери, дизайнери, които имат желание да се включат в предизвикателството), както и доброволците, които ще ни помагат с организацията (събиране на материали, ръководене на срещи или правене на специални палачинки за закуска).

Как се осъществява интеграцията на хората със специални потребности у нас? Защо?

ТОМ България няма за цел и няма капацитет да се занимава с интеграцията на хората със специални нужди в България. За нас е важно да намерим технологични решения на предизвикателствата. Това, което ни мотивира в ТОМ е, че хората със специални нужди са поставени в центъра, те работят и ръководят екипите, а не стоят безучастно някой друг да реши проблемите им вместо тях (което в повечето случаи е неефективно). Надяваме се, че изобретенията, произлезли от ТОМ ще помогнат на тези хора да станат по-видими и по-приобщени. Работим за „достъпност“: на средата и на цените, които тези помощни средства държат, придържаме се към „open source” технологията и затова всеки да може да си ги позволи.

Защо избрахте да реализирате този проект у нас, а не в чужбина?

Искаме да се фокусираме върху добрите практики в България, върху позитивното. Когато говорим за хора със специални нужди, нещата навсякъде по света могат да бъдат подобрени. Искаме да направим ТОМ в България, защото вярваме, че трябва сами да си помогнем и че в страната ни има таланта, който да решава такъв тип предизвикателства, без да чакаме помощ отвън. ТОМ се случва на толкова места по света и за нас е важно България да е част от това движение. Освен това сме първите в Европа!

Кое ви вдъхновява да правите добро някому без да очаквате нещо в замяна?

Според нас сме достигнали до времето, когато хората не гледат само себе си. Ние вярваме във философията „Тикун олам“, която произлиза от иврит и означава „да поправим света“. С малки усилия можем да постигнем толкова много, а някои моменти от живота ни всеки един от нас има специални нужди.

Какво ви предстои оттук нататък?

Усилена подготовка и организация! Търсим всички мейкъри и доброволци; стремим се да осигурим материалите, с които екипите да могат да осъществят своите проекти; търсим наградите за екипите, които да подсигурят по-нататъшното развитие на проектите им и доброжелатели, които да ни помогнат с изхранването на всички участници през тези 72 часа.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Андреа Йовева

Здравейте! Аз съм Андреа и съм на 23 години. Имам завършено висше образование по Журналистика в Софийски университет. Обичам да пътувам и да се срещам с различни и вдъхновяващи хора, и затова избрах да стана част от екипа на Успелите.

Оставете коментар

0 коментара