Успелите

Това е България! 10 типични характеристики на всеки българин!

*По материали от https://www.slavorum.org/

Това е България!

Всеки народ притежава специфични характеристики, с които е разпознаваем по света. Дори и народите на Балканите, между които и България, имат различни обичаи и традиции, въпреки че имат обща история и подобни културни белези. Но струва ми се, българите са най-разпознаваемият на световно ниво народ в тази част на Европа. Може би греша, но за да разберем дали това е така, тук са представени 10 типични характеристики на нашия народ.

Обсебени сме от розите и тяхната красота!

България е на първо място в света в производството на розово масло, розова вода и парфюми, съдържащи розово масло. Най-големият клиент на експорта на България в тази търговска сфера е Франция, следвана от Европа, САЩ, Япония и Китай.  

Гостоприемни сме 

Българите може да имат предразсъдъци относно много неща или да не обичат промените, но едно е сигурно – ако посрещат гости, те го правят както трябва - независимо с какво разполагаме, винаги успяваме да посрещнем всеки гост подобаващо и да го изпратим също толкова подобаващо.

Много народи по света се славят като учтиви (например японците) или с гореща кръв (испанците и италианците). Но българското гостоприемство е пословично. Доказателство за това са преданията, приказките и легендите, останали в народната ни памет и разказващи за юнака, победил ламята и за благодарността на народа, посрещнал го с хляб и сол. За гостоприемството на българина пише и германският вестник „Zeit“ още в статия от 1965 г.

Българите са на високо интелектуално и културно ниво

И за това определение допринасят безбройните медали от спортни състезания, от олимпиади по математика и физика, призовите места на танцови и литературни конкурси и много други постижения, които славят България по целия свят. Малки сме, силни сме!

Майстори сме в разбиването на всякаква логика

Българите имат способността да харчат пари, които нямат. Въпреки че стандарта на живот е нисък, и въпреки че нивото на бедността в страната е високо, все пак някак си оцеляваме. Независимо дали проблема е пари, или умения, българинът (почти) винаги проявява изобретателност и намира начин да се справи с проблемите и да оцелее.

Работливи сме

Може би не винаги по собствено желание, (всеки си има дни, в които не е в настроение за нищо) но е факт, че българите работят не само 8 часа на ден, 5 дни в седмицата, но и отгоре – за много хора 8-часовият работен ден се превръща в 10 - 12 и повече-часов. Започнем ли нещо, невинаги го свършваме, но щом си наумим, че нещо трябва да стане на момента, няма кой да ни спре - създаваме своя версия на формулата за работа за единица време. Въпреки че се оплакваме постоянно (и то не само от работата), сме по-трудолюбиви от много други народи.

Гордеем се с историята си

България има невероятна, богата история, която запленява всеки, докоснал се до нея, независимо дали е българин или чужденец. Ние сякаш се сещаме за историята само на национални празници (4estito saedinenie!), но важното е, че великите ни деди са факт и само можем да се гордеем с тях и да се учим от делата им. Въпреки това, историята е в миналото, и колкото и да е важно да имаме памет като народ, бъдещето е посоката, към която вървим, независимо дали искаме, или не.  

Виждаме политиците като най-ужасните същества във Вселената.

Но все пак избираме същите политици отново и отново. Може би трябва да минат 40 години, както в Библията, знам ли. Но е факт, че всеки от нас е експерт по темата за политиката и тази за спорта. Така че по-добре предупредете международните си приятели да не се и опитват да изказват мнение, различно от вашето. Нямат шанс.

Използваме „опа“ за универсално извинение.

Ако влезем в спор на тема политика или спорт, и по някаква странна причина не се окажем прави, едно „Опа, сори“ е достатъчно. Друг интересен израз, предмет на безкрайни изследвания на лингвистите, е „Ъ?!“, който използваме вместо много по-сложният израз „Извинявай, не разбрах добре какво каза?“ или вместо „Моля?“.

 

Българите са експерти във всички области

От строителство до изобретяване на машини, българите могат всичко. Може невинаги да имаме нужното образование или опит в някоя сфера, но кога пък това е спирало някой???

Пътуване без билет

Всеки от нас със сигурност може да разкаже за „оня път, когато пътувах без билет и ме хванаха“. Аз лично имам поне две такива истории. Естествено че имаме пари за билет, но тогава къде е тръпката от пътуването? Или се преструваме, че не говорим български, или че сме заспали, или че не се чувстваме добре – това са само три от многото възможни сценарии, които най-добре представят изобретателността, интелигентността и любовта към приключенията, които се крият във всеки от нас.

Както и други нации, едва в международна среда българите осъзнават богатството на културата и историята си, както и разликите между България и други страни. Всеки решава сам за себе си дали тези характеристики на народа ни са положителни, или не. А ти какво мислиш?

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара