Успелите

Три проекта ще предизвикат журналистите от страната да развият своите умения и да придобият нови познания

Следващите няколко месеца ще бъдат наситени от инициативи и акции, способни да предизвикат всички журналистите от страната да развият своите потенциал, умения и да обменят опит със свои колеги. Екипът на "Успелите" подбра три проекта, в които ви окуражаваме да се присъедините. 

АЕЖ-България организира нов конкурс "Човешките права: отвъд проблемите"

“Насочете вниманието си към решенията, които променят цели общества” - това сподели Дона Лад, главен редактор на американската онлайн медия Jackson Free Press, за Facebook страницата на Solution Journalism Network по повод какво означава “журналистика за решения”. 

Самите Solution Journalism Network споделят, че жанрът “журналистика за решение” е подход, насърчаващ отразяването на различните начини за справяне с даден проблем като предлага и потенциални мерки. Характерният елемент, използван в този подход, е, че основният фокус не пада върху самия проблем. Накратко, това са материали, които не само обръщат внимание на проблемите, но и на това какво можем да направим, за да ги решим. 

За да предизвика журналистите да разработят материали, съдържащи работещи решения като отговор на съществуващи проблеми, Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ) стартира конкурс за журналисти на тема “Човешките права отвъд проблемите”.  

Право на участие в конкурса имат журналисти, включително и такива, които работят на свободна практика.

Източник: АЕЖ

Авторите могат да черпят вдъхновение да разкажат за успешни практики в България, така и такива от чужбина. Темите, по които може да пишете са всеобхватни като осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания, решения на проблемите със зависимостите или домашното насилие, създаване на възможности за образование и работа на хора от маргинализирани групи, достъп до справедлив съдебен процес, права на бежанците и много други. 

Голямата награда от конкурса е стипендия за материал в жанра журналистика за решения. в размер на 500 лв. В допълнение към финансирането, екипът на АЕЖ-България предоставя възможност за менторство през цялото време на програмата, за да гарантираме възможно най-високо качество на крайните материали.

Крайният срок за кандидатстване е 17 април 2022 г. като може да кандидатствате от ТУК. 

Конкурсът се осъществява в партньорство със социалното предприятие „Пауър Попс“ (Power Pops) и Фондация “Америка за България“. 

Онлайн обучение по безопасност и сигурност за разследващи журналисти

Глобалната мрежа за разследваща журналистика (GIJN) организира безплатно онлайн обучение посветено на безопасността и сигурността на разследващите журналисти от цял свят. 

Възможност за участие в обучението ще получат 30 избрани журналисти, водени от международни експерти. С приоритет ще бъдат разглеждани кандидатури на журналисти, които носят отговорност за безопасността и сигурността на своите колеги.

Източник: АЕЖ

Курсът започва на 10 май 2022 г. и ще се провежда всеки вторник в продължение на шест седмици. Очакваното време, необходимо за обученията, е около два часа и половина седмично. Изисква се добро владеене на английски език.

Крайният срок за кандидатстване е 17 април 2022 г. и може да кандидатствате ТУК. 

Обучението се осъществява в партньорство с лондонския Център за разследваща журналистика (CIJ) и американската Фондация за свобода на печата (FPF).

Започна деветото издание на инициативата „Журналисти в училище“

За девета поредна година стартира съвместната инициативата на Фонд “Валя Крушкина“ при Фондация “Работилница за граждански инициативи“ - “Журналистика в училище”. 

Целта на кампанията е повишаването на медийната грамотност сред младите хора, да стимулира сформирането на гражданска позиция и да допринесе към решението на учениците за избор на кариерно развитие. Програмата се предвижда да се проведе в периода май-юни 2022 г. 

Източник: Фондация "Работилница за граждански инициативи"

Като част от тазгодишната инициативата ще се присъединят изявени български журналисти, които ще споделят вълнуващи истории от своя професионален опит с ученици от цялата страна и ще отговорят на въпроси, свързани с професията “Журналист“. Също така програмата на проекта ще включва и дискусия по темата за фалшивите новини, разпознаването им, какво е пропаганда и как да й противодействаме.

“В новите реалности, свързани с войната в Украйна и здравната криза, предизвикана от COVID-19, в комбинация с непрекъсната заплаха от разпространение на фалшиви новини, е по-важно от всякога да подготвим младите хора у нас да противодействат на негативната тенденция за масова дезинформация в различните комуникационни канали.” - споделят организаторите на инициативата - “За да осъществим нашата кауза, търсим отново помощта на преподаватели от цялата страна, които имат мотивацията да запознаят своите ученици с негативната сила на неверни твърдения в различните комуникационни канали”.

В конкурса могат да участват учители от цялата страна, които преподават на учениците от прогимназиален и гимназиален етап. С приоритет ще се разглеждат кандидатите от населени места с до 100 000 жители. Основната мотивация за участие в инициативата, която организаторите ще търсят, е проявен интерес и брой на учениците. Пълните условия може да прочетете ТУК. 

Конкурсът е отворен от 26 март до 26 април 2022 г., а крайният срок за подаване за заявление за участие е 26.04 като трябва да се попълни формуляр и да се изпрати до имейл: konkurs@frgi.bg. 

В миналогодишното издание на “Журналисти в училище” взеха участие близо 450 ученици от 14 училища в 10 населени места като основен фокус бе темата “Инфодемия в условия на пандемия”, водена от журналистката Мария Чернева. Учениците, които участваха най-активно в срещите и изпълниха допълнителните си задачи, бяха избрани да станат посланици на комуникационна кампания в социалните мрежи.

Източник на корицата: iStock

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Дара Сапунджиева

Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара