За първи път у нас: Книга помага на деца с дислексия
Детската книжка „Тити рисува букви“ е първата книга в България, предназначена за деца с дислексия. Новаторският проект е фокусиран върху съвместната работа на родители и деца с дислексия в домашни условия под формата на игра.
Книгата игра „Тити рисува букви“ цели да преодолее психическото напрежение и стрес у децата с дислексия при създаване на писмен текст и отказа им да четат и пишат. Отпечатана е на създадения от Кристина Костова шрифт за дислексици, на който е написана и анотацията на книгата.
Журналистката Ралица Филипова, която е и автор на книгата, споделя пред Bulgaria ON AIR:
"Тази книжка е с практическа насоченост. За първи път подобна се издава в България. Направихме различни изследвания в Германия и Америка. Насочена е и към децата, и към техните родители, тъй като е изключително важно родителите първи да разпознаят, че детето им има дислексия."
Между 5 и 17% от хората в света са засегнати от дислексия според различни проучвания. Дислексията не е болест, а особеност на възприятието. Изразява се в затруднение при четенето и разбиране на прочетеното. Объркват се някои букви с други, например „б“ с „д“ или „н“ с „п“. Понякога се разместват местата на буквите в думите или хората пишат, както говорят.
Грешно е да се смята, че дислексията е вид умствено изоставане. Напротив, много от засегнатите са изключително интелигентни и креативни хора. Едни от най-великите умове в историята са страдали от дислексия - Леонардо да Винчи, Ханс Андерсен, Алберт Айнщайн, Томас Едисон, Уинстън Чърчил и много други.
В издадената от издателство „Еднорог“ първа част на книгата децата се запознават с гласните букви. Във втората част им предстои да изучават съгласните.
Снимка: Ednorog.com