Успелите

Български артисти впечатляват с таланта си на фестивал за модерни изкуства в Япония

България участва за втори път на фамозното събитие, което се провежда в японския гр. Наканоджо, префектура Гунма. „Наканоджо Биенале“ продължи от 9 септември до 9 октомври 2017 г., като нашите представители се завърнаха с богати впечатления оттам съвсем наскоро. 

Сред участниците ни бяха артисти от различни сфери на модерното изкуство. Изпъкваха арт инсталации на Ния Пушкарова, куратор на българския фестивал „Водна Кула Арт Фест“, Елица Георгиева, Галина Йотова и рисунки и пърформанс на Радина Стоименова. Родното участие допринесе за преобразяването на изоставените сгради в едно от най-вдъхновяващите кътчета в Япония, Наканоджо. Ния Пушкарова пък получи покана от организаторите за реализиране на цял павилион, посветен на съвременното българско изкуство.

Участието именно на артисти от Водна кула арт фест не е случайно и идва в доказателство за натрупания им опит с градски интервенции на родна почва. Сходствата между двата фестивала са много. Водна кула арт фест и Арт Биенале Наканоджо са създадени през една и съща година – 2006. Свързва ги и идеята за преосмисляне на нефункциониращи пространства и преоткриване на техния потенциал.

Наканоджо е успешен пример за културна инициатива с устойчива идея. Фестивалът има социално-икономически принос, създавайки временна заетост за местните жители, които се включват като доброволци, преводачи и асистенти на артистите; привличайки хиляди туристи в продължение на месеци, спомагайки за комуникацията между институции, артисти, културни сдружения, съдейства на творците да влязат във фокуса на куратори, международни културни сдружения и медии за култура.

Другите наши представителки - Елица Георгиева, Галина Йотова и Радина Стоименова, създаваха творбите си на място в гр. Наканоджо, като Елица участва в уъркшоп за деца, а в пърформънса на открито на Радина участваха всички зрители.

На фестивала „Наканоджо Биенале 2017“ също така са представени анимациите и комиксите на Велислава Господинова, Ина Георгиева, Стела Танева, Николина Цолова, Петко Модев, Мое Кояно, Йоанна Атанасова, Милена Симеонова, Силвия Иванова и илюстрациите на Рин Ямамура.

В тазгодишното издание участвахa 163-ма художници, фотографи и куратори от Япония, България, Полша, Израел, Китай и Тайланд. Основното му място на провеждане беше в 100-годишно изоставено училище.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Константин Курдалиев

Когато Кларк Кент сложи наметало, става Супермен. Когато аз сложа наметало... изглеждам нелепо, но съм все така готов да помагам! Защото, това което научих е винаги да бъдеш максимално позитивен и никога да не приемаш нещата прекалено сериозно.

Оставете коментар

0 коментара