Европейска Купа по спортно катерене – Боудър за юноши и девойки

Ако все още не сте намерили отговора за вашите планове този уикенд, може да го откриете в залата на "Уолтопия Клайминг & Фитнес".

Този уикенд София ще бъда домакин на четвъртия, последен кръг от Европейската купа по спортно катерене за юноши и девойки в дисциплината боулдър.

Тазгодишното издание на европейската купа в боулдъра включва четири кръга, от които в крайното класиране влизат трите най-добри резултата. 2018 година е първата, в която се прави и комплексно класиране за европейската купа, в което влизат състезатели, взели участие в трите дисциплини на катеренето – трудност, боулдър, скорост, като за класирането важат най-добрите две постижения във всяка от дисциплините.

Две финални класирания за 2018 г. остават да бъдат решени в това състезание – европейската купа в дисциплината боулдър и комплексното класиране.

България има богати традиции в домакинство на състезания от такъв ранг. Предстоящата европейска купа ще бъде осмата, организирана у нас, след първата проведена в дисциплината трудност през 2002 г. във Велико Търново. В дисциплината боулдър това ще е третата европейска купа, проведена в София.

През 1996 г. се провежда за първи път европейска купа за юноши и девойки в дисциплината трудност, a Калин Гърбов печели бронзов медал при юношите 18 - 19 годишни. Само няколко седмици по-късно в Прага (Чехия) той донася първия златен медал за България от европейска купа по състезателно катерене.

Калин Гърбов е и единственият българин – съдия – откривател на състезания по спортно катерене в Chief Route Setter. На европейската купа той ще е или старшият съдия – откривател, или човекът, отговорен за направата и трудността на боулдърите.

През последните години най-големите успехи, постигнати на състезания, са свързани с името Петър Иванов. По-рано тази година той се изяви с поредното отлично представяне и спечели шампионската титла в своята възрастова група – 18  19 години. Младият атлет успя да подобри предишното си постижение и да грабне заслужената титла.

Единствен от десетте финалисти Петър успя да премине три боулдъра, като и трите успя да изкачи от първия си опит.

Петър Иванов е двукратен носител на европейската купа в боулдъра при юношите: през 2015 г. при 14 – 15-годишните, и през 2016 г. - при юношите 16 – 17-годишни, а през 2017 г. завърши втори в групата 16 – 17-годишни. Петър Иванов е и двукратен европейски шампион в боулдъра при юношите – през 2015 г. и 2017 г.

2018 г. започна обещаващо за българските състезатели.

Освен отличните представяния на Петър Иванов той не е единственият българин, постигащ успехи в дисциплината.

При юношите 14 – 15-годишни, трима от тях бяха финалисти в отделните кръгове, където заеха: Петър Атанасов – 4-то място, Христо Урумов – 6-о място, Димитър Русев – 10-о място.

Силно представяне направи и Петър Иванов и в дисциплината трудност. Той спечели сребърен и бронзов медал в два от кръговете на европейската купа, с което зае 4-то място в крайното класиране в дисциплината.