Успелите

217 участници се включиха в юбилейното издание на Международния поетичен конкурс „Белоцветните вишни“

В дните 19-22 април Община Казанлък и СНЦ „Вишнев цвят“ ни направиха съпричастни с Десетото издание на Празниците на цъфналите вишни.

Началото на празниците е поставено през 2006 г., по идея на юриста Стефан Саранеделчев. Година по-късно се включва и писателят и драматург Димитър Никленов, и издателство „Палмира“, които заедно със съмишленици от гр. Казанлък регистрират СНЦ „Вишнев цвят“.

Празниците са традиционни и се провеждат през месец април, когато вишните цъфтят. Една от значимите прояви по време на празниците е Международният поетичен конкурс „Белоцветните вишни“ създаден по идея на Димитър Никленов - член на СБП. Награждаването тази година, за първи път се проведе в новия Музей на розата.

Кметът на Община Казанлък, г-жа Галина Стоянова приветства гостите, като отбеляза:

„Заслужено сте тук, в новия ни Музей на розата, който искаме да наситим с много красота, но и с духовност“.

Тя благодари на създателя на поетичния фестивал, а Председателя на сдружението с неспопанска цел „Вишнев цвят“ Димитър Никленов, определи като „сърцето и кръвта на Празниците“.

"Казанлък е добронамерена и хубава сцена за поезия."

В приветствието си към публиката Димитър Никленов отбеляза, че градът заслужава такъв фестивал заради красотата си:

„Не раздаваме големи награди, коли, а престиж, популярност и творчески заряд.“, отбеляза той.

Под мотото „Нито едно духовно усилие не е напразно“ започна награждаването на отличените поети от България и чужбина. Участниците в Международния поетичен конкурс „Белоцветните вишни – 2016“ тази година бяха 217, а Жури в състав: Димитър Христов – поет и член на СБП; Стефка Дянкова – литератор и поет, и Палмира Никленова – редактор и издател, присъди следните награди:

Първа награда: Людмил Симеонов – гр. Свищов;
Втора награда: Дарина Шопова – Станчева – гр.София;
Две трети награди: Цветанка Ангелова – гр. Русе и Румяна Шишкова – гр. Стара Загора.

Наградата на издателство „Палмира“ получи Антонина Димитрова, специална награда за поетично майсторство бе присъдена на Галина Иванова, а наградата на Общинска библиотека „Искра“ – Казанлък, на Христина Дакова.

Исторически музей „Искра“ – Казанлък награди Миляна Кнежевич от гр. Ниш, Сърбия, а Филип Димкоски от Прилеп, Македония грабна наградата на НУПИД „Акад. Д. Узунов". Наградата на НЧ „Родина 1860“ гр. Стара Загора пък получи Олга Борисова от Самара, Русия.

Бяха връчени още над 30 награди, в това число, за творческо постижение, за достойно представяне и грамоти за участие.

Събитието беше емоционално, топло и изпъстрено с рецитали на поетите от съседните държави.

За първи път прозвуча Химнът на празниците, в присъствието на неговите автори Евгени Бенов – музика и изпълнение и по стихове на Павлина Стоименова, носител на миналогодишната първа награда. Песента приканва с „нашепване от короните пищни на казанлъшките вишни: „Остани! Чудеса сътвори!“.

Снимки: kazanlak.com

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Анна Станоева

Културолог, социален антрополог. Работя в социалната сфера и имам студио за модерен балет. Пиша поезия и проза за удоволствие. Обожавам да чета, да пътувам и да се докосвам до духът на местата, които посещавам. Ако разбера, че след десет минути ще свърши света ще се насладя на вкуса на шоколада.

Оставете коментар

0 коментара