Успелите

Pole dance: Стереотипи vs Реалност

Хората, които са физически активни, ще се съгласят с мен, че спортът помага за по-пълноценно ежедневно функциониране. Стресът намалява, тонизиран и положително зареден си, имунната ти система е по-стабилна, поддържаш форма, харесваш се повече и така до безкрай. Разбира се, за всеки отделен спорт са необходими различни качества и характеристики. Реших да ви разкажа малко за все по-популярния пол денс и моите преживявания до момента. 

Произход

“Mallakhamb” е древно изкуство, възникнало средата на 12-и век в Индия, представляващо упражнения върху дървен прът. Било е популярно най-вече сред мъжете, защото се е изисквала физическа издръжливост и мускулна сила. Признат е като спорт преди 250 години, а днес 14 щата взимат участие в националното първенство в Индия.

В Китай по същото време циркови акробати са използвали от 3 до 9-метров стълб, облицован с гумен материал за по-добро сцепление на кожата, представяйки сложни упражнения. 

През 1994г. се провежда първият клас по пол денс извън сцената и от тогава започват да се основават школи по цял свят, организират се състезания и постепенно акробатичният танц на пилон се утвърждава като международно признат спорт. 

Моето приключение с пол денс, защото наистина го смятам за такова, започна в средата или края на ноември. Осмелих се да отида, въпреки че ми изглеждаше сложно и страшно, защото знаех, че Ади вече е инструктор. С нея щеше да ми е по-спокойно, тъй като се познаваме от година и половина и ми е изключително близка приятелка. Дори на първата ми тренировка бяхме само двете и тогава всъщност осъзнах, че е много по-трудно отколкото съм си мислила.

"Сила, координация, баланс, дисциплина, гъвкавост, въображение, женственост, грация."

Tолкова много неща са нужни, за да се получи. Но всяко начало е трудно, нали? И така този спорт се превърна в една от най-големите ми страсти и не искам дори да си помислям да прекъсна. С всяка следваща тренировка затвърждавам и развивам все повече и повече нужните ми качества, за да продължа към следващото ниво.

Наистина ми изискваше изключителни усилия в началото, защото физически се изморявах доста бързо, въпреки че от 6 години не съм спирала да тренирам активно. Имах моменти, в които много се ядосвах, когато не ми достигаше сила или гъвкавост, беше ме страх да стоя с главата надолу или да се въртя. Но в моменът, в който го направиш, защото вече имаш подготовката или се пречупиш, оставяйки страха, удовлетворението е невероятно!

Адриана Димитрова (Ади), моята първа инструкторка, е разбрала за пол денс преди 3 години. Видяла е клип в интернет, където момиче е правило акробатични неща на пилон, но не е знаела дали съществува такова нещо в България, къде изобщо може да има и как да се запише. Вече 2 години Ади тренира усилено и дори от ноември 2018г. е инструктор в Pole Dance Bulgaria. Грабнало я е това, че тренировката е много силова по един интересен и дори забавен начин, няма ги монотонните упражнения, както във фитнеса, фигурите са красиви и се чувстваш развълнуван, когато направиш някой елемент правилно и напълно сам. Ето какво ми сподели тя, докато си говорехме.

"Наблюдава се омаловажаване на пол денс като спорт, което идва най-вече от хора, които изобщо не тренират, защото не осъзнават високото натоварване на всички мускули, засегнати от тренировката."

Също така често срещан стереотип е свързването със стриптийза. Случвало ми се е да кажа на някого, че се занимавам с този вид физическа активност и веднага да последва въпросът – "Ама ти стриптизьорка ли ще ставаш?". Може би объркването идва от факта, че наименованието му е пол денс, а не пол фитнес, което автоматично се асоциира с танци на пилон, еротика, стриптийз и т. н. 

"Пол денс е комплексна дейност, съчетаваща в себе си спорт, танц и изкуство."

Ние спортуваме на пилона, изпълнявайки различни елементи с танцов характер, за да се получи едно красиво съчетание накрая. Най-много се развива спортната култура и женствеността при представителите на нежния пол, а при мъжете - баланс и координация. Да, точно така, и мъже тренират. Това не е само женски спорт!

Живеем в модерен свят, в който все повече се премахва разделението между половете и това кой в какво е по-добър. Както вече съм споделяла, лудостта в една жена е нещо уникално и точно тя може да я накара да стои надолу с главата на метален прът. Ако се чудите дали и вие да опитате, нека ви помогна - не го мислете, а посетете залата!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Габриела Венкова

Hopelessly in love with feeling alive

Оставете коментар

1 коментар

  1. Надя
    2019-04-05 15:42:26 Reply

    Допадна ми разказа на автора на статията. Малко са хората, които
    биха се решили на такъв вид спорт. Пожелавам успех на автора
    на тази статия.