Успелите

Ratio Science Forum - интелектуално приключение за всеки жаден за знания

Форума Ratio събира вдъхновяващи международни лектори на 11 ноември в Sofia Tech Park. Те ще събудят любопитството и ще предизвикат пубиката да търси отговори. Ще преминат през праисторията, връзката на човека и звездите, за да стигнат до изкуствения интелект и всичко това обединено от жаждата за още нови интересни факти и знания.

Способността на мозъка да разсъждава и помни ни различава от другите видове. Доколко обаче развиваме този орган зависи от нас самите и този процес започва още от най-ранна детска възраст. Всеки е имал омразен предмет в училище и си е задавал въпроса: “Защо трябва да го уча това?” . Робин Инс ще разкаже колко е важно да се интересуваме от случващото се около нас и за ползите на науката. Ще говори за ума на великите учени, за ползите от съмнението, за признанието, че не знаем всичко, и за необходимостта да запазим детското любопитство през целия ни живот.

Робин Инс е английски комик, актьор и писател, добре познат от участията му с астрофизика Брайън Кокс в подкаста на BBC “The Infinite Monkey Cage. Носител е на „Златната роза“ и наградата „Артър Кларк“ за комуникация на науката, a през 2022 г. е награден от Асоциацията на книгоиздателите в Обединеното кралство за автор на годината. Той е почетен член на Британската научна асоциация.

Вторият лектор е Роберто Трота, който ще разкаже как звездите са повлияли на развитието на човечеството и са го напътствали по разнообразни и неподозирани начини. Той ще върне публиката в праисторията и постепенно ще я отведе до съвремието, за да разкрие какво вещае бъдещото и каква е ролята на изкуствения интелект в астрономията и в изучаването на звездното небе. Ще представи и един по-мрачен сценарий на светлинно замърсяване и екологична криза.

Роберто Трота е космолог, автор и професор по теоретична физика. Изследванията му се фокусират върху три области – астро статистиката, космологията и машинното самообучение. В областта на космологията анализира и тълкува различни космологични наблюдения, за да разбере по-добре свойствата и природата на тъмната материя и тъмната енергия. Той е носител на медала Annie Maunder 2020 на Кралското астрономическо дружество за обществената си ангажираност.

На сцената ще се качат и четирима българи, експерти в сферата на медиите и разпространението на информация: Енея Георгиева, Никола Тулечки, Миролюба Бенатова и Милена Якимова. Те ще разговарят за дезинформация и информационните балони, в които всеки попада благодарение на социалните мрежи. Ще обсъдят реални примери как една и съща новина се отразява по различен начин в отделните медии. 

Миролюба Бенатова е журналист с над 20 години опит в най-големите български медии. Като разследващ репортер има опит в проверка на факти. Милена Якимова преподава социология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Изследователските ѝ интереси са в сферата на градските изследвания, колективни идентичности, социална теория и социална критика. Никола Тулечки е лингвист, експерт по данни и част е от екипа на Factcheck.bg – първата платформа в България, която се занимава ексклузивно с проверка на фактите. Енея Георгиева е редактор във Forbes България и част от Асоциацията на европейските журналисти в България. 

Океаните и моретата заемат повече от две трети от площта на земната повърхност и въпреки това голяма част от тях са все още неизследвани. Обитателите на дълбокия океан крият много тайни, а иновативни технологии хвърлят нова светлина върху тези изключително важни екосистеми. Морският изследовател Луиз Алкок ще разкаже за еволюционните фактори, които са допринесли за огромното разнообразие на фауната в дълбините. Ще разкрие как това биоразнообразие, чрез еволюцията на ензими, предоставя на човечеството неочаквани ползи и приложения в най-различни сфери – от криминология до потенциални лекове за страшни болести.

Луиз Алкок преподава зоология в Университета в Глазгоу. Работи по-различни проекти, но най-позната е работата ѝ в сферата на екологията и еволюцията на главоноги, обитаващи дълбоките зони на Южния океан. Тя е редактор на Зоологичния журнал на Linnean Society.

Повече за събитието можете да откриете ТУК

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара