Успелите

WWF насочват вниманието към последиците за природата от човешката дейност

Природозащитната организация WWF България започва своята кампания „Подари природа. За нашето бъдеще“. Тя разказва истории от работата на WWF, показващи как, унищожавайки природата около себе си, човекът всъщност излага на риск собственото си бъдеще. 

За първи път в центъра на картината е поставен човекът, неговите действия и решения, чрез които влияе на природата. Насочва се вниманието към безхаберието, което демонстрираме към собствената си планета и следващите поколиения, които ще я обитават. 

С всеки изминал ден ние, хората, губим частичка от връзката си с природата. Поставяме в опасност равновесието, което поддържа живота и здравето на нашата планета и на всички живи същества на нея. Живеем така все едно имаме на разположение повече от една планети. Навлизаме все по-надълбоко в екологичен дълг, който завещаваме на следващите поколения. С действията си днес застрашаваме нашето бъдеще и бъдещето на нашите деца. На път сме да се лишим от възможността да живеем в хармония с природата. А цената на това е толкова висока, че ни е трудно да я осъзнаем, освен ако не ни засегне лично”, каза Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.

Природните катаклизми са резултат и от човешката дейност, включваща безпощадното изчерпване на природните ресурси. През последните няколко години в България ставаме свидетели на изпепеляващи пожари и невиждани наводнения. Започваме да забелязваме промяната на сезоните. Изпепеляващите горещи вълни през лятото се редуват с кратки зими, почти без сняг. Немалко райони в страната ни са застрашени от недостиг на питейна вода, а храната на дивите животни намалява и те са принудени да слизат в градове и села, за да търсят начин за оцеляване. В периода между 1980 и 2020 г. над 138 000 души в Европейския съюз са загубили живота си заради природни бедствия и климатични аномалии. 

"С кампанията „Подари природа. За нашето бъдеще“ ние от WWF алармираме, че сме на път да прекрачим граница, която не бива да бъде прекрачвана. За щастие, все още има зрънце надежда. Все още имаме време да удържим промените в климата така, че ние, хората, да не страдаме от тях. Все още имаме време да опазим животоподдържащата система на Земята и да продължим да се радваме на чист въздух, чиста вода, чиста храна и защитени от природни бедствия домове. Все още имаме време да осигурим на децата ни успешно бъдеще в хармония с природата. Но трябва да действаме незабавно”, призовава Елена Ганчева, ръководител на кампания „Подари природа. За нашето бъдеще“.

Вече 17 години природозащитната организация WWF работи активно в България за:

  •  опазване и възстановяване на горите чрез ефективно и устойчиво управление;
  •  опазване и възстановяване на доброто качество на водните ресурси и предпазване от суши и наводнения;
  •  опазване на дивите животни и борба с престъпленията срещу тях;
  •  да могат местните общности да посрещнат подготвени измененията в климата и да се възползват от иновациите в производството на чиста енергия;
  •  да увлече българските младежи в образование и иновации, свързани с опазването на околната среда.

Голямата мисия на WWF е да спомогне за изграждането на бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата и нейните обитатели. Всеки може да стане част от каузата на WWF като се включи в кампанията „Подари природаЗа нашето бъдеще“. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара