Антон от Papa Beer: Това поколение подкрепя всеки опит за създаване на нещо по-добро!
Бирата несъмнено е нещото, с което българинът обича да прекарва повече време… особено в по-късните часове от деня. Но както всяко нещо, така и добрият вкус трябва да се възпитава. Затова и крафт бирите, изглежда, са новата културна вълна, което превръща черноморския град Бургас в, може би, новата бирена столица. Първият дом на крафт бирата в Бургас отвори врати през късната есен на 2016 година. Това бе и щастливото число за бургазлии. Оттогава досега, само за няколко месеца, той успя да разбие стереотипите, установи деликатно разнообразие от различни световни и родни бири, създаде множество тематични събития и посрещна десетки предизвикателства по пътя си. Но най-важното – спечели нови приятели!
Мястото се нарича “Papa beer” и освен бар и магазин за качествена крафт бира с над 300 вида пиво, е и място, в което всеки може да научи по нещо за характеристиките, качествата и създаването на една наистина хубава бира. Селекцията показва, че създателите Калоян Коев и Антон Пенчев не са просто ценители и любители, а хора със завидни познания.
Етикетите надхвърлят 300, като в тях, освен крафт бирите, намират място и традиционни английски ейлове, както и германски и чешки лагери (които са по-познати на българския масов вкус). Но категорията крафт си остава запазена марка и първоидея – огромен избор от задължителните белгийски трапистки бири, редица сериозни производители от щатите, интересни включвания от Естония, Холандия, Испания и откъде ли още не. И нещо повече - редица малки независими български пивоварни си намериха специално място по рафтовете на Papa beer. Всичко това е събрано сякаш на магия в уютното пространство, което подсказва за силно авторско присъствие и творческа импулсивност с цветовете на дърво, хмел и малц.
Къде стои Бургас на родната бирена сцена, кои свежи и новаторски умове стоят зад каузата „Papa beer” и да очакваме ли нова крафт пивоварна на българска земя, ще разберем в следващите редове от разговора ни с Антон Пенчев – един от двамата виновници за “Papa beer”. Но преди това е редно да си oтворим по една биричка. Enjoy!
Kaк се роди идеята за създаването на първия дом на бирата в Бургас?
Спонтанно! Аз и партньорът ми Калоян споделяхме една идея. Много искахме да има място, където да пием качествена бира и накрая решихме, че ще трябва сами да си го направим. И двамата с него сме имали щастието да попътуваме и да посетим интересни места, но винаги ни е било тъжно колко ниска е бирената култура в България и как никой не се опитва да промени това. Сега имаме много бира за изпиване и ни е много забавно. Бургас заслужава подобно място, хората тук са страхотни. Бирата според нас е най-социалната напитка, тя сплотява най-много хората, най-много разговори започват на „по бира“.
Какво интересно могат да видят приятелите и гостите на Papa-та?
Най-очакваният отговор може би е бира, бира и бира. При нас обаче не е така. Хората, посещаващи магазина, го развиха в нещо по-голямо, нещо по-различно. „Папа биър“ е пространство в града, което има свой собствен живот, хората там са различни, те са пъстри, интересни и изпълнени с истории. Те превърнаха нашето „магазинче“ в интересно средище на хора с идеи и мечти.
Преди една година не знаех, че има такива хора в Бургас, което сега ми действа много зареждащо. Нещо, започнало на шега, се разви изключително бързо, придоби популярност и хората припознаха себе си в тази идея. Това е огромен стимул, затова ние не спираме да мечтаем и да се развиваме. Надяваме се един ден Бургас да бъде бирената столица на България, и защо не. Хората тук го заслужават. Имаме си винена столица, имаме си морска столица, защо да нямаме и бирена такава. Възможно е и си струва. Има места по света, заради които хората пътуват стотици километри, само за да се потопят в местната бирена култура. Защо един ден и Бургас да не е такова място.
Разкажи ни повече за вашата първа бира „Opasen char”?
Да, първата е и, надявам се, не последната. Беше голямо предизвикателство. Лесно е да се наслаждаваш на бири и да откриваш силните и слабите им страни. Но когато трябва да решиш какво искаш да постигнеш в една бира, става много трудно. Ние заложихме на баланс и богата палитра от вкусове и аромати. Основната ни мисия беше да постигнем свежа бира, в която да вложим качествени естествени съставки. Бирата е с голямо количество американски хмелове, комбинацията от които създават хармония и комплексност. Заложихме на провокативна визия и име от любим филм. Мисля, че се получи, на нас не е много приятно да си я пием!
Ако трябва да посочиш пивовари от българското родно крафт производство като най-успешни, кои ще бъдат те?
Всичките! Радваме се, че има хора опитващи се да създадат нещо в България. Всеки опитал се да направи нещо, има нашето уважение. Създаването на производство в България е изключително трудно и съпътствано с много административни и финансови трудности. Адмирации към всички. Силни симпатии имаме към „Ромбус”, „Трима и Двама” и „Гларус”. Просто хората, стоящи зад тези проекти, са много силни и позитивни, и са ни слабост.
Какво е необходимо за едно пиво да бъде шедьовър или magnum opus-ът на бирената сцена?
Зависи. Моят шедьовър не е твоят шедьовър. Всеки въплъщава различен смисъл в това определение. Шедьовър е всяка бира, която променя мисленето, която те изненадва по неочакван начин и всяко отпиване ти разкрива ново усещане и желание за още едно отпиване. Случвало ми се е да опитам бира и след това цял ден да мисля за нея. Много е важно човек непрекъснато да пътува и да сверява часовника си. Ние непрекъснато се развиваме и повишаваме изискванията си, всеки път изискваме все повече и повече от това, което опитваме. И така трябва да бъде.
Смяташ ли, че крафт пивоварството има почва у нас и къде стои Бургас на бирената карта на България?
Крафт пивоварството е бъдещето и миналото, то вече е посято в нашата почва и съвсем скоро ще започне да ражда плодове. Хората вече са различни, те искат промяна, те искат качество, те искат истински продукти и това се вижда във всяка една сфера. Когато човек веднъж опита истинска крафт бира, той трудно може да се върне към безвкусицата, предлагана от големите компании в пластмасова опаковка.
Това поколение е бунтовнически настроено, то се бори за своето, подкрепя и защитава всеки опит за създаване на нещо по-добро.
Крафт пивоварството е романтично, то има енергия, то е връщане назад във времето, то е локално. Пивоварът влага душата си в това, което прави, и това се усеща. Бирата отразява характера на занаятчията, скучен човек не може да направи хубава бира. Едно от най-красивите неща в крафт пивоварството е, че производителят и потребителят се познават и си пият бирата заедно. Това беше и идеята на PAPA BEER, ние искахме да дадем възможност на консуматорите да се докоснат до хората, които стоят зад напитката, да чуят от автора какво го е вдъхновило, защо е направил бирата по този начин и що за човек е. Когато познаваш човека, стоящ зад напитката, тя придобива по-дълбоко значение за теб. Това е важно.
Защо и двамата избрахте да се развивате тук, предвид всеобщото мнение, че в България смелите мечти не виреят?
Защото някой трябваше да го направи. Няма как само да се оплакваме, че тук нямаме това и онова. От самото начало се опитваме да създадем място, което да бъде абсолютно конкурентно на повечето бирени места в Европа, но на български цени. Засега успяваме. Забавно е да се посети Papa beer през лятото! Тогава 50% от посетителите са чужденци, които за много кратко време стават фенове и препоръчват на всичките си приятели да посетят този „бирен оазис“ в малкото градче Бургас. Радваме се, че много от клиентите ни са приели подобна мисия, върнали са се в родния си град и се опитват да създадат нещо. Това е правилният начин. България може да бъде страхотно място стига ние всички да повярваме в това и да хвърлим сили да я превърнем в нашата мечта.
Какъв съвет ще дадете на младите български предприемачи?
Съвети могат да дават хора, които са успели. Ние сме далеч от това. Все пак ще си позволя да дам две напътствия: Бъдете много упорити и поемайте ударите с усмивка! Всяко начало е трудно и обикновено се намират много хора, които се опитват да ти обяснят как нещата няма да се получат и как няма да успееш. Бъдете различни и креативни… Така, дори да не успеете, ще оставите следа. Няма да лъжа никого, че е лесно и че всички очакват и приветстват Вашата идея, нито че хората са готови да Ви оценят от първия път. В България, освен, че хората са различни, те трудно приемат новото в живота си и често им е необходимо време да го възприемат. Това, разбира се, не трябва да отчайва никого, защото добрите резултати идват при онзи, който умее да чака.
Какво ново да очакват бирените фенове от вас в бъдеще?
Много нови неща. За една година освен „Papa beer”, ние успяхме да отворим още два обекта в Бургас: „Мокро куче“ и “Buddy”. “Мокро куче” е малко магазинче за бира с богато разнообразие от бири за всички, които желаят да си вземат за дома или за разходка. „Buddy” е мястото за занаятчийска кухня и занаятчийска бира. Много се гордеем с него и с храната, която се предлага там.
Продължаваме да търсим и интересни независими крафт пивоварни, които да представим на българската публика. Ние сме вносители на някои страхотни производители като: Uiltje Brewing, Camba Bavaria, Oedipus, и T’IJ. Горди сме от постигнатата селекция бири и работим усилено по-разширяването ѝ. Щастливи сме, че от няколко дни станахме официални вносители на една от най-добрите европейски пивоварни. Но затова скоро ще разкрием подробности (усмихва се). В края на годината очаквайте и нова бира от нас…