Успелите

Астрофизикът Деян Михайлов за срещите със Стивън Хокинг, миналото на Вселената и бъдещето на Земята

Днес Ви представяме астрофизика Деян Михайлов. Постигнал толкова успехи още преди 30-ата си годишнина, той доказва, че ако искаш нещо достатъчно силно, цялата Вселена ще бъде на твоя страна. А сега нека се запознаем по-отблизо с Деян Михайлов.

Деян Михайлов е роден в София. Завършва Математическата гимназия в Русе, а след това бива приет със специалност "Физика" в Оксфордския университет. За магистратурата си в областта на теоретичната физика избира университета Кеймбридж, повлиян от работата на великия проф. Стивън Хокинг, както и редица други тамошни учени.

През 2015 година Деян Михайлов става лектор още със започването на обучението си в престижния университет. Освен това на негов семинар е присъствал самият проф. Стивън Хокинг, с когото Деян е имал възможността да обсъди и някои от идеите си, както и бъдещето на астрофизиката след засичането на гравитационни вълни. 

Докторската си степен Деян Михайлов също следва в Кеймбриджкия университет. Докторската му дисертация е върху използването на нов метод в засичането на гравитационни вълни, който разчита на данни от сателита Gaia. Методът му обаче ще може да се тества следващата година, когато ще се публикува пълният каталог от наблюдения на сателита. 

Досега Деян Михайлов се занимава с множество научни проекти, а също така е бил лектор в редица научни форуми и семинари както в страната ни, така и в чужбина. Сред тях е и лекцията от септември тази година относно бъдещето на квантовите компютри на събитието на Ratio на Европейската нощ на учените в България. Към момента Деян е научен сътрудник в Max Planck Institute for Gravitational Physics в Потсдам, а междувременно е съосновател на фирма за софтуер на квантови компютри в Кеймбридж, както и основател на IT компания в България.

Споделете ни откъде започна всичко. Кой беше първият въпрос за Космоса, на който си отговорихте и разпали страстта ви към астрофизиката?

Когато бях малък, някой ми каза, че Вселената няма край. За мен това беше много озадачаващо и ме накара за пръв път да искам да разбера отговора на научен въпрос — как така е възможно нещо да няма край. Мисля, че това подбуди и по-нататъшния ми интерес към физиката и към това да търся отговори на въпросите, които си задавам.

Лектор сте в университета Кеймбридж. Какво за вас е преподаването?

Преподаването е важна част от кариерата на един учен, тъй като знанието трябва не само да бъде създавано, но и предавано. За мен преподаването е голямо удоволствие и винаги ми е драго да имам възможността да обясня нещо на хората около мен, дори те да не са мои студенти.

Професор Стивън Хокинг е присъствал на ваш семинар. Какво е чувството да имаш възможността да разговаряш с такава личност?

Професор Хокинг беше изключително пъстра личност в научния живот на Кеймбридж. Имал съм възможността да говоря с него няколко пъти, като всеки път това, което ми правеше впечатление, беше, че той търпеливо изслушваше всички и отговаряше с голям интерес (а често и с чувство за хумор) на въпросите, които му бяха задавани.

В докторската си дисертация вие представяте нов метод за засичане на гравитационни вълни. Как би могъл да допринесе той за развитието на науката?

Методът за засичане на гравитационни вълни, който аз представих в докторската си дисертация, би ни дал възможност да засечем и изучим нискочестотни гравитационни вълни (за сравнение, сигналите, с които можем да работим в момента, са високочестотни). Тези вълни с ниска честота съдържат информация за процесите, които са се случили в първите няколко секунди след Големия взрив, дал началото на Вселената.

Някой ден подобни сигнали ще ни дадат възможност да добием представа как и защо е започнала Вселената.

В момента сте научен сътрудник в Max Planck Institute for Gravitational Physics. Разкажете ни над какво работите в института.

Работата ми в момента е фокусирана върху разработването на софтуер, който ще обезпечи предстоящите изследвания на гравитационни вълни с детекторите LIGO и Virgo и ще ни помогне по-точно да разберем какви са били източниците на тези вълни.

Все повече в медийното пространство се говори за квантовите компютри. Какви възможности ще предоставят те в съвременния свят?

Квантовите компютри ще ни дадат възможност да отговорим на много въпроси, чиито отговори са недостъпни за нас в момента поради ограниченията на машините, с които разполагаме. В този ред на мисли, тази технология ще помогне за развитието на много индустрии, които в момента са ограничени от изчислителни възможности: например фармацевтиката, производството на нови материали и др.

Успехите ви са достойни за възхищение. Вие чувствате ли се успял?

Не знам дали това, което съм направил досега (успехи и провали), е достойно за възхищение. Аз просто се старая да живея живот, на който давам повече, отколкото получавам от него.

Кой е въпросът, чийто отговор мечтаете да научите в най-скоро време, и до какви открития би довел той?

Дали Земята ще бъде обитаема след 50 години? Смятам, че това е въпрос, чийто отговор ще дефинира целите на човешкия вид през моя живот.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Реджина Асенова

Намирай красотата във всичко около теб. Цени я, създавай я и ѝ позволи да промени света ти.

Оставете коментар

0 коментара