Атлетите ни спечелиха 9 отличия на Европейските игри за спортисти със Синдром на Даун

Изключителен успех за българските ни атлети на Европейските игри за спортисти със Синдром на Даун, които се проведоха в град Падуа, Италия от 6-ти до 9-ти септември.

В първия ден от надпреварата състезателите ни се представиха отлично, като успяха да спечелят един златен и три бронзови медала.

Александър Асенов се класира първи и взе европейската титла в спринта на 100 метра. С този резултат отбеляза и още един успех - подобри досегашния рекорд на най-добрият в дисциплината Андреа Пианчентини и спря хронометрите на 14:26 секунди. В същата дисциплина при жените Радена Ангелова финишира на трета позиция с време 17:77 секунди.

До бронза в спортното ходене на 800 метра стигна Рамонала Сикандер с постижение от 6:15:76 минути, както и отборът ни в смесената щафета 4 по 100 метра. Романола Сикандер, Радена Ангелова, Боян Вандев и Александър Асенов финишираха за време от 1:12;54 минута.

В следващите дни от надпреварата двукратният шампион Александър Асенов спечели трето отличие, след като зае второ място в дългия скок с резултат от 3.83 метра. В първите два дни Асенов триумфира в спринта на 100 метра и в трибоя.

Боян Вандов се класира на трета позиция и спечели бронзовото отличие в тласкането на гюле с резултат от 6.92 метра.

Първи са спортистите на Турция с 33 медала – 15 златни, 9 сребърни и 9 бронзови.

С общо 9 отличия България се нареди на 6-то място в класирането по нации. Талантливите ни атлети си тръгнаха със следните медали – 2 златни за Александър Асенов на 100 метра и трибой, един сребърен за Александър Асенов на дълъг скок и 6 бронзови - Радена Ангелова – трибой, дълъг скок, 100 метра, Ромонола Сикандер – 800 метра спортно ходене, Боян Вандов – тласкане на гюле и щафета 4 по 100 метра - Романола Сикандер, Радена Ангелова, Боян Вандов и Александър Асенов.