България с исторически успех във фехтовката за девойки на Световното първенство

Изключително постижение и повод за гордост в историята на българската фехтовка! Отборът ни за девойки достигна третото място и спечели бронзовите медали на Световното първенство за младежи, девойки, кадети и кадетки, което се проведе в Пловдив.

В състава на отбора бяха Ана Михайлова, Емма Нейкова, Белослава Иванова и Калина Атанасова, водени от националния треньор Ивайло Воденов. Конкуренцията от 28 отбора не попречи на момичетата да извоюват първи медал за българската женска фехтовка в отборна надпревара на световни първенства.

Представителките ни влязоха в турнира под номер 8. В първия двубой от елиминациите се изправиха срещу Румъния с резултат от 45:21 и влязоха в класирането сред най-добрите 8. В следващата среща девойките трябваше да се изправят срещу лидерите от Франция и отново взеха победата с 45:42. С този резултат се наредиха в топ 4. До последната смяна в двубоя момичтата ни изоставаха в резултата, но при 32:40 Емма Нейкова изведе страната ни до успех с 45:42.

Стигнаха и до финалната среща, в която отстъпиха пред тима на Италия с 18:45. Категорична победа над Узбекистан даде шанс на нашите момичета да спечелят бронзовите медали с резултат от 45:33.

Припомняме, че преди два месеца Йоана Илиева, Олга Храмова и Емма Нейкова записаха най-доброто класиране на страната ни в турнира за Световната купа. Днес първенството продължи с индивидуална надпревара на девойки и младежи, а гост на шампионите бе президентът Румен Радев.