Българката Стефани Станчева спечели престижната международна награда Bright Mind Award
Стефани Станчева е един от двамата учени, които печелят тазгодишната престижна международна награда Bright Mind Award, присъдена от Берлинския център за социални науки. За първи път тази година тя отличава по-млади учени, които имат важен принос за политическите и икономическите реформи. Отличието ще бъде връчено на церемония в Берлин на 14 ноември.
Това, което отличава българката, е че обръща специално внимание на отношението на хората към данъчното облагане, здравеопазването, имиграционните политики, екологичните политики и социалната мобилност, използвайки широкомащабни социални икономически проучвания и експерименти.
Пред изданието тя споделя, че за нея е истинска чест да бъде носител на тази награда.
„Много съм щастлива, че работата ми, целяща да се потопя в умовете на хората и да разбера по-добре техните възприятия, възгледи и вярвания, резонира у другите“ - казва тя.
Стефани Станчева е родена в Кричим, но на 3-годишна възраст заминава заедно с родителите си за бившата ГДР, а по-късно семейството се мести във Франция. Извървява дълъг път, нa 18 годишна възраст тя печели стипендия в Кеймбридж. Продължава образованието си в Масачузетския технологичен институт в САЩ, където на 28 получава докторска степен по икономика, а на 31 става професор. Тя става част от департамента по икономика на Харвардския университет, където е преподавател и до днес. В момента е съредактор на Quarterly Journal of Economics.
Стефани изучава данъчното облагане на фирми и физически лица и обръща специално внимание на това как хората разбират, възприемат и формират отношението си към публичните политики. Съсредоточава работа си около дълготрайните ефекти на данъчната политика – върху иновациите, образованието и богатството. Наскоро проучва как политиките за научноизследователска и развойна дейност могат да бъдат подобрени, за да се насърчат иновациите, как данъците върху доходите и корпоративните данъци са оформили иновациите през 20-и век и как студентските заеми могат да бъдат структурирани за подобряване на достъпа до образование.
По-рано тази година най-старият финансов всекидневник във Франция Les Echos я нарече "новата звезда на икономиката". Разбира се, това определение е подплътено с множество академични награди и постижения. Още през 2019 г. тя беше определена от The Economist като един от най-добрите млади икономисти на десетилетието, а Le Monde дори я постави на първо място.