Честваме 141 години от рождението на Елин Пелин
На 18 юли 2018 г. се навършват 141 години от рождението на Елин Пелин. Много граждани си спомниха за именития писател, а някои медии излязоха със статии по повод годишнината.
Днес училища, улици и град Елин Пелин носят името на известния писател, а миналата година БНБ пусна юбилейна монета с лика на майстора на късия разказ и "баща" на Ян Бибиян. С тематична витрина в Читалище „Пробуда - 1926" - с. Железница, отбелязаха 141-ата година от появата на бял свят на Димитър Стоянов както е истинското име на автора на "Гераците".
На днешната дата се навършват 141 години от рождението на най-свидния певец на българското село - Елин Пелин, пишат от онлайн изданието "Хера".
Внукът на майстора на перото си спомня, че някога дядо му е искал да кандидатства в Рисувалното училище в София, но не го приели, защото нямал препоръка от художник. Но Пелинко обичал да рисува и днес са запазени шаржове, излезли изпод талантливата му ръка.
Друга случка, която наследникът на Елин Пелин си спомня, е как, когато учителка с учениците преминала покрай ловящия риба писател, не повярвала, че това е той. А на лов именитият автор винаги ходел с костюм и вратовръзка. Дори според историците бил в ловната дружинка на цар Борис III.
Именно познанството с царя дало възможност на Димитър Иванов Стоянов да се застъпи за много от българските евреи, които приютявал у дома и пазел от властите.
Днес можем да си спомним за Елин Пелин с един кратък цитат от неговото творчество:
От очите на дяволчето потекоха сълзи, то се разтрепера, като че ли го обхвана страшен студ, и се разплака с дълбоки хлипания. Фют искаше да каже нещо, ала гласът му се задушаваше.
На Ян Бибиян му стана жално за неговия стар приятел и той му каза с приятелско съчувствие:
— Не плачи, Фют, успокой се! Ти навярно много си страдал. И аз много страдах. Но аз победих и се спасих. Не губи надежда!
Дяволчето обърна очи към Ян Бибиян и така жално го погледна, че очите на стария му приятел се наляха със сълзи.
"Ян Бибиян" - Елин Пелин
Снимка: Българска история