Доброто от деня - 06.01.2022
На Йордановден "Доброто от деня" ще ти припомни българските традиции с фестивала "Сурва", който отново ще гони злите духове и ще ти покаже какво да правиш с естествените коледни елхи след празниците. Освен това ще отскочиш до белгийския град Аалтер, който ще дарява всички приходи от глоби за превишена скорост и ще се повозиш до Хърватия, за да разбереш кои видове найлонови торбички вече са забранени там.
След двугодишно отсъствие фестивалът "Сурва" отново ще гони злите духове
Международният фестивал на маскарадните игри "Сурва" се завръща в Перник след двугодишно отсъствие породено от епидемичните мерки.
Гостите на миньорския град ще могат да се насладят на сурвакари, кукери, джамалари и бабугери, които ще участват в уникално за досегашните издания дефиле.
Още за "Сурва" прочети ТУК
Какво да правим с естествените коледни елхи след празниците?
Сдружение "Зелена Странджа", Общинското предприятие "Паркове и зони за отдих и спорт" в град Ямбол и местната фирма "Градински център", звено „Озеленяване и комунални дейности“ на Община Стара Загора, Столичната община и зоопаркът във Варна дават идеи какво да правим с естествените коледни елхи след празниците. Едни ще бъдат върнати в природата като отново се засадят, а други ще нахранят тревопасни животни.
Акциите за засаждане на коледни елхи ще се проведат в Поморие и Бургас на седми и осми януари. Те са организират за четвърта поредна година от сдружение "Зелена Странджа" и всеки желаещ може да участва в инициативата. Организаторите ще осигурят инструменти, професионални съвети и помощ при засаждането. Първата акция ще се проведе на 07.01 в двора на детската градина в Поморие, а втората- в събота /8 януари/ в двора на училището по компютърно програмиране в квартал "Меден рудник", Бургас. Началото е 11 часа.
Как ще се рециклират коледните елхи в останалите градове прочети ТУК
Белгийският град Аалтер ще дарява всички приходи от глоби за превишена скорост
Белгийският град Аалтер ще дарява всички приходи от глоби за превишена скорст, събрани през 2022 г., на организации, подпомагащи пострадалите при пътнотранспортни произшествия.
През есента на 2021 г. бе въведено ограничение от 30 км. в час в градската зона, чрез което се опитвт да намалят пътните инциденти. Това ограничение на скоростта бе съпроводено от много критики от страна на гражданите, които подозираха, че е направено с единствена цел - печалба за Общината.
Какво обяснява кметът Кметът Питър Де Крем виж ТУК
Кои видове найлонови торбички вече са забранени в Хърватия?
Наред с купищата негативни статистики за екологията, една по-различна новина се прокрадна измежду тях и завладя света. Хърватия забранява продажбата на тънки найлонови торбички. Решението влезе в сила от 1 януари 2022 г.
Забраната се отнася за торбичките, които са с дебелина до 50 микрометра и които се предлагат най-често по пазарите. По-голямата част от тях се използват еднократно, с което сериозно замърсяват околната среда. Забрана на този етап няма за торбичките с дебелина до 15 микрометра, които се използват от хигиенни съображения или служат за опаковане на храни на едро. Уточнено е обаче, че те няма да могат да бъдат използвани в нехранителни магазини като тези за облекло, обувки, бяла техника, аптеки или пък книжарници.
Още по темата научи ТУК